طرح حذف صفر از پول ملی سال­هاست بلاتکلیف مانده است. اما به نظر می­ رسد بانک مرکزی با کمرنگ کردن صفرهایی که روی اسکناس های جدید صد هزارتومانی و ۱۰هزارتومانی انجام داده، در حال آمادگی برای اجرای این طرح است.

طرح حذف 4 صفر از پول چیست؟

به گزارش برات نیوز، با توجه به تورم بالا در ایران و پایین آمدن ارزش پول ملی قرار بر حذف چند صفر (به پیشنهاد بانک مرکزی، حذف ۴ صفر) از پول ایران شده‌ است. این موضوع از دهه ۸۰ مطرح شد، اما جمع بندی مطالعات در این دهه نشان می دهد که داشتن یک واحد پول قدرتمند در ابتدا نیازمند اصلاحات اساسی در نظام پولی کشور به ویژه اقدام در جهت کنترل تورم است.

پس از کش و قوس های بسیار سرانجام مرداد سال گذشته هیئت دولت لایحه پیشنهادی این طرح را تصویب کرد و در پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه حذف چهار صفر و تبدیل پول ملی ایران از ریال به تومان را به تصویب رساند.

در مرحله آخر این طرح نیازمند تائید شورای نگهبان است تا به تدریج دوره گذار خود از ریال به تومان را طی کند. بانک مرکزی و دیگر ارگان های اجرایی اکنون با برنامه هایی به دنبال ایجاد آمادگی روانی در مردم هستند که یکی از این گام ها کمرنگ کردن چهار صفر در اسکناس های جدید است.

کمرنگ کردن چهار صفر در اسکناس 10 هزار تومانی
کمرنگ کردن چهار صفر در اسکناس های جدید

کمرنگ کردن چهار صفر در اسکناسهای جدید

بانک مرکزی به‌ منظور آمادگی برای اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی، اقدام به کم‌رنگ کردن چهار صفر در این اسکناس‌ها کرده است.

علاوه بر این طراحی جدید، ایران چک جدید دارای امنیت بیشتری هم هست. برخی خصوصیات امنیتی ایران‌چک و اسکناس جدید مشتمل بر واترمارک سه ‌بعدی، الکتروتایپ، فایبرهای نامرئی فلورسنتی چندرنگ، نخ امنیتی با ویژگی تغییر طیف، چاپ نوری مغناطیسی و نوار طلایی درخشان است که احراز اصالت را برای عموم مردم تسهیل می‌کند.

همچنین با حذف چهار صفر قرار است که سکه های یک تومانی جدید جایگزین اسکناس یک هزار تومانی و سکه دو تومانی جدید جایگزین اسکناس‌های دو هزار تومانی فعلی شود.

حذف صفر در ایران چک
کمرنگ شدن چهار صفر در ایران چک جدید

تاریخ اجرای طرح حذف صفر از پول ملی

قرار است طرح حذف صفر و روند تبدیل واحد پولی به صورت تدریجی اجرا شود؛ بر این اساس، در دو سال ترتیبات اجرای این طرح فراهم شده و سه سال نیز دوره گذار خواهد بود که در این دوره هر دو واحد پولی (ریال و تومان) به صورت همزمان اعتبار خواهند داشت.

نمایندگان مجلس پیش­تر با تصویب لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور مقرر کردند که واحد پول ایران از ریال به تومان (برابر با ۱۰۰ قران) تغییر کند.

حمید گرمابی عضو کمسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد تغییر واحد پول کشور از ریال به تومان علاوه بر تصویب مجلس شورای اسلامی، نیازمند تصویب شورای نگهبان است و به احتمال زیاد تا ۱۴۰۰ عملیاتی می‌شود.

نزدیکی به ارزش اسمی پول ملی

گرمابی می­گوید: در شرایط فعلی با توجه به کاهش ارزش پول ملی، برای سهولت در عملیات حسابداری و انجام مبادلات اقتصادی باید موضوع حذف ۴ صفر از پول ملی لحاظ شود و هم اکنون زمان مناسبی برای حذف ۴ صفر از پول ملی  است.

گرمابی بیان کرد: حذف صفر از پول ملی باعث افزایش جایگاه پول ملی در حوزه بین‌المللی خواهد شد. این در واقع همان برجسته کردن ارزش اسمی پولی ملی است.

تاثیرات منفی حذف چهار صفر بر تورم

با اجرای این طرح احتمالا در کوتاه مدت، نگرش های منفی و ایستادگی های مقابل آن از جانب جامعه داشته باشیم. علاوه بر نگرانی های روانی، نگرانی در خصوص این حرکت روی رشد تورم و رکود نیز وجود دارد.

اما کارشناسان اعتقاد دارند که حذف ۴ صفر از پول ملی تغییری در شرایط اقتصادی همانند شرایط تورمی، رکودی و قدرت خرید مردم نمی‌گذارد و فقط ساده سازی اعداد صورت می‌گیرد.

کارشناس اقتصادی به نام میثم رادپور با بیان اینکه حذف چهار صفر هیچ تاثیر تورمی واقعی ندارد، افزود: با حذف چهار صفر هیچ تغییری در ارزش پول و یا کالاها رخ نمی دهد بنابراین نمی‌توان انتظار تورمی داشته باشیم.

وی درباره تاثیر روانی اجرای این طرح، اظهار داشت: حتی به نظر می‌رسد که در بخش «مالی-رفتاری» و روانی نیز این طرح تاثیری نداشته باشد و شاهد تغییری در قیمت ها نخواهیم بود.

بیشتر بخوانید: رخنمایی ایران چک‌های جدید با حذف چهار صفر

تاثیرات مثبت این طرح

رادپور در ادامه به جنبه‌های مثبت اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: از مزیت‌های حذف چهار صفر، تسهیل فعالیت‌های مربوط به حسابداری است که باعث روان شدن اعداد می‌شود.

رادپور با بیان اینکه تاثیر دیگر اجرای این طرح، کاهش هزینه های چاپ و انتشار اسکناس و سکوک است، گفت: به دلیل بالا رفتن قیمت ها و تورم، اسکناس‌ها و سکه های موجود فاقد ارزش چندانی بوده و به همین دلیل به تعداد زیاد باید چاپ شوند که این موضوع، هزینه زیادی را به کشور تحمیل می کند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین با ضرب سکه به جای اسکناس، هزینه انتشار، نگهداری و امحای اسکناس را نیز کاهش داد.

کاهش هزینه چاپ اسکناس

یکی دیگر از مزایای این طرح را می توان کاهش هزینه چاپ اسکناس و ارزش قائل شدن مردم برای پول های خرد دانست.

 غلامرضا مصباحی مقدم، عضو پیشین شورای پول و اعتبار در این باره چنین نظر می­دهد: تدبیر بانک مرکزی برای کمرنگ کردن صفرها بسیار خوب است، در نتیجه این سیاست مردم برای پول‌های خُرد خود اعتبار و ارزش قائل می‌شوند.

او درباره پیشینه این حرکت در مجلس می گوید: «حدود ۱۶ سال گذشته پیشنهاد اصلاح پول ملی را در مجلس مطرح کردم. البته در آن زمان پیشنهاد حذف سه صفر را عنوان ساختم که همین کار را آقای همتی مورد عمل قرار داد.

در همان مقطع (پیشنهاد حذف صفر در مجلس) برای اینکه ذهن مردم نسبت به پول دچار شوک نشود، پیشنهاد دادم تا سه صفر دست راست را ریزتر و کمرنگ‌تر قرار دهند.»

حذف چهار صفر در اسکناس های جدید
از بین رفتن توهم پولی با حذف صفر

از بین رفتن توهم پولی

این نماینده سابق مجلس اعتقاد دارد که مردم با حذف این چهار صفر دچار توهم پولی نمی­شوند. مردم اکنون در شمارش، پول ۱۰ هزار تومانی را ۱۰ تومان می‌گویند و با این روش دچار” توهم پولی” هم نمی‌شوند. کلمه “توهم پولی” یک اصطلاح میان اقتصاددانان است که در چنین وضعیتی احتمال می‌دهند مردم مبتلا شوند.

این  نماینده سابق مجلس درباره تاثیر حذف صفرها بر تورم و کاهش نرخ‌ها اظهار داشت: هیچ تاثیری در کاهش یا افزایش تورم ندارد. حذف صفرها مقداری از هزینه تولید اسکناس می‌کاهد. تعداد اسکناس در شرایطی که دو یا ۵ هزار تومانی وجود دارد، زیاد است، بنابراین چاپ آنها هم گران تمام می‌شود.

کاهش فرسودگی پول ملی

با این کار (حذف صفر) بانک مرکزی برای چاپ اسکناس کمتر هزینه خواهد کرد و تعداد پایین‌تری اسکناس در دست مردم قرار می‌گیرد که طبعا پول ملی هم کمتر دچار فرسودگی خواهد شد، زیرا برای پول ارزش بیشتری قائل می‌شوند و دیگر بر روی آن یادگاری نمی‌نویسند و به صورت مچاله در نمی‌آورند.

این نماینده سابق مجلس در ادامه افزود: مردم در شرایط فعلی دچار نوعی نگرانی بابت ارزش پول ملی خود می‌شوند زیرا به این مسئله دست می‌یابند که تا چه اندازه پول کشورمان باید ذلیل شده باشد که حجم عظیمی از آن را باید پرداخت کرد تا معادلش پول‌ دیگر دیگر کشورها را دریافت کنند.

اما حذف صفرها به طور کلی به لحاظ روانی تاثیر مثبتی دارد، زیرا با پول‌های دیگر کشورها مورد مقایسه قرار می‌گیرد و اعتبار پیدا می کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *