درحالی که دولت اظهار کرده بود که منابع مالی برای تامین یارانه کالای اساسی ندارد دیوان محاسبات از درآمدهای جدید دولت رونمایی کرده و اعلام داشته که درآمد دولت از منابع آزاد 183 درصد رشد داشته است .

به گزارش برات نیوز، چندی پیش طرح اعطای یارانه کالای اساسی از سوی مجلس مطرح شد اما دولت اعلام کرد که منابع مالی برای تامین این یارانه ندارد و چند روز پیش نیز یکی از نمایندگان مجلس از منتفی شدن این طرح خبر داد .

اما درهمین حال یک نماینده مجلس از برگزاری جلسه روز گذشته اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با نمایندگان دولت درخصوص تأمین منابع طرح یارانه کالاهای اساسی خبرداده و اعلام کرده است : در این جلسه نمایندگان بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند و درباره زوایای مختلف منابع قابل‌اتکاء برای پرداخت یارانه کالاهای اساسی بحث شد.

22 هزار میلیارد تومان درآمد دولت از منابع مازاد

وی درادامه افزوده است :دیوان محاسبات در مکاتبه‌ای رسمی به رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اعلام کرده است که از محل ردیف‌های درآمدی مربوط به واگذاری شرکتهای دولتی و فروش اموال و دارایی‌های مازاد دولتی حدود 22هزار میلیارد تومان درآمد مازاد کسب شده است؛ بر این اساس درآمد کسب‌شده از محل ردیف‌های مذکور نسبت به سقف مصوب بودجه حدود 183درصد رشد داشته است.

به‌گفته این نماینده مجلس، تمامی ارقام و اعداد اعلام‌شده از سوی دیوان محاسبات از اطلاعات خزانه‌داری کشور است؛ اما داده‌های سازمان برنامه بیشتر موارد تخمینی است و اعتبار کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: 1000 ملک مازاد دولت امسال فروخته می‌شود

این نماینده مجلس اظهار کرده است : در جلسه اخیر کمیسیون پیشنهادات جدید مجلس درخصوص تغییر نرخ ارز محاسباتی در گمرک و همچنین افزایش مالیات و عوارض تراکنشهای با رقم بالا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بررسی مجلس‌ها در خصوص افزایش عوارض تراکنش‌ها

وی خاطر نشان کرده است : متأسفانه نمایندگان دولت تأکید داشتند در طرح مجلس رقم قابل‌توجهی از محل افزایش عوارض تراکنش‌ها به‌دست نخواهد آمد که البته این موضوع از سوی نمایندگان تأیید نشد، اما بررسی‌ها در این حوزه ادامه خواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طی یکی دو روز آینده منابع مربوط به طرح یارانه کالاهای اساسی پخته‌تر خواهد شد؛ اما  تأکید اصلی روی واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد دولت است.

ارکانی ادامه داد: به هر حال دولت باید اموال و دارایی‌های مازاد خود را واگذار کند و درآمد حاصل نیز در اختیار عموم مردم قرار گیرد، در روزهای آینده نیز طرح مجلس در این حوزه تکمیل و نتایج آن اعلام و در صحن مجلس تصویب خواهد شد.

درآمد 40 هزارمیلیاردتومانی از محل واگذاری سهام دولت

ارکانی با اشاره به آخرین توافقات کمیسیون برنامه و بودجه برای مشخص شدن محل منابع طرح یارانه کالاهای اساسی گفت: بر اساس پیگیری‌های صورت‌گرفته مشخص شد از  وصول اقساط سهام دولت به‌میزان 2800میلیارد تومان درآمد ایجاد می‌شود.

همچنین از محل واگذاری ای‌تی‌اف پالایش مربوط به سهام 4 پالایشگاه بزرگ در بورس حدود 18هزار میلیارد تومان و از واگذاری باقی‌مانده سهام شرکتهای صنعتی 12هزار میلیارد درآمد و منابع جدید و فراتر از بودجه 1399 کسب خواهد شد.

لازم به ذکر است از واگذاری باقی‌مانده سهام بانکها و بیمه‌ها نیز حدود 7هزار میلیارد تومان درآمد ایجاد می‌شود که جمع همه این موارد نزدیک به 39هزار و 800میلیارد تومان است، بر این اساس تأکید شد 30هزار میلیارد تومان از این منابع برای طرح یارانه کالاهای اساسی اختصاص یابد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *