چند سالی است که وضعیت برخی دانشجویان شاهد و ایثارگر به دلیل نپرداختن شهریه از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران بسیار نامساعد و دانشجویان این حوزه بلاتکلیف به سر می برند.

به گزارش برات نیوز ، طی سالهای اخیر، دانشجويان ايثارگر و شاهد، در وضعيت بلاتكليفي به سر مي برند و عده اي از آنان امكان دسترسي به كاربري هاي دانشجويي خود را ندارند.

۲۵ فروردین ۹۵ مصوبه دولت مبنی بر اجرایی شدن آیین نامه قانون خدمات رسانی به ایثارگران ابلاغ شد اما تا کنون هیچ یک از این مفاد اجرا نشده است.

۲۵ فروردین ۹۵ مصوبه دولت مبنی بر اجرایی شدن آیین نامه قانون خدمات رسانی به ایثارگران ابلاغ شد اما تا کنون هیچ یک از این مفاد اجرا نشده است.

 

اين در حالي است كه وزارت علوم، تحقيقات و فناوری بارها در آيين نامه و ابلاغيه های گوناگونی به دانشگاه‌ها اعلام كرده است كه دانشجويان شاهد و ايثارگر بدون پرداخت شهريه منعی براي ثبت نام در دانشگاه ندارند و طبق قوانين و مقررات بنياد شهيد و امور ايثارگران می‌توانند از تسهيلات رايگان دانشگاه ها بهره مند شوند.

جالب اینکه دانشگاه جامع علمی كاربردی نيز طی سالهای متمادی، در ابلاغيه و آيين نامه های متعدد از ساماندهی روند پرداخت شهريه دانشجويان شاهد و ايثارگر خبر می‌دهد اما تا کنون هیچ تغییری در روند بهبود مشکلات این قشر از دانشجویان انجام نشده است.


اما چنان كه به نظر می‌رسد، ابلاغ و صدور آيين نامه‌های متعدد حلال مشكلات اين گروه از دانشجويان نبود و هنوز برخي دانشجويان به ويژه در واحدهای متعلق به دانشگاه جامع علمي كاربردی با مشكل در پرداخت شهريه روبه رو هستند.


گزارش ها حاكی از اين است كه برخي واحدهای علمی كاربردی در اقدامی غيرقانونی دسترسی دانشجويان شاهد و ايثارگر را به كاربری های خود مسدود ساخته و به بهانه عدم پرداخت شهريه امكان حضور در سر جلسه امتحان و انتخاب واحد را براي ترم آينده تاكنون سلب كرده اند.

محدود ساختن دانشجویان، خلاف قانون است

از سوی دیگر رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي بارها در گفتگوهای مختلف بیان کرده که محدود ساختن دانشجويان شاهد و ايثارگر از سوی دانشگاه‌ها خلاف قانون بوده و در صورت مشاهده چنين اقدامی با مركز برخورد می‌شود.


محمد حسین امید در گفتگو با رسانه‌ها در سال گذشته اعلام کرده بود که بيش از يك واحد علمی كاربردی درگير اين معضل هستند و به رغم تمام موانع موجود بر سر راه حل مشكل اين گروه از دانشجويان، طبق قانون مراكز مواظف به ثبت نام دانشجويان در هر شرايطي هستند و هيچ مركزی نمی‌تواند دسترسی اين گروه از دانشجويان را به كاربری های خود مسدود سازد.


وی از پيگيری مشكل اين گروه از دانشجويان در تعامل با بنياد شهيد و امور ايثارگران خبر داده و گفته بود: بر اساس جلسه و صورت جلسه های اخيری كه با بنياد شهيد و امور ايثارگران داشتيم، بنا شد مشكلات اين گروه از دانشجويان پيگيري شود. اما در هر صورت مراكز مكلف به ثبت نام اين دانشجويان هستند و در هيچ شرايطی نباشد از اين موضوع سرباز زنند.


به گفته رئيس دانشگاه جامع علمی كاربردی، تمام مسئوليت اين مشكل بر دوش بنياد شهيد و امور ايثارگران نيست، بلكه رديف اعتباری در نظرگرفته شده در بودجه كه مختص شهريه شاهد و ايثارگران بوده تاكنون پرداخت نشده و مسئولان اين بنياد به دنبال تهيه اعتبار براي پرداخت شهريه هستند و متاسفانه همواره این مشکلات پابرجاست.

بر اساس این گزارش آبان ماه ۹۸ ، نماینده ولایت فقیه در نامه‌ای حاوی به روز رسانی آیین نامه اجرایی قانون خدمات رسانی به ایثارگران، خطاب به معاون اول رییس جمهور ، خواستار انجام هر چه سریعتر آن شدند که بر اساس آن، این آیین نامه به دلیل شرایط به وجود آمده و حل مشکلات دانشجویان شاهد باید اجرایی میشد.

اما متاسفانه به رغم تمامی این رونوشتها و ابلاغیه ها، همچنان هیچکدام از این آیین نامه ها اجرایی نشده و دانشجویان سرگردان و بلاتکلیف مانده اند.

آبان ماه ۹۸ ، نماینده ولایت فقیه در نامه‌ای حاوی به روز رسانی آیین نامه اجرایی قانون خدمات رسانی به ایثارگران، خطاب به معاون اول رییس جمهور ، خواستار انجام هر چه سریعتر آن شدند که بر اساس آن، این آیین نامه به دلیل شرایط به وجود آمده و حل مشکلات دانشجویان شاهد باید اجرایی میشد.

وعده های مدیران همچنان پوچ و تو خالی

جالب اینکه چندی پیش معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران در مصاحبه ای اعلام کرد: حل مشکل تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر در اولویت برنامه های فرهنگی بنیاد است و در این راستا رابطین دانشگاهها در انعکاس مشکلات و پیگیری دغدغه های این عزیزان نقش مهمی را باید ایفا کنند.

این در حالی است که سالهاست ضعف عملکرد بنیاد شهید و بروز مشکلات فراوان برای جانبازان و ایثارگران، صدای رسانه‌ها و شماری از نمایندگان مجلس را درآورده و همگی خواستار اصلاح سیستم مدیریتی بنیاد هستند.

بر اساس این گزارش، حل مشکلات خانواده‌های شاهد و ایثارگر به ویژه مشکلات درمانی، پرداخت معوقات مالی، حل مشکل پرداخت شهریه دانشجویان شاهد، توسعه تسهیلات اشتغال و مسکن ایثارگران و افزایش خدمت رسانی از جمله مواردی است که سالهاست بلاتکلیف مانده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *