بانک و بیمهمنتخب سردبیر

دارندگان چک برگشتی دوباره دسته چک میگیرند

دارندگان چک برگشتی

ستاد مبارزه با کرونا تصویب کرده بود که محدودیت های دارندگان چک برگشتی مندرج در ماده 5 مکرر قانون صدور چک، به صورت موقت تعلیق شود، حال بانک مرکزی فراتر از این مصوبه عمل کرده و زین پس برای کلیه دارندگان چک‌های برگشتی دسته چک جدید صادر خواهد شد.

به گزارش برات ‌نیوز ، بعد از شیوع بیماری کرونا، ستاد مبارزه با این بیماری تصمیم گرفت تا طی مصوبه‌ای به تاریخ 26 اسفند 98، درخواست تعلیق تمامی محرومیت‌ها و محدودیت‌های افرادی که دارای چک برگشتی در بازه اسفند 98 تا اردیبهشت 99 هستند را به مدت 3 ماه از تاریخ برگشت را مطرح کرد. 20 روز بعد این مصوبه تصویب شد و حالا توسط بانک مرکزی به همه بانک‌ها ابلاغ و عملیاتی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: چک چیست؟

برطبق متن این مصوبه، تمامی محرومیت‌ها و محدودیت‌هایی که افراد دارای چک برگشتی در بازه اسفند 98 تا اردیبهشت 99 هستند به مدت 3 ماه از تاریخ برگشت تعلیق شد ،این محدودیت‌ها در ماده 5 مکرر قانون صدور چک تصریح شده است. ابتدا قرار بود دیگر محدودیت‌های موجود پابرجا بمانند اما به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی تصمیم گرفته است این مصوبه را به‌طور کلی اجرایی کند.

یکی از موارد مذکور، عدم صدور دسته چک جدید برای افرادی بود که دارای چک برگشتی بودند، موضوعی که هم در ماده 21 مکرر قانون صدور چک (مصوب آبان 97) ومواد 4 تا 6 ابلاغیه بانک مرکزی در تاریخ 23 خردادماه 97 درباره دستورالعمل حساب جاری (ریالی)مورد تاکید قرار گرفته است.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهند بانک مرکزی در برخی موارد فراتر از مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل کرده، برای مثال در حالی که موضوع نمایش یا عدم نمایش سوء اثر چک در سامانه بانک مرکزی هیچ ارتباطی با ماده 5 مکرر قانون صدور چک و مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا نداشت، بانک مرکزی نمایش سوء اثر چک در دوره زمانی ذکر شده را متوقف کرده است؛ البته ممکن است این اقدام به تضییع حقوق مردم منجر شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید