به گزارش برات ‌نیوز، احمد اصغری مهرآبادی،  قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر اعلام کرد: مجموع واحدهای مسکن مهر کشور دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد است، ۵۵۰ هزار واحد از این تعداد در قالب تفاهم‌نامه سه‌جانبه و ۵۴۰ هزار واحد نیز توسط تعاونی‌های مسکن احداث شده و یا در حال تکمیل هستند. به‌علاوه ۲۶۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ۸۵۰ هزار واحد نیز تحت‌عنوان طرح خودمالکی ساخته شده‌اند. از این میان ده هزار واحد مسکن مهر هم بلاتکلیف بانک‌ها هستند.

وی همچنین افزود: از مجموع دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر کشور، تاکنون دو میلیون و ۴۰ هزار واحد تکمیل شده است؛  در این میان حدود ۱۱۰ هزار واحد دارای معارض و پرونده مراجع قضایی هستند؛  تعدادی از واحدها نیز فاقد متقاضی هستند که بخشی از آن‌ها به دیگر طرح‌های مسکن انتقال داده خواهند شد. در این بخش با درنظر گرفتن محدودیت منابع مالی مسکن مهر،  از فرصت استفاده کردیم و با انتقال این واحدها به طرح اقدام ملی مسکن، از منابع این طرح برای تکمیل واحدهای باقی‌مانده استفاده خواهیم کرد.

مهرآبادی در ادامه گفت: بخشی از این واحدها نیز راکد هستند و پیشرفت کمتر از ۳۰ درصد دارند. چنین واحدهایی را از طرح مسکن مهر خارج کرده‌ و از سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید خواسته‌ایم از منابع داخلی خود برای تکمیل این واحدها استفاده کنند یا عرصه و اعیان آن‌ها را بفروشند. بخشی اندکی از واحدهای باقی‌مانده نیز مربوط به واحدهایی است که به‌صورت خودمالک ساخته شده‌اند و در صورت نیازشان به تسهیلات دولتی، از آنها حمایت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: شرایط ویژه واگذاری عرصه واحدهای مسکن مهر پردیس

او گفت : مجموع واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر در کشور حدود ۵۵ هزار واحد بوده و یکی از مشکلات عمده در تکمیل این واحدها این است که جز بانک مسکن، سایر بانک‌ها که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار باید تسهیلات تکمیل واحدها را پرداخت می‌کردند، با ما همراهی نمی‌کنند. بانک‌های ملی، ملت، رفاه کارگران، تجارت و صادرات از جمله بانک‌هایی هستند که وام متمم ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان را پرداخت نمی‌کنند؛ درصورتی‌که شورای پول و اعتبار، این موضوع را تصویب و بانک‌ها را مکلف به پرداخت این تسهیلات کرده است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر همچنین گفت: در حال حاضر حدود ۱۰ هزار واحد مسکن مهر به‌دلیل همراهی نکردن بانک‌های یادشده، نیمه‌تمام و بلاتکلیف هستند. البته گفتنی‌ست که در این زمینه پیگیری‌های لازم از طریق بانک مرکزی انجام شده و منتظر نتیجه هستیم. مشکل دیگری که برای این واحدها وجود دارد، موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های غیرمستقیم است که ۱۵ هزار واحد مسکن مهر را درگیر خود کرده است. در این زمینه نیز پیگیری‌های لازم را انجام شده و خواستار اعطای سه تا ۶ ماه زمان برای تکمیل این واحدها هستیم. بدون درنظر گرفتن این واحدها،  حدود ۵۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه‌تمام در کشور داریم که میانگین پیشرفتشان ۸۰ درصد است. تا به امروز پرونده مسکن مهر در ۱۲ استان و ۱۰ شهر جدید کشور بسته شده است. بیشتر واحدهای  نیمه‌تمام در استان‌های تهران(پردیس و پرند)، البرز(هشتگرد)، خوزستان، فارس و خراسان رضوی است. در سایر استان‌ها تعداد واحدهای باقی‌مانده بسیار ناچیز است.  البته امسال حتما واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر تکمیل خواهند شد. بخش عمده این واحدها تا پایان آبان‌ماه به بهره‌برداری خواهند رسید اما برای تحویل آن‌ها همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت نیرو نیاز است. باید به این موضوع توجه کنیم که ساخت واحد یک بخش از کار است و اصل موضوع تحویل واحد به مردم و مالکان است که نیازمند همراهی دستگاه‌های مختلف در تکمیل خدمات لازم است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *