وعده خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال و بورسی شدن آنها اینبار هم عملی نشد و این تیم‌ها پشت در بورس ماندگار شدند.

به گزارش برات نیوز، حدود یک دهه از نخستین وعده بورسی شدن این دو تیم می‌گذرد ولی همچنان این تیم ها وارد بورس نشده‌اند.

وعده بورسی شدن استقلال و پرسپولس در شهریور سال جاری نیز تحقق نیافت تا این ماه نیز به یک دهه انتظار برای عرضه سهام دو تیم محبوب پایتخت اضافه شود!

حدود یک دهه است که بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و کاهش تصدی‌گری دولت با هدف خصوصی‌سازی، موضوع واگذاری سرخابی‌ها مطرح شد تا علاوه‌ بر توسعه خصوصی‌سازی، زمینه‌ای برای ایجاد شفافیت و پاسخگویی هر چه‌ بیشتر باشگاه‌ها فراهم آید.

دهه‌ای که پر از وعده و وعید مسئولان برای رخ دادن این اتفاق بوده اما تا کنون پای استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه باز نشده است. این درحالی است که آخرین وعده ای که برای فرابورسی شدن  این دو تیم اعلام شده بود، شهریورماه بود اما اکنون با وجود گذشت ۱۰ روز از این ماه، خبری از این واگذاری نیست.

حتی اعلام شده بود که به باشگاه استقلال علاوه بر مجموعه ورزشی مرغوب کار، کمپ مرحوم حجازی و به پرسپولیس علاوه بر ورزشگاه درفشی فر، مجموعه ورزشی شهدای ‌گمنام هم تخصیص داده شود. درواقع به هر دو باشگاه دو مجموعه ورزشی داده شد. البته این دو مجموعه آخر، نیازمند این بود که که مجوز آن ها به استناد ماده ۱۱۷ قانون محاسبات عمومی از هیات وزیران اخذ شود که دراین خصوص وزیر  ورزش به دولت پیشنهاد داده بود اما مصوبه ای از سوی دولت در این زمینه تا کنون اعلام نشده است.

بیشتر بخوانید: عرضه 100 درصدی سهام استقلال و پرسپولیس

در مورد بحث درآمدزایی باشگاه های استقلال وپرسپولیس نیز اعلام شده بود که پرسپولیس سال گذشته قراردادی را با اسپانسر منعقد کرده بود. پس از تغییرات مدیریتی طی  الحاقیه ای به این قرارداد، مشخص شد کف درآمدی باشگاه پرسپولیس از محل اسپانسری ۱۱۰ میلیارد تومان طی سال است و می تواند بیشتر هم باشد. کف درامدی باشگاه استقلال هم طبق قراردادی که با اسپانسر امضا کرده، سالانه تقریبا ۵۰ میلیارد تومان است.

با وجود اینکه به نظر می رسد برای هر چالش واگذاری، راه حلی در نظر گرفته شده است اما باز هم سرخابی ها پشت دروازه ورود به بورس ماندند. اتفاقی که مشخص نیست به دلیل شفاف نبودن صورت های مالی دو باشگاه است یا مشخص نبودن اهلیت خریداران حقیقی و حقوقی و یا دلایل دیگر …

چندین سال است وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی به شدت پیگیر واگذاری سهام این دو باشگاه هستند، در این راستا اقدامات لازم را انجام داده و زمان هایی را برای عرضه سهام آنها اعلام کردند، اما هر بار اجرای آن به دلیل پیش آمدن مسایل و مشکلات مختلف به زمان دیگری موکول شده است.

در ابتدا اعلام شده بود واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس در سال ۹۸ انجام می‌شود در حالی که این اقدام به مرحله اجرا نرسید و علت آن را روبرو شدن این دو شرکت فرهنگی و ورزشی با مشکلاتی مانند تغییرات مدیریتی مطرح و اعلام کردند: در آن زمان، فقط بحث واگذاری برند همراه با دارایی بود و  به هیچ عنوان مساله واگذاری هیچ یک از شرکت‌های فرهنگی و ورزشی استقلال و پرسپولیس  از طریق بازار سرمایه مطرح نشده بود  اما از مهر ماه سال ۹۸ نحوه واگذاری تغییر کرد و شرکت‌ها ملزم به واگذاری از طریق پذیرش در بازار سرمایه شدند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *