تقریبا مردادماه امسال بود که روند نزولی بازار بورس آغاز شد و با گذشت 4 ماه، این کاهش‌ها به اوج خود رسیده و دست در دست وضعیت نابسامان اقتصادی و کرونای مصر و کشنده، معیشت مردم و سهامداران را با مشکل مواجه کرده است. روندی نزولی که گویا قصد جبران و سربلند کردن دوباره را ندارد.

به گزارش برات نیوز، این اتفاقات ناگوار در بورس، دو روز پیش سهامداران را به خیابان بهارستان و پشت درهای مجلس کشاند تا صدای خود را به گوش مسوولان برسانند و دادشان از کاهش ناگهانی و نگران‌کننده سرمایه خود را به گوش رییس بازار بورس که در حال ارائه گزارشی از این بازار در صحن علنی مجلس بود برسانند.

اما در این میانه، وزیر اقتصاد پا به میدان گذاشت و از مردم خواست با تامل نسبت به خرید و فروش سهام خود اقدام کنند. این درخواست همراه با خبری خوش از آغاز سودآوری شرکت ها در بازار سهام هم بود.

اما اینکه سهامداران تا چه حد نسبت به این خبرهای امیدوارکننده اعتماد دارند، مشخص نیست.

اوضاعی که در ابتدا به نقل از کارشناسان بازار سهام ، تا حدی منطقی و قابل پیش‌بینی بود اما انگار این روند رو به نزول مسیر دیگری را نمی شناسد.

پیش بینی خرید و فروش سهام سخت شده است

بر اساس آمارها، شاخص کل بورس در ماه های ابتدایی سال جاری دو میلیون واحد را رد کرده بود این اتفاق مردم را به سرمایه‌گذاری در این بازار ترغیب کرد اما روز گذشته این شاخص‌ها به مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسید.

این اتفاق کاری کرد که کارشناسان هم دیگر نتوانند این بازار پرالتهاب و وضعیت خرید و فروش سهام را پیش‌بینی و قضاوت کنند.

اوضاع به حدی پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی شده است و مردم را به تکاپو و خروج بازار سهام و دارایی‌های خود را از این بازار بیرون بکشند.

به همین دلیل  فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی را مجبور کرد که در حاشیه جلسه با کمیسیون اقتصادی و نمایندگان مجلس، بگوید: خبری خوش در راه است و به زودی شاهد سودآوری شرکت‌ها خواهیم بود.

به گفته او، شرکت‌های بورسی از بنگاه‌های گلچین و صادراتی هستند که در حال حاضر نرخ رشد سود برخی از آنها بیش از ۳۰۰ درصد بوده است. p/e برخی از شرکت‌ها به چهار رسیده است که این عدد بسیار خوبی است.

درخواست وزیر اقتصاد از سهامداران

وزیر اقتصاد از مردم خواسته است که با تامل نسبت به خرید و فروش سهام خود اقدام کنند.

وقتی از سودآوری شرکت‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنیم یعنی این شرکت‌ها اعتبار می آورند و نباید سهام آنها ارزان به فروش برود.

البته بنده به عنوان یک مقام مسئول به سهامداران نه می‌گویم بفروشید، نه می‌گویم بخرید.

گزارش‌ها حاکی از این است که یک درصد افزایش در نرخ فروش محصولات شرکت ها ناشی از تورم، چیزی حدود چهار درصد سود شرکت ها را افزایش می دهد.

در نتیجه در محاسبه های ارزش سهم یا قیمت سهم، نرخ رشد سودآوری شرکت ها به مراتب بیشتر از نرخ تورم است و همین باعث می شود که بازار در P/E  که به سهم ها در شرکت های رشدی می دهد، نسبت بالایی را در نظر بگیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *