در حالی که این روزها اخذ مالیات از خریداران سکه و مالکان خانه های خالی مطرح شده و دولت قصد دارد تا از صاحبان سرمایه در این حوزه ها مالیات دریافت کند برخی از کارشناسان معتقدند که درصورت اخذ مالیات ازصاحبان سپرده های کلان دولت درآمد زیادی را کسب می کند.

دراین راستا یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ۹۰ درصد سپرده‌های کلان نزد ۴ درصد سپرده‌گذاران بوده گفته است: اگر از سپرده‌های کلان حتی ۱۰ درصد مالیات اخذ شود، ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌شود.

علی ملک زاده، کارشناس اقتصادی اظهار کرده است: سود سپرده‌های بانکی کلان (سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان)، در سال بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و طبق آمار، بیش از ۹۰ درصد این سپرده‌ها (از نظر ارزش ریالی) نزد ۴ درصد سپرده گذاران است و از این جهت که منبع درآمد محسوب می‌شود باید مانند سایر درآمدها مشمول مالیات شود.

وی با بیان اینکه چرا باید تولید، با وجود تورم بالا مالیات بدهد اما کسی که سپرده‌ای را در بانک گذاشته و سود دریافت می‌کند، مالیات پرداخت نکند؟ ادامه داده است: این کار هم به تأمین بودجه دولت کمک می‌کند و هم اینکه تبدیل به ابزاری سیاست‌گذارانه برای دولت می‌شود که بر سپرده‌ها مدیریت داشته باشد.

اخذ مالیات از سود سپرده در روسیه برای جبران بودجه کرونا

این کارشناس اقتصادی اظهار داشته است: کشور روسیه برای جبران کسری بودجه ناشی از دوران کرونا مالیات از سود سپرده را برقرار کرد.

ملک زاده با اشاره به چالش اصلی در اخذ مالیات بر سود سپرده، گفت: چالش اصلی در این مالیات، این است که گفته می‌شود به دلیل بالا بودن نرخ تورم، نرخ بهره حقیقی اقتصاد در حال حاضر منفی است و کسی که هم اکنون سپرده گذاری می‌کند در حال ضرر است. یعنی با وجود اینکه ۱۵ الی ۲۰ درصد سود دریافت می‌کند اما با تورم ۴۰ درصدی باز هم عقب است و دریافت این مالیات در زمانی توجیه دارد که سود سپرده از تورم کمتر باشد.

وی ادامه داد: این ایراد وارد نیست چرا که در حال حاضر، نرخ بهره اقتصاد بسیاری از کشورها منفی است اما مالیات سپرده را دریافت می‌کنند. دلیل دوم این است که در همین شرایط تولید نیز این تورم را تحمل می‌کند، چگونه از او مالیات دریافت می‌شود اما از سود سپرده بانکی به دلیل تورم مالیات گرفته نمی‌شود؟

آیا شبه پول واقعاً در ایران وجود دارد؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا مالیات از سود سپرده باعث حرکت پول به سمت سایر بازارها می‌شود یا خیر گفت: اینکه نقدینگی در جایی متوقف شود بین اقتصاددانان اختلاف است که این کار اساساً عملیاتی است یا خیر. با وجود حساب‌های پشتیبان، دو منظوره و … که فرد اسماً پولش را در حساب سپرده بلندمدت سپرده گذاری می‌کند اما رسماً از پولش استفاده می‌کند و با آن کار می‌کند، باید به این سوال پاسخ داد که شبه پول در ایران وجود دارد یا خیر؟

ملک زاده بیان داشته است: به عنوان نمونه اگر کسی دو میلیارد سرمایه گذاری کند، با ۵۰۰ میلیون آن نمی‌تواند کاری انجام دهد اما می‌تواند با ۱.۵ میلیارد آن سود بلندمدت با نرخ شکست کمتری دریافت کند، در این حالت کاهش سرعت گردش پول که مدنظر سپرده گذاری بلندمدت است انجام نمی‌شود بنابراین با خلط شبه پول و پول نمی‌توان نقدینگی را در جایی نگاه داشت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در بورس نیز به هیچ عنوان کاهش سرعت گردش پول اتفاق نمی‌افتد چرا که هر وقت فرد بخواهد پولش را از بورس خارج می‌کند مگر اینکه در صف فروش گیر کند اما در بانک سپرده گذاری بلندمدت اگر تفکیک پول و شبه پول برقرار باشد تا حدی سرعت گردش پول را کم می‌کند اما اگر ما فعالیت اقتصادی نداشته باشیم در قبال خلق پولی که انجام می‌دهیم عملاً موتور آتش رشد نقدینگی که همان تورم است را باز زیاد می‌کنیم و دور باطلی را طی می‌کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرده است: اگر از سپرده‌های کلان حتی ده درصد مالیات گرفته شود، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌کند و دریافت آن هم ساده‌تر از سایر مالیات‌هاست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *