درحالی که هرساله موضوع حقوق و دستمزد کارگران یکی از مناقشات اصلی مسوولان است، مذاکرات حقوق و دستمزد کارگران در 1400 کلید خورد.

به گزارش برات نیوز، درپایان هرسال کشمکش ها بر سر تعیین حقوق واقعی کارگران آغاز می شود .

اما هیچ گاه نتیجه این مناقشات مطلوب کارگران نبوده و رضایت این قشر زحمتکش را فراهم نمی کند.

دلیل این نارضایتی کارگران، وجود تورم روزافزون وعدم همخوانی حقوق تعیین شده برای آنها است.

 زیرا در هرسال افزایش قیمت‌ها در بخش مسکن،خوراک،پوشاک و درکل اقتصاد موجود درکشور هیچ سنخیتی با دستمزد تعیین شده برای کارگران ندارد.

اما حالا با توجه به آغاز مذاکرات برای حقوق و دستمزد کارگران در سال اینده نمایندگان مجلس پیشنهاد افزایش 40 درصدی حقوق کارگران را ارائه کرده اند.

درهمین حال مسوولان شورای عالی کار که تعیین کننده نهایی حقوق و دستمزد کارگران در 1400 هستند اعلام کرده اند که موضوع متفاوتی را برای حقوق سال اینده کارگران درنظر نگرفته اند.

البته نکته قابل تامل اینجاست و باید به مسوولان شورای عالی کار متذکر شد که مگر این عزیزان در این جامعه زندگی نمی کنند و از وضعیت افزایش قیمت ها،مسکن ،خوارک و پوشاک آگاه نیستند.

یک کارگر با درآمد پایه تعیین شده وزارت کار چطور باید از پس این هزینه ها برآید .

سبد معیشت سال اینده 9 تا 10 میلیون تومان

در همن راستا نماینده کارگری شورای عالی کاراز آغاز بررسی های حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده خبر داده و اعلام کرد: طبق بررسی نمایندگان کارگری، رقم سبد معیشت سال آینده ۹.۵ تا ۱۰ میلیون تومان است.

محمدرضا تاجیک در مورد برگزاری جلسه شورای عالی کار، اظهار داشت: طبق دعوت نامه ارسالی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نخستین جلسه کمیته مزد برای بررسی معیشت کارگران جهت تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰  برگزار شد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار ضمن اشاره به حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده افزود:  تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۰، وضعیت معیشت کارگران در سال ۹۹ در چارچوب‌های مشخص وتعیین هزینه زندگی کارگران در اقلام خوراکی و غیر خوراکی از جمله محورهایی بود که دراین جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

وی همچنین درباره رقم سبد معیشت اظهار کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان کارگران، رقم سبد معیشت سال آینده ۹.۵ تا ۱۰ میلیون تومان است.

تاجیک درادامه گفت: همواره نماینده‌های دولت و کارفرمایی به دنبال کوچک کردن این عدد و نماینده‌های کارگران به دنبال واقعی‌تر کردن این عدد هستیم.

شورای عالی کار تصمیم متفاوتی برای حقوق سال آینده کارگران لحاظ نمی کند

در خصوص تعیین دستمزد و حقوق کارگران، معاون روابط کار و جبران خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شورای عالی کار کماکان مرجع تعیین دستمزد کارگران است و برای مزد سال آینده هم مورد متفاوتی را در تصمیم‌گیری لحاظ نخواهد کرد.

حاتم شاکرمی خاطر نشان کرد: میزان مزدی که در شورای عالی کار در سال‌های گذشته تعیین شد تامین‌کننده انتظارات و توقعات جامعه کارگری نبود.

وی افزود: اما شورای عالی کار همواره تلاش دارد تا میزان تورم اعلام شده و سایر پارمترهای تاثیرگذار را در محاسبه حقوق و دستمزد کارگران در 1400 لحاظ کند اما اینکه مجلس چه تصمیمی خواهد گرفت را خودشان می‌دانند.

تنها نهاد تعیین کننده حقوق و دستمزد کارگران شورای عالی کار است

دبیر شورای عالی کار درباره پیشنهاد مجلسی ها برای افزایش 40 درصدی حقوق کارگران گفت: تا به امروز به غیر از شورای عالی کار هیچ نهادی میزان افزایش دستمزد را اعلام نکرده است.

وی افزود: بنابراین اگر مجلسی ها پیشنهادی دارند تا زمانی که شورای عالی کار اقدام نکند، نظرشان ملاک نیست.

شاکرمی ضمن اشاره به این گونه اظهار نظرات دلسوزانه تصریح کرد: هیچ مرجعی به جزء شورای عالی کار، مسئولیت حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده را ندارد و این اظهارنظرها فردی است؛ مگر اینکه مجلس بخواهد ساز و کار تعیین دستمزد را تغییر دهد.

پیشنهاد مجلسی‌ها برای افزایش 40 درصدی حقوق کارگران در 1400

رئیس فراکسیون کارگری مجلس نیز درخصوص تعیین دستمزد کارگران درسال 1400گفت: پیشنهاد ما برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده، ۴۰ درصد یا بیشتر است.

علی بابایی‌کارنامی، با اشاره به میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده اظهار کرد: حقوق کارگران طی سال‌های اخیر متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته است .

وی افزود: تعیین حقوق و دستمزد کارگران موضوعی است که همواره شکاف‌های جدی از حیث درآمد و مخارج برای این قشر ایجاد کرده است.

رایزنی مجلسی ها با وزارت کار درخصوص حقوق و دستمزد کارگران در 1400

وی همچنین از پیشنهاد جدید کمیسیون اجتماعی مجلس برای میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده خبر داد و گفت: تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در این کمیسیون خواهان افزایش بیش از ۴۰ درصدی حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده هستند.

بابایی کارنامی خاطر نشان کرد: بر همین اساس نیز با ارائه این پیشنهاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشغول رایزنی با این وزارتخانه برای تحقق افزایش 40 درصدی و یا بیشتر حقوق کارگران در سال اینده هستیم.

افزایش حقوق کارگران بیشتر از حقوق کارمندان باید باشد

رئیس فراکسیون کارگری مجلس ادامه داد: به طور قطع پیشنهاد افزایش حقوق کارگران در سال آینده، بیش از افزایش حقوق کارمندان خواهد بود.

 درهمین حال با تعیین افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان دولت در سال 1400 مسوولان برای کارگران نیز افزایش قیمت 25 درصدی را درنظرگرفته اند .

اما این درحالی است که کارمندان دولت با دریافت کارانه،رفاهی و مزایایی از این قبیل و مبلغ حقوق خود معمولا رقم چشمگیری را در هرماه دریافت می کنند.

افزایش 25 درصدی حقوق کارگران در سال آینده منصفانه نیست

اما افزایش 25 درصدی حقوق کارگران منصفانه نیست زیرا این قشر زحمت کش از مزایای خاصی بهره مند نیستند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، نیز درخصوص پیش بینی افزایش 25 درصدی حقوق و دستمزد کارگران در 1400 گفت: احتمال افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در بودجه ۱۴۰۰ به این معنی نیست که کارگران هم الزاما باید ۲۵ درصد افزایش حقوق داشته باشند.

هادی ابوی در ادامه تصریح کرد: اگر دولت می خواهد حقوق کارمندانش را ۲۵ درصد افزایش بدهد، اختیار دارد و شاید این درصد افزایش کفایت کند.

وی افزود: شاید پاسخگوی زندگی کارمندان باشد ولی در مورد حداقل دستمزد کارگران شورای عالی کار تصمیم گیری می کند.

این مقام مسئول کارگری متذکرشد: پایه و حداقل مزد کارگران در شورای عالی کار توسط نمایندگان کارگری و کارفرمایی و دولت تعیین می شود.

افزایش 300 درصدی حقوق کارگران هم با هزینه های زندگی نمی‌خواند

به گفته وی باید در شرایط مساوی و برابر گفت وگو و رقمی که تامین کننده زندگی کارگران باشد، مشخص شود.

ابوی گفت: در هفته های اخیر برخی نمایندگان مجلس اعلام کردند که افزایش حقوق سال آینده کارگران نباید کمتر از ۴۰ درصد باشد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران خاطر نشان کرد: حتی اگر بگوییم ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کند باز هم با شرایط موجود جوابگوی هزینه های زندگی کارگران نیست و عقب ماندگی مزدی کارگران جبران نمی شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *