1. خانه
  2. خودرو
  3. ایران
  4. خودروهای دپو شده بدون ثبت سفارش تحویل داده نمی‌شوند
ایرانمنتخب سردبیر

خودروهای دپو شده بدون ثبت سفارش تحویل داده نمی‌شوند

خودروهای دپو شده وارداتی

معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت در رابطه با تمدید زمان ترخیص خودروهای دپو شده وارداتی هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. او اعلام کرد ۱۱۴۸ خودرویی که نیاز به تمدید زمان ترخیص دارند، بیشترشان ثبت سفارش نشده‌اند و تا وقتی در مورد آن‌ها اقدامی صورت نگیرد امکان ترخیص آن‌ها وجود نخواهد داشت. سال‌های گذشته حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرو به مرور به کشور وارد شدند اما به واسطه تغییر ضوابط واردات خودرو، ثبت سفارش ممنوع شد و همچنین به دلیل تحولات سیاست‌های ارزی این خودروها توقیف و از ترخیص آن‌ها جلوگیری شد.

به گزارش برات‌نیوز، هیات دولت در تاریخ ۲۹ بهمن سال گذشته با ترخیص خودروهای باقی مانده در گمرک ها و بنادر موافقت کرد. بعد از این موافقت، امکان ترخیص برای حدود ۵۱۰۸ دستگاه خودرو ایجاد شد، اما پس از اتمام این مهلت معلوم شد که در واقع فقط ۱۳۸۹ دستگاه خودرو ترخیص شده و باقی خودروها همچنان ترخیص نشده باقی‌مانده‌اند. این اتفاق درحالی رخ داد که بخشی از این خودروهای دپو شده وارداتی نیازمند تمدید زمان بوده و اعلام شد بخشی از آن‌ها در قید زمان نیستند و امکان ترخیص برای آن‌ها همچنان وجود دارد. از طرفی دیگر بخشی از این خودروها که نیازمند تمدید زمان بودند، ثبت سفارش نشده بودند و لازم بود تا وزارت صمت برای آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.

حال با گذشت حدود ۲۰ روز از پایان زمان سه ماهه، همچنان هیچ تصمیمی مبنی‌بر تمدید زمان این خودروها از سوی وزارت صمت و یا دولت اتخاذ نشده است، ظاهرا برای تمدید زمان و ایجاد راه‌کاری برای تعیین تکلیف این خودروها، قرار است رایزنی‌هایی با دولت صورت گیرد.

مهرداد ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی ایران، در رابطه با این خودروهای دپو شده اعلام کرده است هنوز زمانی برای تمدید ثبت سفارش انجام نشده ولی این موضوع در دست بررسی است. طبق مصوبه‌ای که در تاریخ ۲۹ بهمن سال گذشته توسط هیات وزیران منتشر شد، مهلت ترخیص خودروها مشمول بند (۳) که مصوبه دی ماه ۱۳۹۷ بود و به مدت سه ماه تمدید شد. ارونقی در این رابطه گفت: مهلت سه ماه تعیین شده فقط برای خودروهای مشمول این بند درنظر گرفته می‌شود و در دو بند دیگر مصوبه هیچ محدودیت زمانی تعیین نشده است.

وی افزود: طبق این مصوبه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که مستنثی شده‌اند، خودروهای مربوط به جانبازان و همچنین خودروهای دارای پرونده قضایی که حکم برائت برای آن‌ها صادر شده، در قید زمان نبوده و امکان ترخیص آن‌ها بدون تمدید مهلت مصوبه از سوی هیات وزیران هنوز برقرار خواهد بود.

به‌گفته ارونقی، از ۵۱۰۸ دستگاهی که باقی‌مانده و باید طی مصوبه بهمن ماه ترخیص می‌شدند، ۱۳۸۹ دستگاه ترخیص شده و ۳۷۱۹ دستگاه باقی‌مانده است. از میان این خودروهای باقی‌مانده، ۲۴۷۱ دستگاه احتیاجی به تمدید زمان مصوبه برای ترخیص ندارند و قابل ترخیص از گمرک هستند.

معاون فنی و امور گمرکی افزود که حدود ۱۲۴۸ دستگاه دیگر برای ترخیص به تمدید زمان از سوی هیات دولت نیاز دارند که از این تعداد ۱۱۰۰ دستگاه ثبت سفارش نشده‌اند و اگر وزارت صمت برای افتتاح ثبت سفارش این خودروها تصمیمی نگیرد، درخواست تمدید زمانی برای ترخیص کمتر از ۱۴۸  دستگاه خودرو سواری اعمال می‌شود و دوباره خودروهایی که ثبت سفارش نشده‌اند در گمرک و بنادر باقی خواهد ماند و ترخیص نمی‌شوند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست