دلار یکی از پر مبادله ترین ارزهای جهانی است که افزایش و کاهش قیمت جهانی آن روی اقتصاد بسیاری کشورها تاثیرگذار بوده و به نوعی می توان آن را تنها ارز جهانی بدون جایگزین محسوب کرد.

دلار، پر استفاده‌ترین ارز جهانی

به گزارش برات نیوز، دلار آمریکا پراستفاده‌ترین ارز جهانی است. این گفته بانک تسویه بین‌الملل است که در جدیدترین گزارش خود از بازار فارکس که هر سه سال یکبار منتشر می‌شود، دلار آمریکا را پراستفاده‌ترین ارز جهانی معرفی کرده بود.

دلار ارزی است که در سراسر دنیا در خصوص مقبولیت آن شکی وجود ندارد و هر روزه توسط تمام مردم در حال داد و ستد است. ۱۸۵ ارز در فهرست ارزهای استاندارد بین‌المللی جهان قرار دارد که بیشتر آنها فقط در کشور خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 هر کدام از این ارز‌ها را می‌توان با دلار جایگزین کرد، اما جایگزینی دلار با این ارزها اما بنا به دلایل متعدد عملا انجام نشدنی است. چرا که دلار در بسیاری کشور مورد معامله قرار می گیرد و قوانین سیاسی و اقتصادی این کشور، دلار را به عنوان یک ارز جهانی پذیرفته اند. حتی برخی از کشورها نظیر اکوادور، پاناما و السالوادور دلار را به عنوان واحد پول ملی خود انتخاب کرده‌اند.

دلایل محبوبیت دلار
دلار ارزی است که در سراسر دنیا در خصوص مقبولیت آن شکی وجود ندارد و هر روزه توسط تمام مردم در حال داد و ستد است.

دلایل محبوبیت دلار

رز‌های رایج جهانی زیادی برای معاملات بین المللی استفاده می‌شود، که مهم‌ترین آن‌ها دلار آمریکا و یورو هستند که از بین همه ارزها، دلار محبوب‌ترین ارز به شمار می آید. به ارز جهانی، ارز ذخیره‌ای هم می‌گویند.

یکی دلایل محبوبیت بالای دلار اقتصاد آمریکاست که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است؛ دلار آمریکا بیش‌ترین سهم را از ذخایر ارزی جهان دارد و حدود ۶۳ درصد ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان را دلار تشکیل می‌دهد و دلیل دیگر آن است که قیمت مس، نفت و طلا بر پایه دلار تعیین می‌شود.

دیگر دلایل محبوبیت دلار

در ماه اُکتبر، عربستان سعودی اعلام کرد که با محدود کردن صادرات نفت خود، قیمت هر بشکه نفت را کمتر از ۷۰ دلار نگه می‌دارد. دلیل دیگری که باعث قدرت دلار آمریکا شده است، انجام معامله‌های نفتی با دلار است. حال هر چقدر دلار قوی‌تر باشد، درآمد‌های نفتی بیشتر خواهد بود و این یک معامله‌ دو سر بُرد برای عربستان و آمریکا است.

بیشتر بخوانید: توافقات نفتی روسیه و عربستان

یورو دومین ارز محبوب پس از دلار

اما پس از دلار کدام ارز میزان محبوبیت بالایی دارد؟ بله درست حدس زدید: یورو. این ارز که در کشور ما نیز در صرافی های فردوسی و استانبول هر روزه به میزان زیاد داد و ستد می شود دیگر ارز محبوب پس از دلار است. ۹/۱۹ درصد از ارز‌های ذخیره ای بانک‌های مرکزی شناخته شده‌ جهان، در سه ماه دوم سال ۲۰۱۷، یورو بوده است.

واحد پول ۱۹ کشور عضو منطقه‌ای به همین نام است و یورو دومین سهم از ذخایر جهانی را با ۲۰ درصد در اختیار دارد و آلمان و فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپایی از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

یورو دومین ارز محبوب پس از دلار
یورو که در کشور ما نیز در صرافی های فردوسی و استانبول هر روزه به میزان زیاد داد و ستد می شود دیگر ارز محبوب پس از دلار است

فاصله زیاد یورو تا رسیدن به محبوبترین ارز

در صورتی که بحران منطقه یورو از بین برود، ارز یورو این پتانسیل را در خود دارد جایگاه اول ارز جهانی را به دست آورد. اما بحران منطقه یورو در شرایط فعلی، محقق شدن این هدف را سخت کرده است.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که اتحادیه‌ی اروپا با کاهش قیمت، قصد انجام فعالیت‌هایی برای کنترل تورم و رشد اقتصادی را دارند. معامله گران ارز‌های خارجی، نگران این موضوع بودند که ارزش یورو کاهش یابد و ناچار باشند که با ارز دلار، معامله‌های خود را انجام دهند. به همین دلیل دلار همچنان محبوب است.


بیشتر بخوانید: صعود دلار، طلا را کاهشی کرد

رشد صعودی سالانه دلار

شاخص دلار از سال 2014 به میزان 25% افزایش داشته است و با توجه به اینکه این شاخص تعیین کننده ارزش آن است، قیمت دلار در سال های پیشین تا به امروز رشد خوبی را تجربه کرده است.

پیش از آن در جولای سال ۲۰۱۴، بانک فدرال اعلام کرد در ماه اُکتبر، برنامه‌ کاهش قیمت را لغو خواهد کرد. به دنبال این تصمیم، در اواخر ماه جولای سال ۲۰۱۴، اداره تحلیل اقتصادی آمریکا اعلام کرد که رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا، در سه ماه دوم سال، ۴ درصد بوده است. این میزان از رشد اقتصادی، یک تغییر خوشایند، نسبت به سقوط ۱/۲ درصدی اول سال بوده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *