سی و یکمین حراج اوراق بدهی دولتی 9 دی ماه جاری جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه برگزار می‌شود.

به گزارش برات نیوز، کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی‌ ویکم حراج اوراق بدهی دولتی را در 9 دی ماه جاری برگزار می کند.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) است.

انجام معاملات حراج اوراق بدهی دولتی در روز 9 دی

بر اساس این گزارش،بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 7 دی‌ماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 7 دی‌ماه 1399 از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.

معاملات مربوط به سی و یکمین حراج اوراق بدهی دولتی در روز سه شنبه 9 دی‌ماه 1399 انجام خواهد شد.

همچنین کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند.

حداقل حجم سفارش تا 500 هزار ورقه

 شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است.

همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مد قرار دهند.

در این گزارش آمده است: وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.

بیشتر بخوانید: اوراق بدهی دولت در حراج هفتگی فروخته شد

 بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جزء (4) بند «ک» تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است.

اعلام نتیجه سی امین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی

در همین حال بانک مرکزی نتیجه ‌سی‌امین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی 2 دی‌ماه 1399 را نیز اعلام کرد.

پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه 25 آذرماه 1399 در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری سی‌امین مرحله از این حراج، شش بانک سفارش‌های‌ خود را به ارزش 11.5 هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش درخواست‌ پنج بانک با فروش 3.8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد55 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد، 6.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد58 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد و 700 میلیارد ریال اوراق اراد60 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد موافقت کرد.

ثبت معاملات فروش اوراق به نهادهای مالی توسط کارگزار

معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه 2 دی‌‌ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق فرابورس 2 هزار میلیارد ریال اوراق اراد55 و 500 میلیارد ریال اوراق اراد60 را در نرخ بازده کشف شده در حراج خریداری کردند.

همچنین در روز چهارشنبه 26 آذر‌ماه 1399، 35 هزار میلیارد ریال اوراق اراد61، اراد62 و اراد63 از سوی متعهدین پذیره‌نویسی خریداری شد.

بنابراین در مجموع، 48.8 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت طی هفته منتهی به ۲ دی‌ماه 1399 توسط سرمایه‌گذاران حقوقی خریداری شد.

عدم تعهد کارگزاری بانک مرکزی نسبت به حجم و قیمت اوراق

بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.

همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *