1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. دریافت سود سهام ازطریق سجام
اخبار اقتصادیبورسمنتخب سردبیر

دریافت سود سهام ازطریق سجام

دریافت سود سهام ازطریق سجام

از آن‌جایی که به دلیل بی‌توجهی‌های صورت گرفته در زمینه محاسبات سود و زیان شرکت‌ها، نحوه واریز سود مجامع به حساب سهام‌داران مشخص نیست و درپی این موضوع سود حاصله از مجامع به صورت مبالغ هنگفت به جیب شرکت‌ها واریز می‌شود، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد سهام‌داران باید به صورت شخصی از شرکت‌ها درخواست کنند تا سود حاصل از مجامع از طریق سجام به حسابشان واریز شود. در واقع دریافت سود سهام ازطریق سجام  امکان‌پذیر است.

به گزارش برات ‌نیوز ، از جمع شدن مطالبات کوچک سهام‌داران خرد، سود مجامع بلوکه شده و به صورت ارقام بسیار بزرگی به نفع صاحبان شرکت‌ها رسوب خواهد کرد. در واقع این مشکل به این صورت ایجاد می‌شود که برخی از شرکت‌ها فرد سهام‌دار را به بانک خاصی ارجاع می‌دهند تا توسط ارائه کدملی و مدارک موردنیاز، سود خود را دریافت کند. اما نکته اصی اینجاست که برای سهام‌داران خرد مراجعه به بانک برای دریافت سودی که بسیار ناچیز است، صرف نمی‌کند و به همین دلیل بسیاری از افراد دریافت این سود چشم‌پوشی می‌کنند.

در این میان این موضوع مطرح می‌شود که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به چه دلیل تأسیس شده است؟ درواقع علت تأسیس این شرکت واریز سود مجامع به حساب سهام‌داران است. به همین دلیل نیز از سهام‌داران شماره‌شبا دریافت شده است.

سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که چرا سهام‌دار باید پیگیری مکرر از مبالغ کم و زیاد سود سهام خود داشته باشد؟

زمانی که فرد سهامی را می‌خرد، علاوه بر کد سهامداری، اطلاعات حساب مربوط به همان کد نیز می‌تواند به سیستم حسابداری شرکت مربوطه منتقل شود. پس از مجمع و تقسیم سود، سهام‌دار از واریز سود سهامش به حساب مربوطه اطمینان داشته باشد. در اصل شرکت باید سود را به شماره حساب‌های اعلام شده سهام‌داران در سایت سجام واریز کند. در صورتی که این روند طی شود، علاوه‌براینکه حق کامل سهام‌دار به او پرداخت می‌شود، از اتلاف وقت، در سیستم اداری شرکت‌های بازار سرمایه و اشخاص نیز جلوگیری می‌شود.

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، اعلام کرد زیرساخت‌ها برای دریافت سود سهام ازطریق سجام تکمیل شده است. در همین زمینه، به‌طور سالیانه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان سود اوراق با درآمد ثابت و وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه از طریق سامانه سجام به سهام‌داران پرداخت می‌شود. درمورد پرداخت سود شرکت‌ها نیز تا امروز  پرداختی‌ها محدود به همان ۱۰ شرکتی بوده که سود پرداختی‌شان را به شرکت سپرده‌گذاری محول کردند.

وی افزود: بنابراین پرداخت سود از طریق سامانه سجام به شرطی امکان‌پذیر است که ناشران و شرکت‌های بورسی این سود را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و این شرکت نیز سود حاصله را از طریق سامانه سجام به به حساب سهام‌داران واریز ‌کند و با این روش تمرکز در پرداخت سود حاصل می‌شود. خود سهام‌دارن می‌توانند ناشران را ملزم به این کار کنند در اصل زمانی که سهام‌داران در مجمع شرکت می‌کنند می‌توانند درخواست کنند که شرکت سود را از طریق سجام توزیع کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست