1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. دستاوردهای از دست رفته ی نتفلیکس و متا
اخبار اقتصادیفناوریمنتخب سردبیر

دستاوردهای از دست رفته ی نتفلیکس و متا

با گذر پنج ماه از اوج گرفتن سهام نزدک در اواخر سال گذشته، نتفلیکس و متا (فیس بوک سابق) شکست خورده اند و بیشتر دستاوردهایی را که در نیم دهه گذشته به دست آورده بودند، از دست داده اند.

به گزارش برات نیوز، سهام نتفلیکس از زمان اوج گرفتن نزدک در نوزدهم نوامبر، نزدیک به ۶۸ درصد کاهش یافته است، متا نیز از آن زمان تا کنون بیش از ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است و نسبت به اوج خود دو ماه پیش بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در گذشته نه چندان دور، به نظر می رسید که هر دو کمپانی رشدی غیرقابل توقف دارند. نتفلیکس چنان با محتوای اورجینال و دیدنی در خانواده‌های آمریکایی نفوذ کرده بود که می‌توانست به‌طور دوره‌ای هزینه اشتراک ماهانه خود را افزایش دهد و مشترکان خود را از دست ندهد. متا نیز با میلیاردها کاربر و ابزار برتر هدف گیری تبلیغات، درآمد فوق العاده ای از تبلیغات آنلاین کسب می کرد.

اما این حکمرانی دیری نپایید. با رقابت افزایشی و وخامت اوضاع اقتصاد کلان سرمایه گذاران دورنمای این کمپانی ها را مورد بازنگری قرار داده اند.

در پایان معاملات روز جمعه، ارزش بازار نتفلیکس ۹۹/۲ میلیارد دلار بود که در مقایسه با رقم بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار نوامبر گذشته کاهش چشمگیری داشته است. متا نیز سال گذشته برای مدت کوتاهی به رده تریلیون دلاری رسید اما حالا به ۵۳۲/۶ میلیارد دلار سقوط کرده است.

هفته گذشته به خصوص برای نتفلیکس هفته ی بدی بود. روز چهارشنبه با سقوط ۳۵ درصدی سهام این کمپانی به بدترین روز آن از سال ۲۰۰۴ تبدیل شد. این سقوط پس از اینکه این کمپانی پخش فیلم و سریال اعلام کرد برای اولین بار در بیش از ده سال گذشته مشترکین خود را از دست داده است و انتظار دارد در سه ماهه جاری ۲ میلیون دیگر هم از دست بدهد رخ داد.

متا نیز تا چند روز آتی گزارش درآمد خود را ارائه می دهد. سهام این کمپانی از زمان ارائه گزارش درآمد اخیر تحت فشار بوده است، مالک فیس بوک در فوریه نسبت به افزایش رقابت از سوی اپلیکیشن‌های ویدیویی مانند تیک تاک هشدار داد.

سهام نتفلیکس پایین ترین ارزش خود از ژانویه ۲۰۱۸ را دارد و ارزش سهام متا هم از آوریل ۲۰۲۰ تا این حد پایین نبوده است.

سرمایه‌گذارانی که یک دهه پیش وارد نتفلیکس و فیس‌بوک شده‌اند، هنوز مانند سهامداران جدیدتر ضرر نکرده اند.

بازده ده ساله، پنج ساله، سه ساله و یک ساله این کمپانی ها به شرح زیر است:

نتفلیکس

۱۰ سال: ۱۳۲۱/۷۷+ درصد
۵ سال: ۵۰/۸۵+ درصد
۳ سال: ۴۲/۸۸- درصد
۱ سال: ۵۷/۶۴- درصد

متا

۱۰ سال: ۳۸۱/۵۶+ درصد
۵ سال: ۲۸/۱۴+ درصد
۳ سال: ۱/۴۷+ درصد
۱ سال: ۳۷/۹۱- درصد

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست