هادی ساداتی، نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی مهلت سه ماهه برای پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی را تایید کرد و مختومه شدن پرونده در صورت عدم پرداخت را به زیان آن‌ها دانست. وی در این رابطه اظهار داشت: در شرایطی که کارگران ساختمانی با نبود کار و بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و بیمه آن‌ها سهمیه‌ای شده است شایسته نیست با یک بخشنامه داخلی حقوق آن‌ها را نادیده بگیریم.

به گزارش برات‌نیوز، ساداتی در رابطه با شرح جزییات این بخشنامه اظهار کرد: پیش‌تر اگر کارگران ساختمانی به هر دلیل توانایی پرداخت حق بیمه خود را نداشتند، یک فرصت شش ماهه برای پرداخت به آن‌ها داده می‌شد. یعنی اگر ابتدای فروردین کارگز ساختمانی قادر به پرداخت حق بیمه خود نبود، با جرایمی که سازمان درنظر می‌گرفت در نهایت تا شهریور ماه زمان داشت حق بیمه خود را پرداخت کند و پرونده بیمه او مختومه نمی‌شد ولی در بخشنامه جدید صراحتا اعلام شده که اگر تا سه ماه پرداخت حق بیمه پرداخت نشود، بیمه کارگر قطع و پرونده مختومه خواهد شد.

ساداتی همچنین افزود: به عقیده من این قانون جدید هیچ نتیجه‌ای جز کاهش آمار کارگران ساختمانی نخواهد داشت و این سوال مطرح می‌شود که در شرایط حاد کرونا که کار برای کارگران ساختمانی وجود ندارد و امرار معاش آن‌ها به خطر افتاده چطور می‌توان چنین دستورالعملی صادر کرد؟ این بخشنامه با تاکید مقام معظم رهبری در حمایت از کارگران بیکار شده از کرونا و کارگران فاقد بیمه بیکاری نیز در تناقض است.

مختومه شدن پرونده حق بیمه کارگران ساختمانی چه پیامدهایی دارد؟

ساداتی در پاسخ به این پرسش گفت: مختومه شدن پرونده سبب می‌شود تا وصل کردن مجدد بیمه کارگر ساختمانی یک پروسه زمانی طولانی مدت شود چون با توجه به سهمیه‌ای بودن بیمه کارگران ساختمانی به سادگی امکانپذیر نیست بنابراین انتظار داریم فرجه کارگران ساختمانی برای پرداخت حق بیمه آن هم در شرایطی که با کرونا درگیر هستیم، حفظ شود.

وی عقیده دارد که چندماه وقفه در پرداخت حق بیمه مشکلی برای سازمان ایجاد نمی‌کند که مجبور به اجرایی کردن چنین دستورالعملی باشیم. وی گفت باید در این شرایط سخت اقداماتی انجام دهیم که کارگران بیش از این درگیر مشکلات اقتصادی نشوند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *