ترامپ در واپسین روزهای ریاست جمهوری‌اش در تلاش است تا آخرین و مهلک‌ترین ضربه‌ها را به چین بزند. در همین راستا ۴ شرکت چینی دیگر را به لیست سیاه کاخ سفید اضافه کرده است.

خروج 4 شرکت چینی از بورس آمریکا

به گزارش برات نیوز، کاخ سفید این 4 شرکت چینی را وابسته به ارتش چین می‌داند و خواستار اضافه شدن آن به لیست سیاه پنتاگون و محدود کردن خرید سهام این شرکت‌هاست.

در همین راستا بازار بورس آمریکا به دستور سران آمریکایی، این 4 شرکت چینی حوزه ساختمانی و تولیدی را از شاخص‌های خود خارج می‌کند.

خروج 4 شرکت چینی از بورس آمریکا به دنبال دستور آمریکا به محدود کردن خرید سهام آنها صورت گرفته است.

این ۴ شرکت چینی عبارتند از شرکت ساخت و ساز خطوط آهن چین، شرکت CRRC، شرکت بین المللی تولید نیمه‌رسانه های چین و شرکت ساخت و ساز ارتباطات چین.

خروج 4 شرکت چینی از بورس آمریکا و واکنش چین

بازار بورس نزدک در اعلانیه بیان کرد که ۲۱ دسامبر سال جاری زمانی است که اوراق بهادار این شرکت‌ها از شاخص‌های بازار بورس نزدک حذف می‌شوند.

قبل از این  کاخ سفید دستور داده بود از تاریخ نوامبر ۲۰۲۱  سرمایه گذاران آمریکایی حق ندارند با شرکت ‌های چینی که در لیست سیاه وجود دارد، سهام خرید و فروش کنند.

آمریکا این شرکت‌ها را وابسته به بخش نظامی چین می‌داند و مراوده با آنها را ممنوع کرده است.

خروج 4 شرکت چینی از بورس آمریکا نیز واکنش چین را برانگیخت.

چین نیز در واکنش به این حرکت، آمریکا را محکوم کرده و این اقدام را خلاف اصول رقابت بازار می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در چهارم دسامبر گفت: «آمریکا باید سوء استفاده از قدرت خود در سرکوب شرکت‌های خارجی را متوقف کند».

بیشتر بخوانید: شرکت های چینی از بورس آمریکا خارج می‌شوند

خروج شرکت‌های چینی از بورس انگلیس

به نظر می‌رسد آمریکا در حال فلج کردن اقتصاد جهانی چین با خروج شرکت‌های مهم این کشور از بازار بورس جهانی است.

جالب است بدانید ۸ شرکت چینی دیگر نیز در ماه جاری از بورس انگلیس خارج خواهند شد.

این دستور پس از تحریم آمریکا صورت گرفته بود و این شرکت‌ها را به بهانه روابط نظامی با دولت پکن به لیست سیاه خود اضافه کرده بود.

پس از آن شرکت فوتسی راسل، بازوی اصلی بورس اوراق بهادار لندن، اعلام کرد که قصد دارد سهام این 8 شرکت را از لیست شاخص های بورس خود حذف کند.

حذف سهام شرکت ‌های چینی

چهارم دسامبر شاخص راسل اعلام کرد سهام ۸ شرکت چینی را حذف می‌کند.

شاخص صنعتی داوجونز دو روز پیش اعلام کرد در تاریخ 21 دسامبر سهام چندین شرکت چینی از جمله شرکت دیجیتال تکنولوژی را قبل از بازگشایی مجدد بازار حذف خواهد کرد.

این ۴ شرکت چینی که شاخص سهام آنها به دستور آمریکا از نزدک حذف و اخراج می‌شوند، تنها شرکت‌های موجود در لیست سیاه واشنگتن هستند که در «بازار بورس نزدک» حضور دارند.

با اضافه شدن این چهار شرکت، تعداد کل شرکت های چینی که نامشان در فهرست سیاه پنتاگون آمده است به 35 مورد می‌رسد.

این شرکت ها شامل غول‌های فناوری چون هایک ویژن، چاینا تلکام و چاینا موبایل هستند که اوایل سال جاری میلادی به این فهرست اضافه شدند.  

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *