درحالی که وزات صمت خواستار حذف استاندارد برنج وارداتی است انجمن برنج کشور این موضوع را فاجعه بار دانسته و خواستار رعایت استاندارد برای برنج های وارداتی شد .

به گزارش برات نیوز، دبیر انجمن برنج اظهار کرد: درصورت حذف استاندارد برنج های وارداتی هرگونه برنج بی کیفیت از هرکشوری وارد کشور شده و به مصرف کنندگان عرضه می شود.

جمیل علی زاده شایق ضمن اشاره به درخواست معاونت بازرگانی وزارت صمت از سازمان استاندارد برای حذف استاندارد برنج های وارداتی تا آذرماه سال 1400 اعلام کرد که به نظر می‌رسد سازمان استاندارد دلش نمی‌خواهد زیر بار این حرکت غیر قانونی رود.

به گفته او، با وجود اظهارات واردکنندگان مبنی بر واردات برنج پرمحصول می‌توان گفت که چنین ادعایی تمسخرآمیز است و تنها پوششی برای ارزان خریدن است.

انتقاد دبیر انجمن برنج کشور از اقدامات سازمان استاندارد

علی زاده شایق با انتقاد از اقدام اخیر سازمان ملی استاندارد بیان کرد: سازمان ملی استاندارد دست به حرکت نامناسبی زده است.

چرا که در مقطعی برنج‌های وارداتی از استاندارد خاصی برخوردار بودند، اما در شرایط فعلی استاندارد برنج‌های وارداتی زیر استاندارد برنج تولید داخل است.

وی درادامه گفت: انجمن برنج در خصوص استاندارد پایین برنج‌های وارداتی با سازمان استاندارد چندبار در این خصوص مکاتبه کرده است.

علی زاده شایق با بیان اینکه عدم رعایت استاندارد واردات برنج فاجعه است، گفت: معاونت بازرگانی دولتی به سازمان ملی استاندارد اعلام کرده که تا آذر ۱۴۰۰ رعایت استاندارد ضرورتی ندارد که این امر فاجعه‌ای بیش نیست چرا که امکان واردات هر گونه برنج وجود دارد.

حذف استاندارد برنج وارداتی حمایت از مصرف کننده نیست

دبیر انجمن برنج ادامه داد: معاونت بازرگانی دولتی به بهانه حمایت از مصرف کننده، رعایت استاندارد برنج‌های وارداتی تا سال آینده را حذف کرده است که این امر بیانگر حمایت از مصرف کننده نیست، بلکه عادت دادن خانوار‌ها به برنج‌های با کیفیت پایین است.

دبیر انجمن برنج کشور در واکنش به استراتژی جدید واردکنندگان برای واردات برنج گفت: واردکنندگان برنج برای آنکه امکان واردات برنج با قیمت مناسب از کشور‌ها را نداشتند، به دنبال راهی بودند تا بتوانند برنج ارزان قیمت خریداری کنند.

وی درادامه گفت: واردات برنج پرمحصول از هند و پاکستان به دلیل واردات برنج ارزان مطرح شد، در حالی که کل تولید برنج این کشور‌ها به سبب جمعیت بالا پرمحصول است و همانند کشور ما برنج کیفی ندارند.

بیشتر بخوانید: افزایش واردات برنج از هند و مصائب برنج‌کاران

علی زاده شایق یادآور شد:تمامی کشور‌ها برای واردات کالا حداقل استانداردی می‌گذارند، کما اینکه بار‌ها برخی کالا‌های ایرانی همچون هندوانه و گوجه فرنگی به علت استاندارد پایین به کشور عودت داده شده است.

وی افزود: حال چرا بازرگانی دولتی  به خود اجازه می‌دهد که طی نامه‌ای به سازمان استاندارد خواستار عدم رعایت استاندارد تا آذر سال آینده شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: انجمن برنج طی نامه‌ای به وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد خواستار اجرای استاندارد برنج‌های وارداتی شده، اما به نظر می‌رسد سازمان استاندارد دلش نمی‌خواهد زیر بار این حرکت غیر قانونی رود.

تولید حداقلی 2 میلیون و 400 هزار تن برنج در کشور

وی با بیان اینکه تولید برنج از لحاظ کمی و کیفی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، اظهار کرد: گرچه برداشت برنج در برخی استان‌ها تمام نشده، اما حداقل تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است.

علی زاده شایق افزود: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، فراوانی آب و آفتاب مناسب در فصل تابستان، تولید از لحاظ کمی و کیفی نسبت به سال قبل بهتر است.

دبیر انجمن برنج کشورادامه داد: با وجود تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج، حداکثر نیاز به واردات ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن است که متاسفانه به سبب نبود کنترل و نظارت، بی رویه برنج وارد می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *