شکست های پی درپی در بازار سرمایه موجب بی اعتمادی مردم و خروج نقدینگی از بورس ، این بازار پرحاشیه شده است.

به گزارش برات نیوز، با توجه به تبلیغات دولت درخصوص سرمایه گذاری دربورس، ابتدای سال جاری بسیاری از مردم نقدینگی خود را از بانک ها خارج کرده و به بازار بورس تزریق کردند.

مردم به امید کسب سود بیشتر از سود بانکی تمامی نقدینگی خود را از بانک ها خارج کردند و در بازار پرتلاطم بورس سرمایه گذاری کردند.

اما پس از مدتی بازار سرمایه دچار مشکلاتی شد که دیگر با روند صعودی همراه نشد و شاخص های بورس به صورت روزانه قرمز پوش می شدند و روند نزولی را درپیش گرفته بودند.

هدایت مردم به سمت بازار رمز ارزها و بروز اشتباهی دیگر

در همین حال بسیاری از مردم متضرر شدند و نسبت به دولت و این بازار پرتلاطم بی اعتماد و قصد فروش سهام خود را کردند.

به طوری که دیگر میزان عرضه و تقاضا در بازار سرمایه با هم هماهنگی نداشت و تنها همه قصد عرضه سهام خود را داشتند.

پس از تلاش سهام داران برای فروش سهام خود قیمت ها در تابلوی معاملات بازار سرمایه با روند نزولی همراه  شد.

کارشناسان و فعالان این حوزه معتقدند که برنامه ریزی های دولت برای جذب سرمایه مردم در بازار بورس از جمله کاهش نرخ بهره های بانکی ومواردی از این دست نتوانست مردم را از پافشاری برای فروش هام خود منصرف کند.

آن ها معتقدند که هدایت سرمایه مردم به سمت بازار رمز ارزها و جمع آوری نقدینگی در بازار ارز دیجیتال راه کار نا به جایی است که متاسفانه درکشور درحال اجراست.

انتقاد از سلب اعتماد مردم و هدایت نقدینگی از بورس به رمزارزها

در همین راستا، عضو شورای عالی بورس با انتقاد از عملکرد نادرست عده‌ای در هدایت نقدینگی عظیم به رمزارزها و سلب اعتماد مردم از بورس و ریزش ۱۹ درصدی بیت کوین، اظهار امیدواری کرد این افراد متوجه ضربه ای که به اقتصاد وارد کردند، بشوند.

شاهین چراغی، با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرد: با توجه به ریزش 19 درصدی بیت کوین در هفته گذشته، کسانی که با عملکردهای نادرست، دانسته و ندانسته باعث شدند اعتماد مردم از بازار سرمایه سلب شود .

وی ادامه داده است: حجم نقدینگی عظیمی از منابع این مردم بدون شناخت از نوسانات ذاتی رمز ارزها وارد آن بازار شود، امید می‌رود روزی متوجه شوند چه آسیبی به اقتصاد وارد کردند.

ادامه دار شدن روند خروج پول از بورس

روند فعلی خروج پول از بورس می تواند زنگ هشداری برای دخالت های دولت و کاهش اعتماد به بازار سرمایه باشد. این مساله می تواند در آینده ای نزدیک نقدشوندگی بسیاری از نمادها را با مشکل مواجه کند.

این درحالی است که با توجه به خروج نقدینگی از بورس، متولیان بازار سرمایه با تغییرات مداوم به دنبال بهبود شرایط هستند، اما بازار کماکان روند منفی خود طی ماه‌های اخیر را حفظ کرده و توجهی به این تجویز‌ها ندارد.

تغییر رییس سازمان بورس نیز نتوانست تغییری در روند خروج سرمایه های مردم از بورس ایجاد کند .

به طوری که مسوولان به دنبال تغییر سیاست ها و روندهای موجود در بورس به امید بهبود وضعیت بودند؛ اما تغییر در ریاست سازمان بورس و تغییر در دستورالعمل های بازار سرمایه توسط رئیس جدید تنها یک روز توانست سهامداران را قانع کند تا از صف های فروش خارج شوند.

روزهای منفی بازار بورس و صف فروشندگان برای خروج از این بازار

بر اساس این گزارش،این روند از روز یکشنبه هفته پیش دوباره به بست‌نشینی در صف های فروش منجر شد و بازار سرمایه در 8 روز گذشته روزهای منفی را سپری کرده است.

این درحالی است که پس از ریزش ۴۵ درصدی شاخص کل و برخی نمادها تا ۸۰ درصد از سقف خود در مرداد ماه، همچنان به دلیل عدم تقاضای قوی، وجود ابهامات و پافشاری فروشندگان برای خروج از بازار، شاهد نزول متوالی قیمت ها در تابلوی معاملات هستیم.

 قوانین جدید نه تنها هیچ کمکی به بهبود وضعیت بازار نکرده؛ بلکه همان حجم معاملات نسبتا بالایی که در بازار حاکم بود و نوید روزهای بهتر به سهامداران را می داد نیز از بین برده است.

خروج 9 هزار و 350 میلیارد تومان پول از بازار سرمایه

نکته قابل تامل در این بین خروج پول از ابتدای بهمن ماه سال جاری توسط سهامداران حقیقی بوده است.

در این مدت تنها 7 روز پول از سوی سهامداران حقیقی وارد بازار شده است. در 19 روز دیگر پول از بازار خارج شده است. برآیند پول ورودی و خروجی نشان می دهد حدود 9 هزار و سیصد و پنجاه میلیارد تومان پول در این مدت از بازار سرمایه خارج شده است.

متاسفانه این رقم نشان می دهد، باید شاهد ورود پول به سایر بازارهای مالی موازی بورس باشیم.

درهمین حال برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به شرایط حاکم در بازارهای موازی و تثبیت قیمت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان پیش ‌بینی می ‌شود که کف شاخص بورس و قیمت سهام در همین محدوده‌ ها باقی بماند و دیگر شاهد افت سنگین شاخص ‌ها نباشیم.

اما با توجه به عدم وجود تقاضا در بازار سرمایه و پر نشدن قیمت پایانی در اکثر سهم ها، نباید امیدوار بود فشار فروش از بورس کم شده و همچنان در بیشتر نمادها شاهد ادامه صف های فروش خواهیم بود.

عدم کارگشایی کاهش نرخ بهره بانکی

نکته قابل توجه آن است که بانک مرکزی به بهانه هدایت نقدینگی به سمت تولید در یک ماه گذشته نرخ بهره بین بانکی را به زیر 20 درصد کاهش داده است.

این مساله که با فشار بسیاری از فعالین بازار سرمایه رخ داده است، نه تنها نتوانست در مقابل خروج پول از بورس را بگیرد، به احتمال زیاد باعث خروج پول از بانک ها نیز خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان معتقد بودند با کاهش نرخ بهره بین بانکی، نرخ سود سپرده نیز کاهش خواهد یافت.

حسین درودیان در این زمینه می گوید: «این اتفاق سبب خواهد شد، پول به سمت بورس روانه شود. اما با توجه به عدم اعتماد ایجاد شده در بازار سرمایه، افراد به سمت اوراق با بازدهی ثابت خواهند رفت.

عدم تامین مالی دولت از سوی بازار سرمایه

در این مدت که مردم متقاضی خروج نقدینگی از بورس بودند ،روند معامله اوراق بدهی دولت نیز در بازار سرمایه به دلیل اتفاقات رخ داده از ناحیه دولت در بورس و عدم حمایت از آن، به شدت روند نزولی داشته است و دیگر دولت نمی تواند مانند گذشته از بورس تامین مالی داشته باشد.

در این زمینه حتی می توان به عرضه اولیه اپال نیز اشاره کرد که نتوانست انتظارات را برآورد کند. حدود 169 میلیون برگ سهم این شرکت که در سال جاری حدود 2000 میلیارد تومان سود کسب کرده است، در کف قیمتی، معامله شده است.

ثبات قیمت دلار و رکود دربازار سرمایه

اکثر تحلیلگران بازار سرمایه دخالت های بیش از حد دولت و خارج شدن بورس از روند طبیعی در ماه های ابتدایی سال را دلیل افت شاخص در ماه های گذشته می دانند.

حال باید منتظر بود و دید دولت و سازمان بورس برای جلوگیری بیش از حد پول از بورس چه برنامه ای دارند.

البته برخی دیگر از کارشناسان ثبات قیمت دلار در کانال 25 هزار تومانی و انتظار کاهش قیمت آن در هفته های آینده را یکی از دلایل رکود در بورس می دانند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *