در حالی که نارضایتی مردم از خرید لوازم خانگی بانه ای بسیار افزایش یافته، معاون پیشگیری ستاد ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نسبت به خرید لوازم خانگی از بانه هشدار داد.

به گزارش برات نیوز، از چندی پیش و با توجه به عرضه قیمت مناسب و ارزان لوازم خانگی در بازارهای غربی کشور (بانه)،تقاضای خرید از این بازارها افزایش یافت.

اما بسیاری از خریداران این کالاها از خرید خود ناراضی بوده اند و موارد تقلب نیز دراین خریدها بسیار گزارش شده است.

 فروشندگان سودجو در بازارهای خرید لوازم خانگی از بانه

در همین راستا معاون پیشگیری ستاد ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نسبت به خرید لوازم خانگی از بانه هشدار داده و اعلام کرده است: مردم فریب ارزانی لوازم‌خانگی با تبلیغات یاد شده را نخورند.

عبدالله هندیانی با بیان اینکه لوازم‌خانگی تولید داخل به نام خارجی در بازار بانه فروش می‌رسد گفت: برخی از فروشندگان سودجو در بازارهای خرید لوازم خانگی از بانه اقدام به عرضه لوازم خانگی داخلی با نام و برند خارجی کرده اند.

 وی درادامه گفت: اقدام سودجویانه این فروشندگان نارضایتی خریداران که گاهی از فرسنگ ها دور برای خرید کالاهای ارزان قیمت سفرکرده اند را به همراه داشته است.

فروش تولیدات داخلی با مارک خارجی

معاون پیشگیری ستاد ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین گفت: با توجه به مهیا نبودن شرایط برای واردات، اغلب اجناس داخلی را با آرم‌های خارجی و تغییراتی که روی آنها اعمال می‌کنند، به مشتریان با قیمت‌های پایین‌تر می‌فروشند .

به گفته وی با توجه به بسته بودن مرزها و عدم واردات کالا آنها از این روش های سودجویانه اقدام به جذب مشتری برای خرید کالا می کنند.

هندیانی ادامه‌داد: در واقع اجناسی که از طریق این قبیل پیامک‌ها خریداری می‌شود، نه تنها کیفیت و خدمات پس از فروش ندارد، بلکه معلوم نیست آن برچسب و مارک روی محصول متعلق به همان کالا باشد.

وی خاطرنشان‌کرد: عوامل انتظامی در این مناطق و حوزه‌ها با مواردی که اعلام می‌شود به شدت برخورد می‌کنند.

معاون پیشگیری ستاد ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اینکه اعلام کرد: برخی از فروشندگان سودجو در بانه اقدام به ارسال پیامک‌های مربوط به لوازم خانگی قاچاق کرده و شماره حساب و دیگر مشخصات خود را ارسال می کنند.

 هندیانی درباره اقدامات انجام شده برای برخورد با این افراد سودجو اظهار کرد: کسانی که شماره کارت یا شماره حساب اعلام می‌کنند بیشتر “تک‌فروش” بوده و “عمده‌بیار” نیستند.

رشد 45 درصدی لوازم خانگی داخلی در هشت ماه

وی همچنین از رشد حدود ۴۵ درصدی تولیدات خود در هشت ماهه امسال خبر داد و گفت: اگر قرار بود کالای قاچاق وارد شود و جلوی واردات آنها به کشور گرفته نمی‌شد، این تولیدکنندگان قادر به رشد نبودند و همچنان خرید لوازم خانگی از بانه انجام می شد.

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: در سال موسوم به “جهش تولید”، تلاش‌های زیادی انجام و به‌ویژه محدودیت‌هایی برای واردکنندگان در نظر گرفته شده که از جمله آنها، ساماندهی واردات ملوانی و ته‌لنجی قابل اشاره است.

بیشتر بخوانید: واردات لوازم خانگی تهدیدکننده تولید داخلی

هندیانی تاکید کرد: در خصوص کنترل واردات کالای قاچاق مردم نیز باید ما را همراهی کنند و از خرید هرگونه کالای قاچقا جلوگیری کنند.

وی هشدار داد: افراد بدانند این‌گونه کالاها مشکل‌دار بوده و از جنس، کیفیت و کارآیی لازم در طول زمان برخوردار نخواهد بود.

افزایش کیفیت تولیدات داخلی جهت اعتماد مشتریان

به گفته هندیانی امروز وضعیت تولیدات لوازم خانگی داخلی از نظر کیفی و همچنین کمی قابل توجه است.

 معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزگفت: با توجه به همه مشکلات و تحریم ها، شاید قیمت‌های متفاوتی نسبت به گذشته شاهد باشیم، اما در مجموع کالا به وفور در کشور وجود دارد و مشتریان می‌توانند به خرید بپردازند.

این مقام مسوول تصریح‌کرد: باید همچنان دنباله‌رو اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب باشیم، از تحریم‌ها نترسیم .

وی ضمن اشاره به خرید لوازم خانگی از بانه افزود: ما باید تحریم ها را فرصت بدانیم تا بتوانیم برای صادرات لوازم خانگی در سطح منطقه و کشورهای همسایه جایگاه خوبی کسب کنیم.

لزوم تسریع در ایجاد شناسه کالا به منظور شناساندن کالای قاچاق

وی در ادامه، با تاکید بر اینکه امروز اولویت موضوع قاچاق بحث لوازم خانگی است، بیان‌داشت: همه تلاش ما در ستاد ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز این است که تولیدکنندگان در حوزه شناسه کالاهای تولیدی خود گام بزرگی بردارند تا محصولات داخلی آنها از کالای قاچاق قابل تفکیک باشد.

هندیانی تصریح‌کرد: تولیدکنندگان باید تفاوت کالای قاچاق و تولیدات خود را به خریداران بشناسانند.

ساماندهی بازارهای خرید لوازم خانگی از بانه

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه‌داد: به دنبال ساماندهی موضوع قاچاق از شهرهایی همچون بانه هستیم، زیرا در صورت تداوم خرید لوازم خانگی از بانه تولید داخلی جان نخواهد گرفت.

این مقام مسوول ادامه‌داد: از بهمن‌ماه پارسال ساماندهی موضوع قاچاق لوازم خانگی آغاز شد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا فرصتی به تولیدکنندگان دادیم تا شناسه کالا برای کالاهای خود ایجاد کنند.

وی گفت: فرصت برای ایجاد شناسه کالا برای تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان لوازم خانگی تا خرداد ماه ۹۹ تمدید شد و از آن پس ارائه شناسه کالا برای هفت قلم لوازم خانگی اساسی به این ستاد را خواستار شدیم.

هندیانی بیان‌داشت: تولیدکنندگان خواستار دریافت یک سری مشوق‌ها از سوی حاکمیت هستند، در همین راستا نیاز است تا مشوق‌هایی برای تولیدکنندگانی که عملکرد شفاف دارند در موضوعاتی نظیر واردات مواد اولیه، مباحث مالیاتی و غیره در نظر گرفته شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *