فناوری

خبرهای خوب شبکه ملی اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات

خبرهای خوب شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر تاثیر تحقق شبکه ملی اطلاعات بر گسترش رسانه‌های مجازی و ایمن‌شدن آن‌ها اعلام کرد که زیرساخت‌های لایه‌های اطلاعاتی شبکه ملی کشور تکمیل شده و از نتایج جدیدی درباره آن خبر داد. برای کسب اطلاعات بیشتر با برات نیوز همراه باشید.

صنعت ارتباطات که مسیری ۱۵۰ ساله را با تلگراف آغاز کرد، با معرفی نسل پنجم اینترنت که این صنعت را دگرگون کرده است، دیگر محدود به تلفن و اینترنت نیست و با وجود سرعت بالای رشد فناوری، در آینده باید شاهد تحولات بیشتری باشیم.

پس از اختراع تلگراف در حدود ۱۵۰ سال پیش، تلفن مدت‌ها وظیفه برقراری ارتباط میان افراد را برعهده داشت. با این‌که عمر دستگاه‌های تلفن همراه به کمتر از سه دهه رسیده و از عرضه تلفن‌های هوشمند هم بیش از ۱۰ سال نمی‌گذرد، رشد فناوری‌های جدید برقراری ارتباط را به‌نحوی دگرگون کرده است که طی همین مدت، ارتباطات از حالت متنی و صوتی به‌صورت تصویری درآمده‌اند.

خبرهای خوب شبکه ملی اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات به مناسبت روز ارتباطات گفت:

در حال حاضر با سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در کشور روبه‌رو هستیم که بخش زیادی از این سرمایه‌گذاری‌ها توسط دولت انجام شده است. نسل ۳ و ۴ خدمات ارتباطی در تمام شهرهای کشور در دسترس هستند و حدود ۸۳ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت دسترسی دارند. کشور ایران با بیش از ۷۰ میلیون کاربر شبکه اینترنت در منطقه در جایگاه ممتازی قرار دارد.

وی با اشاره به فعال‌بودن بخش آی‌سی‌تی در همه حوزه‌ها اعم از آموزش، سلامت و بانکداری، اظهار داشت:

می‌توان گفت هریک از این حوزه‌ها بدون وجود امکانات زیرساختی، توفیقات حال حاضر خود را نداشتند و موفقیت‌های آن‌ها بستگی به ظرفیت‌های حوزه آی‌سی‌تی دارد، ضمن این‌که آی‌سی‌تی هم در تلاش است تا بهترین خدمات را به این مجموعه‌ها ارائه کند.

رشد اقتصادی حوزه ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی شبکه ملی اطلاعات به رقم چهار درصد از سهم اقتصاد کشور خواهد رسید و افزود:

در ابتدای دولت یازدهم، رشد اقتصادی این حوزه، سهمی حدودا ۱/۷ درصدی داشت و این رقم در ابتدای دولت دوازدهم به ۲/۵ درصد رسید و امروز چهار درصد است که بسیار قابل توجه است.

رشد اقتصادی حوزه ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات

آذری جهرمی ضمن اشاره به نهایی‌شدن گزارش سال ۹۷ مبنی بر رشد اقتصادی بخش ارتباطی کشور، خاطرنشان کرد:

علی‌رغم رشد منهای ۴/۸ درصدی بخش ارتباطی کشور از لحاظ اقتصادی به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه در سال ۱۳۹۷، بخش آی‌سی‌تی یعنی ارتباطات مثبت ۱/۷ درصد و بخش فناوری اطلاعات ۶/۴ درصد رشد اقتصادی داشته است.

وی با اشاره به ایام قرنطینه، شیوع کرونا و سهولت دسترسی به فناوری در این ایام، افزود:

ما هم مانند سایر کشورها درگیر شیوع کرونا بودیم و مشخص است که اگر در این چند سال فناوری و اطلاعات توسعه نمی‌یافت، معلوم نبود با شیوع کرونا با چه مشکلاتی روبه‌رو می‌شدیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام انتشار خبرهایی در خصوص تکمیل زیرساخت‌های لایه‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات در چند روز آینده، گفت:

در این هفته خبرهای بسیار خوبی به مردم می‌دهیم. پیگیری اقدامات مربوط به تکمیل زیرساخت‌های لایه‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات از دی ماه سال ۹۸، پس از صدور فرمان پنج ماده‌ای مقام معظم رهبری، نتایج خوبی داشته است که این هفته به مردم گزارش می‌شود.

همچنین، وزیر ارتباطات ضمن اشاره به اخبار خوب شبکه ملی اطلاعات، توییت کرد:

طی این هفته و در روز جهانی ارتباطات، ۳ پروژه مهم جهت تکمیل زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کشور به بهره‌برداری می‌رسند؛ افزایش ۲۵ درصدی در ظرفیت مراکز داده کشور، خدمات ابری (laas) به ویژه برای استارت‌آپ‌هایی که همیشه از ما تقاضای سرور دارند و طرح «هرخانه‌ ایرانی، یک ویدئوی اینترنتی».

منبع: ایسنا

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید