درحالی که ایران دردوران تحریم، نفت خود را به شکل غیررسمی می فروخت، وزیر نفت اعلام داشته که حضور ایران در بازار های جهانی نفت نیازی به اجازه ندارد .

به گزارش برات نیوز، ایران بودجه 1400 خود را بر مبنای فروش نفت تنظیم کرده و با توجه به اینکه خود را صاحب حق می‌داند صادرات ۲.۳ میلیون بشکه‌ای را در برنامه دارد.

درهمین حال با توجه به پیروزی نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کارشناسان معتقدند که احتمال بازگشت ایران به بازارجهانی و به شکل رسمی زیاد است.

زیرا بایدن در وعده‌های خود به بازگشت آمریکا به توافق هسته ای برجام اشاره کرده بود و این موضوع احتمال فعالیت نفتی ایران در بازارهای جهانی را تقویت می کند.

البته دراین میان وزیر نفت ایران معتقد است که صادرات 2.3 میلیون بشکه‌ای با رفع تحریم‌ها و مهیا شدن منابع برای احیای چاه های کم تولید میسر می‌شود.

زنگنه تاکید داشته که برای نفت ایران بازار وجود دارد و قیمت ها پایین نمی آید.

عدم نیاز به اجازه برای حضور ایران در بازار جهانی نفت

وزیر نفت ضمن اشاره به اینکه اوپک حساسیت و تعهد لازم را برای حفظ قیمت دارد، گفته که ایران برای بازگشت به بازار نفت اجازه نمی خواهد زیرا این موضوع را حق خود می داند.

این درحالی است که اواخر آبان ماه جاری معاون امور اقتصادی و بودجه سازمان برنامه و بودجه از میانگین فروش ۷۰۰ هزار بشکه نفت درهر روز خبر داد.

از طرفی هم رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که در بودجه سال آینده صادرات روزانه ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه نفت با متوسط قیمت ۴۰ دلار دیده شده است.

اما دراین میان کارشناسان حوزه نفتی همانند مسوولان دولتی به فروش نفت با میزان اعلام شده از سوی آنان خوش بین نیستند .

این کارشناسان صادرات روزانه 700 هزار بشکه در هر روز را بعید می دانند ولی بر این باورند که ایران سال آینده به بازارهای جهانی برای فروش نفت باز می گردد.

بازگشت تدریجی ایران به بازارهای جهانی نفت

همچنین سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی شرایط برای حضور ایران در بازار جهانی نفت را مناسب ارزیابی کرده و معتقد است بازگشت تدریجی ایران به بازارهای جهانی نفت اتفاق می‌افتد.

حمید حسینی اظهار کرده که با توجه به تلاش آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، اما شرایط فروش نفت نسبت به ماه‌های اخیراعلام تحریم‌ها بهبود یافته است.

وی افزود: گزارشات ماه‌های اخیر نشان از افزایش صادرات دارد، نبود ترامپ بر مسند قدرت در ایالت متحده می‌تواند باعث افزایش تبادلات مالی و انرژی ایران با کشور‌های دیگر شود.

بازگشت آمریکا به برجام و پایداری صنعت نفت ایران

وی ضمن اشاره به نتیجه انتخابات ریسات جمهوری آمریکا اظهار کرده که در صورت بازگشت امریکا به برجام و لغو تحریم‌ها صادرات نفت و پتروشیمی ایران به پایداری می‌رسد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی بیان کرده که ایران از دور قبلی تحریم‌ها تجربه ارزنده‌ای را کسب کرد به گونه‌ای که پس از توافق برجام به سرعت وارد بازار نفت شد .

وی افزوده که ایران توانست روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت به فروش برساند و در این میان قیمت نفت گذاری نفت نقش با اهمیتی در بازگشت دوباره به بازار دارد.

احتمال 70 درصدی حضور ایران در بازار جهانی نفت در سال آینده

مدیر یک شرکت نفتی مستقر در لندن درباره حضور ایران در بازار جهانی نفت اظهار کرده که به احتمال ۷۰ درصد این اتفاق در سال آینده میلادی رخ خواهد داد.

او درخصوص زمان افزایش رسمی نفت ایران اعلام داشته که در ۳ ماهه آخر سال ۲۰۲۱ و بعد از جابجایی دولت و سر کار آمدن دولت جدید در ایران این اتفاق رخ می دهد.

به گفته این کارشناس یعنی در اکتبر و نوامبر و دسامبر سال آینده ایران احتمالا بتواند صادرات رسمی خود را افزایش دهد.

وی فروش 650 هزار بشکه‌ای در سال آینده را خوش بینانه دانست و فروش رسمی نفت ایران در سال آینده را کمتر از عدد اعلام شده دانست .

 او معتقد است: شرکت‌های معتبر در بازار جهانی تخمینی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز برای سال آینده ایران پیش‌بینی می‌کنند.

آینده فروش نفت ایران در گروی رخدادهای انتخاباتی

درکل آنچه که مسلم بوده این است ایران نفت خود را درحال حاضر به صورت غیر رسمی به فروش می رساند.

بر اساس آمار ارائه شده درآمد خوبی نیز از این راه کسب کرده و از این پس نیز حضور ایران در بازار جهانی نفت قطعی است.

اما  اینکه اگر پس از انتقال قدرت به رییس جمهور دموکرات آمریکا، این کشور به برجام بازگردد و به توافق هسته ای برجام عمل کند ایران در حوزه فروش نفت وضعیت بهتری خواهد داشت .

به همین دلیل پیش بینی‌ها حاکی از این است که تا زمان سرکارآمدن بایدن در مسند ریاست جمهوری آمریکا و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران فعلا اتفاق خاصی درحوزه فروش نفت و حضور ایران در بازارهای جهانی رخ نمی دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *