درحالی که سایر کشورها از تولید واکسن های مختلف کرونا خبر می دهند ایران نیز دراین زمینه پیشرفت‌های بسیاری داشته به طوری که یکی از اعضای کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا مدعی شده تا تیرماه 1400 احتمال دسترسی به واکسن کرونای ایرانی زیاد است.

به گزارش برات نیوز، دکتر مینو محرز محقق اصلی پروژه تولید واکسن کرونای ایرانی ازجزییات روند تولید واکسن کرونای ایرانی که به تازگی مجوز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق را برای ورود به فاز مطالعات انسانی دریافت کرده خبر داد.

وی گفت: اگر نتایج مطالعات انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و موفقیت‌آمیز باشد، امیدواریم تا اواخر تیر ماه به تولید برسد.

واکسن های خارجی هم احتمالا اوایل سال آینده به ایران می رسد

 وی درباره زمان احتمالی تولید انبوه و دسترسی به واکسن کرونای ایرانی گفت: با دید خوش بینانه در سال جدید و اواخر بهار می‌توانیم این واکسن را داشته باشیم.

اگرچه واکسن‌های کرونایی هم که در دنیا آماده شده تا به ایران برسد، زودتر از تیر ماه نخواهد بود. بنابراین امیدواریم واکسن تولیدی کشور خودمان تا تیر ماه نتیجه برسد.

محرز با بیان اینکه اگر نتایج مطالعات انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و موفقیت‌آمیز باشد، گفت: اگر واکسن ایمن و موثر باشد، باید مجددا از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کرده و بعد از آن وارد فاز تولید شود و ایرانیان دسترسی به واکسن کرونای ایرانی را برای خود ممکن سازند.

واکسن کرونای ایرانی هم مانند واکسن چین و روسیه است

وی تاکید کرد: با توجه به این موضوع که اگر واکسن‌های تولیدی دنیا بخواهد به دست ما برسد تا اوایل بهار سال آینده طول می کشد امیدواریم که دسترسی به واکسن کرونای ایرانی در خرداد یا تیر ماه سال آینده ممکن شود.

بیشتر بخوانید: عدم دسترسی به واکسن کرونا، تا یک سال آینده

وی درباره جزییات روند تولید نخستین واکسن کرونای ایرانی که اخیرا مجوز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت را برای آغاز مطالعات انسانی دریافت کرده است،اظهار کرد: ماهیت واکسن کرونایی که در کشور تولید شده، درواقع ویروس ضعیف شده‌ای است که مانند واکسن‌های تولیدی کشورهای چین و روسیه است.

موفقیت نتایج آزمایش حیوانی و دسترسی به واکسن کرونای ایرانی

وی با بیان اینکه مطالعات حیوانی این واکسن کرونا، نتیجه بخش بوده است، افزود: واکسن کرونای ایرانی بر روی سه حیوان موش، خرگوش و میمون آزمایش شده است و در هر سه مورد موفقیت‌آمیز بوده است.

به گفته محرز می توان امید داشت به زودی این واکسن در دسترس مردم قرار گیرد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه افزود: بعد از پایان مطالعات حیوانی و نتایج موفق آن، مستندات به سازمان غذا و دارو ارائه شد که مورد تایید این سازمان قرار گرفت و کمیته اخلاق هم مجوز آغاز مطالعات انسانی آن را ارائه داده و باید کلینیکال ترایال انسانی این واکسن را که سه مرحله دارد، آغاز کنیم.

ایمنی 70 درصدی واکسن کرونای ایرانی در آزمایش حیوانی

محرز ضمن اشاره به مشخص نبودن تعداد داوطلبان برای آزمایش انسانی واکسن کرونا، ادامه داد: افراد داوطلب باید واکسن را در دو دوز تزریق کنند و مطالعه انسانی آن باید در سه مرحله انجام شود تا اگر در این آزمایشات هم، واکسن هم مصون بود و هم موثر بود، بتواند به تولید برسد.

وی گفت: ایمنی این واکسن در بخش حیوانی خوب بوده است و بالای ۷۰ درصد ایمنی داشته است.

شرایط داوطلبان برای دسترسی به واکسن کرونای ایرانی

محرز درباره شرایط داوطلبان تزریق واکسن در فاز مطالعاتی، گفت: داوطلبان باید بین ۱۸ تا ۵۰ سال بوده، سالم باشند، بیماری خاصی نداشته باشند، قبلا به کرونا مبتلا نشده باشند و تست کووید-۱۹  آنها هم منفی باشد تا بتوانند دسترسی به واکسن کرونای ایرانی پیدا کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *