اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

دریافت مالیات سپرده های بانکی در چه حالی است؟

دریافت مالیات

امیدعلی پارسا، رییس کل سازمان امور مالیاتی، اظهار داشت که ایرانیان فقط ۸ درصد از کل درآمد خود را به‌عنوان مالیات پرداخت می‌کنند، اما برای کشورهای پیشرفته رقم دریافت مالیات ۳۰ درصد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب برات نیوز با ما همراه باشید.

پارسا در برنامه «نگاه یک» اعلام کرد که ماهانه برای کارکنان کشوری، لشکری و مستمری‌بگیران بین ۲۷ تا ۲۸ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کنیم، در‌ حالی‌ که تمام دریافت مالیات به روش‌های مختلف بین ۱۲ تا ۱۳ میلیارد تومان است. بنابراین برای افزایش درآمدهای مالیاتی کشور نیازمند یک تغییر اساسی در نظام مالیاتی هستیم.

پارسا در مورد دریافت مالیات افزود:

شیوع ویروس کرونا باعث شد تکلیف مالیاتی چند ماه به‌تعویق انداخته شده و مهلت ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی مشاغل آزاد به مرداد ماه و اشخاص حقوقی و شرکت‌ها به شهریور ماه موکول شود. ارسال این اظهارنامه‌ها باید در زمان اعلام‌شده انجام شود و در غیر این ‌صورت ۳۰ درصد جریمه غیرقابل‌بخشش پرداخت خواهد شد.

پارسا در اشاره به موضوع بخشش جرایم مالیاتی گفت:

این تصمیم بزرگ دریافت مالیات در سال گذشته برای کاستن از فشار بدهی‌های مالیاتی گرفته شد تا تنها اصل بدهی پرداخت و جرایم بخشیده شود.

وی همچنین اشاره کرد که اگر بدهی و جرایمی که تا دی ماه سال ۹۸ مشخص شده است، تا پایان تیر ماه پرداخت شود، کل جرایم بخشیده خواهد شد.

بیش از ۴۰ هزار میلیارد فرار مالیاتی در کشور

پارسا همچنین با اشاره به این‌که عدم پرداخت مالیات به‌معنی برداشتن حق‌الناس است، افزود:

سازمان امور مالیاتی روی دریافت مالیات از افرادی تمرکز کرده که وضع درآمدی بالا دارند و به‌زودی این کار به‌نتیجه می‌رسد. تعداد این افراد حدودا چهار هزار نفر است.

دریافت مالیات از خانه‌های خالی

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد که حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد و امید است با اقدامات مبتنی بر اطلاعات وصول شود. تا سال گذشته این سازمان، راهبرد تعامل را اتخاذ کرده بود، اما اکنون طبق مصوبه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی عمل می‌شود و سازمان امور مالیاتی باید تمام اطلاعات ریز اقتصادی را در اختیار داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: آغاز اخذ مالیات از خانه های خالی در تابستان امسال

 

دریافت مالیات از خانه‌های خالی

پارسا با اشاره به این‌که تقریبا همه کشورها مالیات بر عایدی سرمایه دارند، اشاره کرد:

موضوع اصلی مالیات، مقابله با فعالیت‌های سودجویانه و موضوع دوم آن تامین منابع برای دولت بوده و زیرساخت‌های لازم برای انجام این کار آماده است. وزارت راه و شهرسازی مسئول راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان است تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار این سازمان قرار دهد. باید از خانه‌های خالی مالیات بگیریم، به این ترتیب که در سال اول هیچ مالیاتی اخذ نمی‌شود، اما در سال دوم ۵۰ درصد و در سال سوم ۱۰۰ درصد اجاره خانه‌های خالی مشمول مالیات می‌شود و حتی شاید این میزان تشدید گردد.

پارسا اضافه کرد:

یک کمیسیون مرکب از راه و شهرسازی، سازمان دهیاری و شهرداری‌ها و سازمان امور مالیاتی، قیمت روز املاک و اجاره آن را مشخص می‌کنند و به‌محض مشخص‌شدن خانه‌های خالی، دریافت مالیات را شروع خواهیم کرد.

پارسا همچنین به مالیات سپرده‌های بانکی اشاره کرد و گفت: نرخ تورم ۳۵ درصد و نرخ سود سپرده بانکی ۱۵ درصد است. بنابراین به‌دلیل این‌که ارزش پول سپرده‌گذاران ۲۰ درصد افت دارد، لزومی بر گرفتن مالیات از آن‌ها نیست و این موضوع زمانی منطق اقتصادی دارد که نرخ سپرده بیش از نرخ تورم باشد.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید