1. خانه
 2. اقتصاد
 3. مسکن
 4. ۸.۶ هزار میلیارد تومان حق بیمه در دو ماهه نخست ۹۹ تولید شد
مسکن

۸.۶ هزار میلیارد تومان حق بیمه در دو ماهه نخست ۹۹ تولید شد

حق بیمه

به گزارش برات ‌نیوز از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی ، در دو ماه نخست امسال حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به بازه مشابه در سال قبل به ترتیب در حدود ۳۱.۴ و ۱۲.۲ درصد رشد داشته است.

طبق گزارش منتشر شده، بررسی آمار عملکرد شرکت‌ها و رشته‌های بیمه به جهت نسبت خسارت در این بازه زمانی، ارزیابی مطلوبی از عملکرد آن‌ها نداشته و فعالیت واقعی‌شان را نشان نمی‌دهد. این موضوع به دلیل آن است که با گذشت ۲ ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه‌ برخی از بیمه‌نامه‌های صادره در این مدت انجام نشده و این مبالغ قرار است تا پایان سال وصول شوند. با این حال، آمار نسبت خسارت در شرکت‌ها و رشته‌های بیمه در این مدت بیانگر آن است  که نسبت خسارت بازار با ۸.۳ واحد کاهش نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، به رقم ۴۸.۷ درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: آنلاین بیمه شخص ثالث شوید

در ادامه این گزارش می‌خوانیم که پنج رشته‌ اعتبار، هواپیما، درمان، حوادث راننده و پول که به ترتیب با حدود ۷۵۳.۴، ۱۳۷.۸، ۱۲۶.۷، ۵۹.۷ و ۵۶.۳ درصد ثبت شده‌اند، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند و در آخر نیز نسبت خسارت بیمه بدنه اتومبیل با ۴۶ درصد قرار دارد که پائین‌تر از سطح بازار بیمه گزارش شده است.

بر اساس این آمار، نسبت خسارت ۱۳ شرکت بیمه نوین، سامان، رازی، ملت، پارسیان، سینا، میهن، دانا، سرمد، کوثر، حافظ، آرمان و دی بالاتر ازسطح بازار بیمه بوده و بین ۵۱ تا ۳۷۴.۲ درصد گزارش شده است که بیشتر متأثر از عملکرد رشته درمان است  البته در دو شرکت بیمه آرمان و حافظ به ترتیب متأثر از عملکرد بیمه باربری و شخص ثالث-مازاد گزارش شده است. همچنین نسبت خسارت شرکت بیمه آسیا با ۴۵ درصد بعد از باقی شرکت‌ها قرار گرفته که پائین‌تر از سطح بازار بیمه است.

طبق این گزارش، سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی ۶۷.۲ درصد و از خسارت پرداختی صنعت بیمه ۷۵.۱ درصد بوده است. در بررسی سهم شرکت‌های بیمه در بازار، ۸ شرکت‌ بیمه به شرح زیرحق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده‌اند:

 1.  ایران ۳۲.۸ درصد
 2.  آسیا ۱۰.۵ درصد
 3.  دانا ۸.۶ درصد
 4.  پاسارگاد ۷.۱ درصد
 5.  معلم ۶.۷ درصد
 6.  البرز ۴.۹ درصد
 7.  پارسیان ۴.۷  درصد
 8. کوثر ۳.۹ درصد

در مجموع ۷۹.۳ درصد

۲۰.۷ درصد مابقی این حق بیمه، توسط ۱۹ شرکت بیمه دیگر تولید شده است. این گزارش به این موضوع اشاره می‌کند که سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، زندگی و درمان به ترتیب ۳۹، ۱۸ و ۱۳.۶ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار بوده است. به‌علاوه سهم رشته‌های بیمه در دوره‌های زمانی کمتر از یک سال نیز معمولاً با تغییرات زیادی روبه‌رو می‌شود و در تحلیل سهم از پورتفوی رشته‌ها در بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست