برنامه های فقرزدایی دولت چین برای خارج کردن شهروندان از فقر مطلق ادامه دارد و اکنون 99 میلیون چینی نیز در از این وضعیت بحرانی درآمده اند.

چه استان هایی از فقر مطلق خارج شدند؟

به گزارش برات نیوز، طی آخرین تلاش های دولت برای فقرزدایی، شهروندان استان جنوب غربی گیژو نیز از فهرست افراد درگیر فقر مطلق خارج شدند. این اتفاق یک ماه زودتر از برنامه قبلی این کشور رقم خورد.

مناطق خودمختار ژین جیانگ، نینگ ژیا، گوانگ ژی ژوانگ، یونان، سیچوان و گان سو از جمله ایالت هایی هستند که تاکنون با موفقیت توانسته اند به فقر مطلق خاتمه دهند.

به این ترتیب چین اکنون تنها 5.5 میلیون نفر جمعیت درگیر فقر مطلق دارد و مقامات استان ها اعلام کرده اند که سطح فقر در آنجا کاهش پیدا کرده است.

شکاف طبقاتی میان فقیر و غنی

طی آماری که توسط مرکز آمار چین منتشر شده است، طی 7 سال اخیر، هر سال به طور میانگین 10 میلیون نفر چینی از فقر مطلق نجات پیدا می کنند. اکنون تعداد افراد درگیر در این معضل در کشور چین تنها 5.5 میلیون نفر است.

در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۲ برابر با ۹۸ میلیون و ۹۹۰ هزار نفر بود که دستاورد بزرگی برای دولت این کشور در راستای فقرزدایی است.

شکاف طبقاتی بین غنی و فقیر یکی از دغدغه های کنگره ملی مردم در چین است که تلاش دارد نقش مثبتی در برطرف کردن آن ایفا کند. تفاوت‌ها در میزان تحصیلات یکی از مهم‌ترین ریشه‌های افزایش نابرابری است.

تغییرات تکنولوژیک سریع و صنعتی شدن، تقاضا را به شدت بالا برده و طبعا درآمدها برای کارگران بسیار ماهر را نیز افزایش داده است. تفاوت در درآمدها بین مناطق شهری و روستایی، یکی دیگر از فاکتورهای اصلی است.

به همین دلیل شکاف طبقاتی در چین کماکان رو به افزایش است تا جایی که طبق اعلام موسسه ول ایکس شمار چینی هایی که یک میلیارد دلار یا بیشتر ثروت دارند به ۸۷۸ نفر رسیده است.

این رقم ۹۰ نفر بیشتر از تعداد میلیاردرهای آمریکایی است. در سال های اخیر طبقه غنی خیلی ثروتمند شده و فقرا بسیار فقیر شده اند. مجموع ثروت میلیاردرهای چینی نیز با ۱.۵ تریلیون دلار افزایش نسبت به قبل از همه گیری کرونا به چهار تریلیون دلار رسیده است.

بیشتر بخوانید: رکورد رشد ثروت میلیاردهای چینی ثبت شد

در سال ۲۰۱۲ حزب حاکم کمونیست چین یک برنامه میان مدت را برای ریشه کنی فقر مطلق در این کشور تا پایان سال ۲۰۲۰ اعلام کرد. اکنون در آخرین ماه سال 2020 یعنی یک ماه زودتر این برنامه به نتیجه رسیده است و موفقیت بزرگی برای این کشور محسوب می شود.

داشتن درآمد کمتر یک دلار در روز، خط فقر مطلق در چین محسوب می شود و افرادی که کمتر از این مقدار در روز درآمد کسب کنند فقیراند.

از سال 2012 که این برنامه شروع شده است، تنها دو منطقه بزرگ پکن و شانگهای کاملا عاری از فقر مطلق بودند و در 823 نقطه دیگر چین این بحران دیده می شد. از این تعداد تنها 52 منقطه همچنان در فقر باقی مانده اند و 7 منطقه دیگر نیز به پکن و شانگهای اضافه شده و به طور کامل عاری از فقر مطلق اند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *