اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

دست دلالان از بازار مسکن کوتاه می‌شود

دلالان بازار مسکن

این روزها افزایش چشمگیرقیمت مسکن و سیر صعودی آن موجبات نارضایتی متقاضیان مسکن را فراهم آورده به طوری که با افزایش قیمت هرباره، متقاضیان خرید مسکن از ترس افزایش مجدد آن به سمت خرید واحدهای کوچک هجوم می برند و این خود مزیدی بر علت افزایش چند برابری قیمت ها می شود. دراین میان مسوولان نیز بیکار ننشسته اند و درفکر جستن چاره‌ای برای رفع معضل مسکن مردم و این چالش افزایش قیمت چند برابری به ویژه طی ماه های اخیر شدند. با توجه به بررسی نظر کارشناسان این حوزه مشخص شده که آشفتگی بازار مسکن به دلیل عدم نظارت بر معاملات و واسطه‌گری و دلالان بازار مسکن است که این روزها بیشتر موجب افزایش چند برابری قیمت مسکن شده است.

در همین راستا مسوولان تصمیم گرفتند تا با هدف جلوگیری از معاملات نا عادلانه موضوع اخذ مالیات از عایدی سرمایه را در دستور کار هیات دولت و مجلس قراردهند.

پس از مطرح کردن این تصمیم، شاید بتوان گفت این دومین گام سرنوشت ساز دربازار مسکن است و در گام نخست قرار بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی بود‌.

در این خصوص کارشناسان معتقدند که آشفتگی و رشد صعودی قیمت دربازار مسکن ناشی از عدم نظارت مسوولان بر انجام معاملات بی محابا و واسطه گری دلالان است و سود اصلی این معاملات هم نصیب آن ها می‌شود‌.

به طوری که دربررسی‌ها مشخص شده که 77 درصد معاملات مسکن از نوع واسطه‌گری و دلالی است و همین دست به دست شدن خود دلیل افزایش چند برابری مسکن شده است‌.

از طرف دیگر حذف متقاضیان مصرفی درقالب کاهش ساخت و ساز مشاهده می شود، به طوری که با وجود نیاز سالیانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی، هم اکنون ساخت و ساز در محدوده ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد قرار دارد.

بییشتر بخوانید: بیشتر خانه‌های خالی برای وابستگان دولت است

اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه و قطع دست دلالان

با توجه به طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه و املاک در مجلس از پاییز سال 97 اما همچنان لایحه این طرح مسکوت باقی مانده است این درحالی است که معاون وزیر راه و شهرسازی مدعی شده که دولت تلاش دارد تا این طرح اجرایی شود .

همچنین روز گذشته نیز طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجددا در کمیسیون عمران مجلس مطرح شد و نمایندگان عضو این کمیسیون بر ضرورت اخذ مالیات از عایدی سرمایه مسکن و مالیات بر نقل و انتقالات به عنوان یکی از ابزارهای موثر مدیریت بازار مسکن تاکید داشتند.

محمدرضا رضایی کوچی  رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره این طرح گفته است: ساماندهی بازار مسکن و نظارت بر انجام معاملات مسکن دست دلالان و واسطه گران بازار مسکن را کوتاه و از افزایش بی رویه قیمت مسکن جلوگیری می کند .

علیرضا پاک فطرت عضو دیگر کمیسیون عمران نیز دررابطه با طرح مالیات بر عایدی اظهار کرده است : این طرح باید در تمامی بازارهای اقتصادی اجرایی شود زیر اگر این قانون تنها در بازار مسکن اجرا شود سرمایه و نقدینگی از این بازار به بازارهای دیگر اقتصادی منتقل می شود.

نقطه هدف این طرح بازارهای مسکن ،خودرو،ارز و طلا است و درصورت اجرایی شدن این طرح واسطه گری و دلالی و سرمایه گذاری به قصد دریافت سود کلا حذف می شود و دست دلالان از این بازارها قطع می شود.

همچنین در نشست اعضای کمیسیون عمران مجلس،علی نیکزاد نایب رئیس مجلس و عضو کمیسیون عمران با اشاره به گفته است : بر اساس محورهای فصل ششم طرح جهش تولید و عرضه مسکن درباره اخذ مالیات از عایدی سرمایه مسکن و مالیات بر نقل و انتقالات ،انبوه سازان و تولیدکنندگان مسکن در اولین نقل و انتقالات پس از ساخت و ساز از پرداخت مالیات معاف هستند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید