1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. هزینه‌ کلاهبرداری‌ شده خدمات ارزش افزوده چه شد؟
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

هزینه‌ کلاهبرداری‌ شده خدمات ارزش افزوده چه شد؟

خدمات ارزش افزوده

هزینه‌ای با نام عنوان ارزش افزوده به مردم تحمیل شد. کاربرانی که ناخواسته مورد کلاهبرداری قرار گرفتند و بدون اطلاع، هزینه‌هایی برای خدماتی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها همچون تماس صوتی و پیامک از جیبشان پرداخت کردند. با برات نیوز همراه باشید.

اما قرار است این هزینه‌ها به کاربران عودت داده شود. برای این کار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شکایتی را تنظیم کرده و به قوه قضاییه فرستاده است و آن‌ها هم در دستور بررسی‌های خود قرار داده‌اند.

خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می‌شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها همچون تماس صوتی و پیامک معمول است، از جمله شامل مسابقات و رای‌گیری، تبلیغات موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی و اطلاع‌رسانی. اگرچه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب شود، اما ارائه این خدمات برای برخی از شرکت‌ها، به روشی برای کلاهبرداری از کاربران تبدیل شد.

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پنج شرکت در این زمینه شناسایی شده که یک شرکت پشت همه اینها است و حتی در یک پرونده ۳۳ میلیارد کلاهبرداری انجام‌شده، به مردم برگردانده شده است. پس از آن نیز اعلام کرد شرکت‌های این حوزه در این‌مدت به ادعای خودشان ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد داشتند.

 

بیشتر بخوانید: 2 گیگ اینترنت رایگان ایرانسل برای روستاییاناگر خدمات واقعی که در حمایت از کسب‌وکارها صورت می‌گیرد از کلاهبرداری‌ها جدا نشود، کل سرویس‌ها برای همیشه تعطیل خواهد شد. در نهایت ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده در مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موسوم به «پایان وس» تصویب و از ۱۹ خرداد لازم‌الاجرا شد.

پس از ابلاغ مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات، اپراتور رایتل اعلام کرد قصد دارد این خدمات را از طرح تجاری خود حذف کند، چون ارائه خدمات ارزش افزده الزامی ندارد و رایتل بر اساس بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده است. البته اپراتورهای دیگر هم بر اساس مصوبه عمل می‌کنند.

بر اساس این مصوبه، مشترکان می‌توانند برای ارزش افزوده اعتبار ویژه بخرند، همان‌طور که برای خدمات پایه هم سیم‌کارت خود را شارژ می‌کنند. دیگر اینکه قبوض مشترکان در حوزه ارزش افزوده و خدمات پایه به‌صورت جداگانه محاسبه می‌شود که مردم بدانند هزینه هر کدام از این خدمات چقدر است و نهایتا به دلیل سرویس‌های ارزش افزوده، سرویس‌های پایه‌شان هم قطع نشود.


تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست