تا پایان سال جاری، دسته چک‌ها به دستگاه‌های خودپرداز متصل می‌شوند.

به گزارش برات نیوز، رئیس کل بانک مرکزی از آغاز تدریجی اتصال دسته‌چک‌ها به دستگاه‌های خودپرداز در آذرماه و عملیاتی شدن آن تا پایان سال خبر داد.

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه معقتدند که هرچه زودتر باید زیرساخت های اتصال دسته چک ها به دستگاه های خودپرداز فراهم شود.

با توجه به اهمیت اجرای قانون جدید چک و ضرورت ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، مسوولان و کارشناسان براین باورند که این امر باید در اسرع وقت تحقق یابد.

درهمین راستا، علی صالح‌آبادی در حاشیه نشست رئیس کل بانک مرکزی با کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی  یکی از مهم‌ترین بحث‌های قانون چک که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت را تأیید و ثبت چک دانست و گفت:

در حال حاضر از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی این امکان فراهم است اما از طریق پیامک و خودپرداز اجرایی نشده که مورد تأکید کمیسیون اصل ۹۰ مجلس قرار گرفت.

الزام بانک ها برای فراهم کردن بسترهای لازم اتصال دسته چک‌ها

وی درادامه افزود:

از آذرماه تا پایان امسال به تدریج همه بانک‌ها امکان تأیید چک از طریق خودپرداز را فراهم می‌کنند.

 بانک‌ها را ملزم کردیم که با توجه به اینکه بیشتر مشتریان به داخل شعب مراجعه می‌کنند، این امکان از طریق خودپرداز سریع‌تر عملیاتی شود.

رئیس کل بانک مرکزی موضوع دیگر این جلسه را در خصوص قانون چک، امکان دسترسی به موجودی صادرکننده چک در سایر بانک‌ها عنوان و اظهار کرد:

 در صورتی که چکی که صادر می‌شود در حساب مربوط به چک موجودی کافی نداشت، دریافت‌کننده چک می‌تواند از موجودی فرد صادرکننده چک در سایر بانک‌ها آن را وصول کند.

امکان اجرای اتصال دسته چک های جدید به دستگاه های خودپرداز در 18 بانک

صالح‌آبادی ادامه داد:

در حال حاضر تنها ۱۸ بانک این امکان را دارند، تا دی ماه همه بانک‌ها امکان مذکور را فراهم می‌کنند و این فرآیند اجرایی می‌شود که از موجودی فرد صادرکننده چک در دیگر بانک‌ها امکان برداشت وجود داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی موضوع سوم مورد بحث در جلسه امروز را بحث ضمانت با چک و راهکارهای قانونی آن دانست و گفت:

در این جلسه قرار شد راهکار قانونی در آینده با همکاری مجلس فراهم شود.

وی ضمن اشاره به اهمیت اتصال چک دستگاه‌های خودپرداز افزود:

موضوع چهارم تعیین سقف رقم چک بود که قرار شد به تدریج انجام شود؛ در جلسه آینده شورای پول و اعتبار تعیین سقف رقم چک مطرح و به تدریج عملیاتی می‌شود چون ممکن است برای برخی کسب‌وکارها مشکلاتی ایجاد کند.

اتصال دسته چک های جدید به دستگاه های خودپرداز اقدامی دیرهنگام

این درحالی است که با توجه به ضرورت این موضوع بانک مرکزی باید پیش از این امکان اتصال دسته چک های جدید به دستگاه های خودپرداز فراهم می شد.

که البته حالا پس از چند ماه، با معرفی رییس کل جدید بانک مرکزی وعده اجرایی شدن این موضوع اعلام شده است .

حالا باید دید که ایا این وعده رییس کل بانک مرکزی به زودی محقق خواهد شد یا خیر؟

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *