اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

۵۰ درصد هزینه اجاره‌ با حق مسکن تامین شود

حق مسکن

ملبغی که به عنوان حق مسکن به کارگران ارائه می شود ناچیز و بسیار کم است به نحوی که هیچ کمکی به این قشر برای پرداخت اجاره بها نمی کند. این مبلغ باید در حدی باشد که حداقل ۵۰ درصد متوسط هزینه اجاره‌بهای مسکن را پوشش دهد. با برات نیوز همراه باشید.

در سالهای گذشته رقم‌های کمی برای حق مسکن پیش‌بینی می‌شد. در آن زمان استدلال این بود که برای تعیین این مبلغ شهرک‌های حاشیه‌ای در کلان شهرها را در نظر بگیرند و حداقل ۵۰ درصد میانگین هزینه اجاره بهای مسکن را به عنوان حق مسکن بپردازند.

برخی از کارخانه‌ها در سالهای گذشته به فکر مسکن کارگران افتادند و برای کارگران خود در محل تولید، واحدهای مسکونی احداث کردند تا از این طریق هم کارگران بدون دغدغه به محل کار برسند و هم هزینه‌های رفت و آمد آنها کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: افت ۵۷ درصدی معاملات مسکن در تهران

حقوق و دریافتی یک کارگر باید به قدری باشد که بتواند علاوه بر هزینه‌های معیشت ازعهده هزینه‌های مسکن و اجاره بها برآید.

سال گذشته برخی بنگاهها حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی را به کارگران پرداخت نکردند و زمانی که به نقدینگی رسیدند معوقات آن را به طور کامل به کارگران خود پرداخت کردند بنابر این اگر کارفرمایان با مشکل نقدینگی مواجه هستند یا معذوراتی دارند می‌توانند معوقات حق مسکن را در ماههای آینده به کارگران خود بپردازند. هر چند که این قضیه بیشتر در مورد کارگران وابسته به دولت دیده می‌شود ولی بودجه دولت یکساله دیده شده و طبعا علاوه بر حقوق، مزایا هم در آن پیش‌بینی شده است.

بیشتر بخوانید: حجم بازار مسکن نصف شد


مصوبه افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران که اخیرا از سوی وزیر کار به هیات وزیران پیشنهاد شده در هیات وزیران در دست بررسی است و در صورت تصویب از تیرماه در فیش حقوقی کارگران لحاظ خواهد شد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید