معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس از دو مصوبه سهام عدالت خبر داد که طی آن صندوق‌های با درآمد ثابت می‌توانند تا ۲۰ درصد سبد سهام خودشان را به سهام عدالت اختصاص دهند.

افزایش سرمایه شرکت‌های پرتفوی سهام عدالت

به گزارش برات نیوز، محمدرضا معتمد معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس از تصویب این دو مصوبه خبر داد و در مورد افزایش سرمایه شرکت‌های پرتفوی سهام عدالت نیز سخنانی را به میان آورد.

او می‌گوید: «با مصوبه شورای عالی بورس، به مدت یکسال فرایند آزادسازی سهام عدالت بر اساس آیین نامه تعیین شده و در این بازه زمانی، افزایش سرمایه هیچ کدام از ۳۶ شرکت سرمایه پذیر به گونه ای نخواهد بود که سهامداران مستقیم و غیر مستقیم ملزم به آورده نقدی باشند.

این شرکت ها یا باید از محل سود انباشته، تجدید ارزیابی ها یا مطالبات افزایش سرمایه دهند و افزایش سرمایه از سهامداران سهام عدالت سلب نمی‌شود.»

این دو مصوبه سهام عدالت کدام‌اند؟

بسیاری از افراد دوست دارند سهام عدالت خود را بفروشند. برای این افراد نیز راهکاری تازه درنظر گرفته شده است.

محمدرضا معتمد در این باره می‌گوید: «شورای عالی بورس دو مصوبه را تعیین و ابلاغ کرد که بر اساس آن صندوق‌های با درآمد ثابت در حال حاضر می توانند تا ۲۰ درصد سبد سهام خودشان را به سهام اختصاص بدهند.

یا باید تا ۵۰ درصد پرتفوی سهام صندوق را سهام عدالت بخرند و این افزایش سقف خرید سهام عدالت از سوی این صندوق‌ها باعث می‌شود تا همه سفارش‌های فروش سهام عدالت در سامانه‌ها خریداری شود.»

مصوبه دوم:‌ تاسیس صندوق سهامی

مصوبه دومی که معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس از آن خبر داد تاسیس صندوق سهامی برای گشایش فروش سفارش‌های سهام عدالت بود.

او در این باره گفت:‌ «با توجه به ارزنده بودن سهام عدالت، صندوق های بادرآمد ثابت درخواست داده‌اند تا یک صندوق سهامی تاسیس شود و منابع آن را نیز نهادهای مالی بازار سرمایه همانند تامین سرمایه‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها تامین کنند و سهم را بخرند.

 با این حساب در هفته های آینده با این دو راهکار ایجاد شده ۵۰۰۰ میلیارد تومان سفارش فروش سهام عدالت انجام می‌شود.»

مراحل واریز پول فروش سهام عدالت

معتمد در مورد سازوکار فروش سهام عدالت در سامانه و نحوه واریز پول آن به فرد سهامدار نیز توضیحاتی داد.

او افزود: «برای این که استراتژی و اطلاعات فروش سهام عدالت منتشر و افشا نشود ابتدا همه درخواست‌های فروش تجمیع می‌شود.

 سپس از طریق یک کارگزاری در خارج از ساعات معاملات سهام عدالت به فروش می‌رسد.

 در نهایت منابع مالی آن به سمت کارگزاری‌های فروشنده واریز و تخصیص داده می‌شود تا به حساب سهامدار واریز شود.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *