ایرانمنتخب سردبیر

جولان خودروهای ترخیص شده در مناطق آزاد

خودروهای ترخیص شده در مناطق آزاد

هرساله بسیاری از کالاهای وارداتی درگمرکات بنا به دلایل مختلفی دپو شده و اجازه ترخیص به آنها داده نمی شود. در این میان خودرو به عنوان یک کالای وارداتی بخش اعظمی از حجم واردات را در کشور به خود اختصاص داده است و سالانه هزاران خودرو وارداتی درگمرکات مناطق مختلف کشور دپو می شوند. خودروهای ترخیص شده در مناطق آزاد هم شامل همین کالاهای وارداتی می‌شوند.

حال اینکه این خودروها با چه ارزی و از چه کشوری وارد شوند مهم است و بنا به تصمیم مسوولان می توانند اجازه ترخیص دریافت می کنند.

درهمین حال بنا بر اعلام مسوولان در شورای عالی مناطق آزاد تمامی خودروهای دپو شده به غیر از خودروهای آمریکایی و یا سفارش آمریکا در این مناطق با مصوبه هیات وزیران ترخیص شده‌ است.

در این گزارش آمده است که طی سال های قبل بیش از 12 هزار خودرو در گمرکات بسته به شرایط ارزی و ممنوعیت سفارش و واردات خودرو توقیف شده بود که بخشی از این خودروها متعلق به مناطق آزاد بودند.

 ناصر خرمالی  مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد از ترخیص 250 دستگاه خودرو دپو شده در گمرک در مناطق آزاد خبر داده و گفته است که این خودروها بر اساس مصوبه هیات وزیران ترخیص شده اما دراین میان تعداد دیگری از این خودروها با توجه به نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری ترخیص نشده است.

بیشتر بخوانید: قیمت تیوولی چقدر است؟

وی ضمن اشاره به این موضوع که خودروهای دپو شده مناطق آزاد، فقط برای تردد در این مناطق وارد شده‌ گفته است: با تغییر قوانین و ضوابط واردات خودرو، برخی از آنها با مشکلاتی از جمله عدم ثبت سفارش و داشتن موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی مواجه شدند البته خودروهای ساخت آمریکا و یا سفارش آمریکا نیز درمیان این خودورهای وارداتی وجود داشت.

به گفته این مقام مسئول در شورای عالی مناطق آزاد تمامی خودروهای دارای موتور ۲۵۰۰ سی سی و بدون ثبت سفارش مناطق آزاد با توجه به قوانین مربوط به این مناطق ترخیص شدند ولی خودروهای ساخت و تولید آمریکا و یا سفارش آمریکا مشکل حقوقی داشته و ترخیص نشده‌اند که تعداد آنها حدود ۷۰ دستگاه است.

از نیمه دوم سال 97 و با مصوبه هیات وزیران نخستین مهلت در اختیار صاحبان خودرو برای ترخیص کالاهای خود قرار گرفت و در ادامه طی چند مرحله این زمان تمدید شد که آخرین و چهارمین بار در اواخر خردادماه هیات وزیران مهلت ترخیص را تمدید کرد. این در حالی است که تا پایان مرحله‌ی سوم عمده خودروهای دپو شده ترخیص و حدود۳۷۰۰  دستگاه باقی مانده بودند.

درمرحله سوم تعیین مهلت برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک که پایان اردیبهشت سال جاری بود 3هزار و 700 دستگاه خودرو باقی مانده بود که حدود 2 هزار دستگاه دارای پرونده قضایی و هزار و 100 دستگاه هم فاقد ثبت سفارش بودند و تعداد دیگری هم با تمدید زمان فرایند ترخیص خود را انجام دادند .

مجموع خودروهای دپو شده درگمرکات 12 هزار و ۲۶۱ خودرو بود که درحال حاضر بخش عمده این خودروها ترخیص شده و تعداد کمی از آنها در گمرکات باقی مانده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید