چین در حالی اعلام کرده در نظر دارد ذخایر خود از اوراق قرضه آمریکا را به فروش برساند که جیم راجرز، سرمایه‌گذار معروف آمریکایی معتقد است دلار جایگاه برتر خود را از دست خواهد داد.

به گزارش برات نیوز، به نقل از راشاتودی، به دنبال انتشار اخباری از اینکه چین در نظر دارد ذخایر خود از اوراق قرضه آمریکا را به فروش برساند، جیم راجرز، سرمایه‌گذار معروف آمریکایی، گفت: دلار در لبه پرتگاه از دست دادن جایگاه خود به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان است.

راجرز می‌گوید: بدهی ملی آمریکا به رکورد ۲۶.۵ تریلیون دلار رسیده و آمریکا به بدهکارترین ملت تاریخ جهان تبدیل شده است و این بدهی هر روز افزایش می‌یابد؛ به نحوی که این بدهی بالا به ارز آمریکا ضربه خواهد زد.

وی افزود: به طور سنتی ارز آمریکا بهترین و بی مشکل‌ترین ارز جهان بوده است؛ اما سنت‌ها تغییر می‌کنند.

این سرمایه گذار آمریکایی، در این زمینه به سرنوشت پوند انگلیس و گیلدر آلمان اشاره کرد که در قرن‌های قبل به عنوان قابل اعتمادترین ارز دنیا به حساب می‌آمدند.

راجرز در انتها گفت: من یک آمریکایی هستم؛ بنابراین متأسفم که می‌گویم دلار آمریکا به پایان حدود یک قرن حاکمیت خود رسیده و چیزی جایگزین آن خواهد شد.

راجرز می‌گوید: اینکه پکن در نظر گرفته یک پنجم از دارایی‌های خود از اوراق قرضه آمریکا را بفروشد، واقعاً به دلار فشار خواهد آورد.

گفتنی است به گزارش سیکینگ آلفا، بدهی فدرال آمریکا که در پایان سال ۲۰۱۹ به ۱۳۴.۸ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده بود در حال حاضر با نسبت بدهی ایتالیا برابر شده و در پایان سال به ۱۵۵-۱۵۹ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.

در صورتی که دومین بسته کمک برای بحران کرونا تصویب شده و دولت‌های ایالتی دوباره ایالت‌ها را تعطیل کنند این بدهی حتی از این هم فراتر می‌رود.

داده‌ها نشان می‌دهد که از جولای ۲۰۱۹ تا جولای ۲۰۲۰ بدهی فدرال آمریکا از ۲۲ تریلیون دلار به ۲۶.۵ تریلیون دلار رسیده است.

از سوی دیگر انتظار می‌رود میزان تولید ناخالص داخلی آمریکا در ۲۰۲۰ بسیار کمتر از ۲۰۱۹ باشد و از ۲۱.۴۳ تریلیون دلار به زیر ۲۰ تریلیون دلار برسد.

از طرفی آمریکا با کسری بودجه‌ای بیش از ۴ تریلیون دلاری (معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی) روبروست که احتمالاً تا پایان سال افزایش هم خواهد یافت. به این ترتیب یک نتیجه‌گیری ساده می‌تواند این باشد که واشنگتن کنترل مسائل مالی خود را از دست داده است.

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *