اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

خودروسازی که از بازار آزاد هم گران‌تر می‌فروشد

خودروسازان گران فروش

افزایش بی رویه قیمت خودرو در بازار، گلایه متقاضیان و خریداران را به دنبال داشته به طوری که از اواسط سال گذشته افزایش قیمت خودرو بی محابا و افسار گریخته دربازار مشهود شده و دیگر مردم توان خرید خودروهای داخلی را هم  ندارند. حالا در این میان خودروسازان گران فروش هم دیده می‌شوند.

به گزارش برات نیوز ؛‌ این افزایش قیمت‌ها به جایی رسید که خریداران نگون بخت برای خرید خودروهای داخلی که اغلب از بی کیفیتی آن گلایه دارند باید درکمترین حالت ممکن 100 میلیون تومان می پرداختند.

اما دراین میان و دراین آشفته بازار قیمت خودرو، برخی از شرکت‌ها جزو خودروسازان گران فروش قرار گرفتند. شرکت هایی مانند مدیران خودرو قیمت خودروهای تولیدی را طوری افزایش داده که حتی از قیمت بازار ازاد هم گران‌تر است.

این شرکت تولید کننده خودروهای چینی درسال گذشته نیز پرونده‌ای مبنی بر گران فروشی خودرو در سازمان تعزیرات داشت اما بازهم به روال گران فروشی خود ادامه داده و تغییری در روند فروش خود نداشته است‌.

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت خودروهای داخلی با مجوز شورای رقابت

این درحالی است که سال گذشته گزارش‌های متعددی از گران فروشی این شرکت مبنی بر فروش بالاتر از قیمت بازار آزاد و افزایش مداوم قیمت در فواصل زمانی کوتاه در سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان مطرح شده  و درنهایت پس از نظارت این سازمان پرونده این شرکت به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است .

افزایش 19 تا 47 میلیونی قیمت محصولات مدیران خودرو

اما  این خودروسازان گران فروش نه تنها دست از این گران فروشی ها برنداشته بلکه در سال جاری نیز به روند افزایش قیمت محصولات خود در فواصل کوتاه ادامه داد؛ به گونه ای که ظرف مدت یک‌ماه، بین ۱۹ تا ۴۷ میلیون قیمت محصولات خود را بالا برد و این در شرایطی بود که تنها یک هفته از به‌روزرسانی قیمت محصولات خود برای امسال گذشته بود.

این افزایش قیمت ها و گران فروشی ها ادامه دار بوده تا اینکه یک موقعیت استثنایی نیز برای این شرکت فراهم شده و درست پس از  اعلام موافقت رییس شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو به صورت هر سه ماه یکبار،این شرکت مجددا اقدام به افزایش قیمت خودروهای خود کرد.

رییس شورای رقابت موافقت خود را برای افزایش قیمت خودور براساس تغییرات تورم بخشی به عنوان یکی از متغیرها در قیمت‌گذاری خودرو پذیرفت ولی از آنجایی که این شرکت همیشه آمادگی افزایش قیمت ها را داشته، هفته گذشته لیست جدید قیمتی محصولات خود را پس از آنکه برای مدتی از سایت فروش خود حذف کرده بود منتشر کرد.

نکته قابل تامل این است که این شرکت طوری قیمت خودروهای خود را افزایش داده که حتی از قیمت‌های بازار آزاد هم فراتر رفته و محصولات این شرکت از پنج تا ۷۰ میلیون تومان گران‌تر از بازار به‌فروش می‌رسد.

بر اساس بررسی های انجام شده بیشترین گران‌فروشی این شرکت مربوط به خودروی MVM ۳۱۵  است که با قیمیت معادل ۷۰ میلیون تومان گران‌تر از بازار و با نرخ ۲۹۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد؛ این در حالی است که در بازار این خودرو ۲۲۰ میلیون تومان قیمت دارد.

پس از آن آریزو ۶ و MVM X۳۳ قرار دارند که به ترتیب ۵۰ و ۴۰ میلیون تومان گران‌تر از بازار توسط شرکت عرضه می‌شوند. قیمت آریزو ۶ در این خودروسازی ۵۵۰ میلیون تومان و قیمت MVM X۳۳  حدود ۳۹۰ میلیون تومان تعیین شده است.

MVM X۲۲ دنده‌ای لاکچری ۱۵ میلیون تومان، مدل اتوماتیک آن ۲۲ میلیون تومان و دنده‌ای اسپورت اکسلنت آن پنج میلیون تومان گران‌تر از بازار به فروش می‌رسند. قیمت کارخانه ای MVM X۵۵  اتوماتیک اکسلنت ۲۵ میلیون تومان و مدل اسپرت اکسلنت اتوماتیک آن هشت میلیون تومان از بازار گران‌تر است.

علاوه براین در گروه محصولات چری، آریزو ۵ توربو ۲۵ میلیون تومان گران‌تر از بازار معامله می‌شود؛ در حالی که قیمت این خودرو در بازار ۳۷۵ میلیون تومان است قیمت شرکتی آن ۴۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. 

تیگو ۵ IE  و تیگو ۷ نیز به ترتیب ۱۳ و ۲۰ میلیون تومان گران‌تر از بازار در لیست جدید قیمتی این شرکت قیمت‌گذاری شده‌اند. قیمت تیگو ۵ IE  در بازار ۵۰۰ میلیون و تیگو ۷ حدود ۶۲۰ میلیون تومان است.

محصولات تولیدی شرکت مدیران خودرو از گروه خودروهای چینی MVM  و چری چین است که در داخل کشور مونتاژ و تولید می‌شوند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید