اخبار اقتصادی

حراجهای دولت ادامه دارد

حراجهای دولت

دولت به دلیل بحران ناشی از تحریمها و متعاقب آن شیوع کرونا برای حل مشکل خود دست به حراجهایی از جمله اوراق بدهی 10 هزار میلیارد تومانی تامین بیش از 5.4رمیلیارد دلار برای انجام واردات در نظر گرفته است. حراجهای دولت همچنان ادامه دارند.

به گزارش برات نیوز،  به گفته رییس کل بانک مرکزی، برای تامین کسری بودجه دولت، حراج اوراق بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفته، همچنین بیش از ۴‌.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تامین شده است.

عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی خود نوشت: در اواسط اردیبهشت ماه اعلام کردم که شرایط دشوار است. لیکن، روند در حال بهبود بوده و قابل مدیریت و ثبات نیز قابل اعاده است. امروز بعد از ۲۰ روز از نوشته تایید و تاکید می‌کنم که:

۱) در بخش تامین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، از طریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی خود برگشته است. به‌ طوری که در این مدت بیش از ۴‌.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تامین شده است‌. طبعا، بازار از شرایط ایجاد شده در سامانه نیما و دیگر روش‌های تامین ارز و نیز اقدامات در دست اجرا، به تدریج متاثر خواهد شد.

۲) در بخش ریال برای تامین کسری بودجه در دو مرحله حراج اوراق بدهی دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت. با این اقدام بدون افزایش پایه پولی و با استفاده از نقدینگی موجود بودجه دولت تامین مالی شد. در هفته‌های آینده این حراج ها ادامه خواهد داشت.

۳) شاخص بهای تولیدکننده در اردیبهشت ماه در مقایسه با ماه پیش از آن ۰.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است.

این یک شاخص  پیش‌نگر تورم است و نشان از کاهش شتاب تورم دارد. بانک مرکزی مصمم به ساز و کار هدفگذاری تورمی است لذا سیاست‌های پولی متناسب با آن را اعمال خواهد کرد.

گفتنی است با تمام این راه حلها هر لحظه در حال شتاب تورم هستیم و هنوز حراجهای دولت تأثیری در بهبود روند اوضاع اقتصادی مردم نداشته است. حال باید دید آیا این مدل راه حلها می تواند مشکل گشا باشد؟

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید