با توجه به اهمیت فعالیت دانش‌بنیان ها در بازار سرمایه ، فرابورس در نظر دارد تا با طراحی شاخصی جدید از این شرکت ها حمایت کند.

به گزارش برات نیوز، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران از طراحی شاخصی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان خبرداد.

امیر هامونی اظهار کرد: شاخصی به نام شاخص نوآوری در فرابورس در حال طراحی است که این شاخص از شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس حمایت خواهد کرد.

حضور 41 شرکت دانش بنیان در بازار سرمایه

وی به آخرین وضعیت حضور شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: تاکنون آمار حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس و فرابورس به ۴۱ شرکت رسیده است .

به گفته وی حضور شرکت های دانش بنیان در چند سال گذشته تا کنون پذیرش و عرضه اولیه آنها انجام شده است.

ارزش بازار شرکت های دانش بنیان حدود 200 هزار میلیارد تومان

مدیرعامل فرابورس اظهار داشت: ارزش بازار این شرکت ها اکنون در بازار حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: این رقم در شرایطی که بازار در مدار صعودی پرشتاب قرار گرفته بود به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسید.

هامونی همچنین از طراحی شاخصی به نام شاخص نوآوری در فرابورس خبرداد که این شاخص از شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس حمایت خواهد کرد.

 این مقام مسوول در بازار سرمایه بیان کرد:این شاخص کمک می کند تا قیمت و بازدهی نهایی شرکت های دانش بنیان حاضر در بورس و فرابورس تاثیرگذار بر شاخص بورس باشند.

اعلام درخواست حضور شرکت های دانش‌بنیان ها در بازار سرمایه

وی اعلام کرد: برخی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ درخواست حضور در بورس را داده اند اما هنوز عرضه اولیه آنها انجام نشده است.

وی در ادامه گفت: این شرکت ها اکنون در حال طی کردن تشریفات لازم برای ورود به بازار هستند که هر یک از آنها در مراحل مختلفی برای حضور در بورس قرار دارند.

هامونی اظهار داشت: ورود شرکت های دانش بنیان به فرابورس مانند سهام سرخابی ها نیازمند تکمیل مدارک و مستندات است.

وی خاطر نشان کرد: به محض تکمیل مدارک درخواست شده، روند ورود شرکت های دانش بنیان به بورس انجام و نهایی خواهد شد.

مدیر عامل شرکت فرابورس ایران درباره عرضه اولیه سهام شرکت های غیردانش بنیانی در فرابورس گفت: تاکنون چند شرکت که جزو شرکت های دانش بنیان محسوب نمی‌شوند درخواست خود برای عرضه در فرابورس را ارائه کرده اند.

بهترین زمان ورود شرکت های دانش بنیان به بورس

وی ادامه داد: به نظر می رسد با توجه به وضعیت فعلی بازار اکنون بهترین زمان برای ورود این شرکت ها به فرابورس و انجام عرضه اولیه آنها است.

هامونی اظهار داشت: تا کنون سه شرکت در مرحله عرضه اولیه هستند اما براساس پیش بینی های صورت گرفته تا پایان سال شاهد عرضه اولیه حتمی دو شرکت در فرابورس خواهیم بود.

این مقام مسوول در بازار سرمایه اظهار کرد: در دنیا و ایران، تامین مالی به دو روش تامین مالی سرمایه‌ای و تامین مالی از طریق اوراق بدهی و تسهیلات بانکی انجام می شود.

به کارگیری دو روش تامین مالی در کشور

وی خاطر نشان کرد: در ایران در حوزه شرکت‌های دانش بنیان و فعالان زیست بوم نوآوری کشور هر دو روش مورد توجه قرار گرفته است.

هامونی اظهار کرد:با توجه به وجود روش‌های مختلف تامین مالی ، برای شرکت‌‎های دانش بنیان اما بارها به مدیران این شرکت‌ها پیشنهاد شده است تا از روش‌های نوین مالی استفاده کنند.

وی افزود: ابزارهای مالی پیش بینی شده در فرابورس و صندوق‌های پژوهش و فناوری از دیگر ملزوماتی است که شرکت های دانش بنیان باید از آن استفاده کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *