به گفته وزیر راه و شهرسازی کسانی که خانه خالی زیاد دارند، در صورت عرضه به بازار، می‌تواند زمین مرغوب شهری جهت ساخت وساز دریافت کنند.

به گزارش برات‌نیوز، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگویی خبری خوش برای کسانی که خانه خالی زیاد دارند داشت.

وی در این گفت‌وگو به اجرای مالیات بر خانه‌های خالی از ۱۹ فروردین اشاره کرد وگفت:

کسانی که خانه خالی زیاد دارند، در صورت عرضه به بازار ، آمادگی داریم به آن‌ها زمین مرغوب شهری جهت ساخت وساز بدهیم.

وی همچنین در رابطه با تأثیر ثبت اطلاعات ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان کشور سخن گفت و تشریح کرد:

 ما روند شناسایی واحدهای خالی را انجام داده‌ایم اما در قانون هم آمده که باید همه افرادی که ملکی دارند، آن را در سامانه اسکان ثبت کنند.

اسلامی در ادامه افزود:

ما ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده‌ایم.

 همچنین طبق اصلاحیه جدید قانون مالیات بر خانه‌های خالی، قانونگذار مردم را به ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه جامع املاک و اسکان و وزارت راه و شهرسازی را به تهیه زیرساخت‌های آن مکلف کرده است.

وی ادامه داد:

 همین تکلیف قانونی موجب شده تا شرایطی در وزارت راه و شهرسازی فراهم کنیم که مردم از ۱۹ فروردین اطلاعات ملکی خود را در سامانه اسکان درج کنند.

او همچنین تصریح کرد:

 دیتابیس ما در وزارت راه و شهرسازی کامل است و اگر مردم اطلاعات ملکی را وارد نکنند، ما می‌دانیم که آن‌ها چه تعداد املاک در اختیار دارند.

 اما فراخوانی که از ۱۹ فروردین داریم، در حقیقت نوعی تأیید گرفتن از آن‌هاست.

 داشتن مسکن برای زندگی و همچنین یک اقامتگاه در شهر دیگر برای آن‌ها مجاز است؛ اما افزون بر آن، مشمول مالیات مضاعف خواهد شد.

کاهش قیمت مسکن در سه ماهه پایانی 99

وزیر راه و شهرسازی همچنین بر اینکه درج اطلاعات ملکی افراد در سامانه اسکان تأثیر به سزایی در کنترل قیمت در بازار مسکن خواهد داشت تاکید کرد و گفت:

طبق اطلاعات سامانه املاک و مستغلات، به محض اینکه اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را شروع کردیم، در سه ماه پایانی سال گذشته ۲۵ درصد قیمت مسکن کاهش یافت و عرضه نیز فراوان‌تر شد.

بنگاه‌های معاملاتی، مملو از فایل‌هایی است که برای فروش در اختیار املاکی‌ها قرار گرفته است.

در هر صورت عرضه بالاتر از طاقت بازار مسکن، حتماً به تعدیل قیمت‌ها کمک می‌کند.

وی افزود:

در کشور ما قیمت مسکن همچنان دچار حباب است و قیمت‌ها واقعی نیست.

تا کنون درخواستی از دولت برای تجمیع درآمدهای حاصل از انواع مالیات‌های بخش مسکن در وزارت راه و شهرسازی نداشته‌ایم چون دولت به دنبال کسب درآمد از مسیر مالیات‌های مسکن نیست بلکه به دنبال تعادل بخشیدن به بازار است و دنبال این است که مسکن کالای سرمایه‌ای نبوده و از سوداگری و بورس بازی خارج شود.

اسلامی در ادامه گفت:

مسکن باید به عنوان کالای مصرفی در سبد مالی مردم قرار گیرد برای ما هم تمام هدف این است که تمام پول‌هایی که برای سرمایه گذاری در مسکن وارد می‌شود، به بخش تولید هدایت شود نه در بخش سوداگری.

آیا بخش‌هایی از مردم می‌توانند از پس رقم مالیاتی سنگینی که برای خانه‌های خالی تعیین می‌شود، بربیایند یا خیر؟

اسلامی در پاسخ به این سوال گفت:

نکته مهم این است که مالکان مسکن خالی یا واحد خود را به بازار اجاره بیاورند یا با فروش آن، برای سرمایه گذاری به بخش‌های دیگر مانند سایر بازارها منتقل کنند؛ باید کاری کنیم که سرمایه گذاری در بخش مسکن، صرفاً به سمت تولید برود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *