درحالی که بر اساس آخرین آمار اعلام شده از وزارت نیرو 52 درصد مخازن کل سدهای کشور پر شده است، خبری مبنی بر کاهش 65 میلیون متر مکعبی آب در ذخایر آبی در سدهای تهران منتشر شد.

به گزارش برات نیوز، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران اعلام کرد: میزان ذخیره سد‌های استان تهران در مقایسه با سال گذشته ۶۵ میلیون مترمکعب نسبت به حجم مخزن نرمال کاهش دارد.

احمدعلی قربانیان، در خصوص آخرین وضعیت مخازن سد‌های استان تهران اظهار کرد: مجموع حجم مخازن ۵ سد این استان به ۶۰۷ میلیون مترمکعب رسیده است .

ذخایر آبی در سدهای تهران و کاهش باران در پاییز

وی درادامه گفت: رقم حجم ذخایر آبی در سدهای تهران در سال گذشته ۶۷۳ میلیون مترمکعب بوده است.

این درحالی است که کارشناسان هواشناسی در اواخر تابستان از پاییز کم بارش خبر داده بودند و این اتفاق نیز در پاییزی که گذشت رخ داد.

بر همین اساس یکی از دلایل کاهش ذخایر آبی در سدهای استان تهران کاهش باران در فصل پاییز بود.

در همین حال معاونت آب و آبفای وزارت نیرو اعلام کرده تا ۲۹ آذرماه سال‌جاری وضعیت سدهای مهم در بخش شرب و کشاورزی حاکی از پرشدگی 52 درصدی مخازن کل سدهای کشور است.

پرشدگی 52 درصدی مخازن کل سدهای کشور

بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، مجموع ظرفیت مخازن سدها ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب بوده که نشان‌دهنده ۵۲ درصد پرشدگی مخازن است.

به گفته معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران، حجم مخزن نرمال انتهای آذر ماه نیز ۶۵۲ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به سال گذشته ۷۱ میلیون مترمکعب کاهش داشته است.

همچنین حجم ورودی سد‌های استان تهران تا امروز ۱۹۲ میلیون مترمکعب است.

این رقم در سال گذشته ۲۰۷ میلیون مترمکعب آب بوده که بر این اساس امسال ۷ درصد کاهش نسبت به سال گذشته داریم.

بیشتر بخوانید: نیمی از حجم مخازن سدهای ده گانه پر شد

 قربانیان ضمن اشاره به ذخایر آبی در سدهای تهران تصریح کرد: امسال ۶۵ میلیون متر مکعب کاهش نسبت به سال گذشته و همچنین  ۴۵ میلیون متر مکعب کاهش نسبت به حجم مخزن نرمال  را داریم.

این مقام مسئول به ورودی سد‌های استان تهران به تفکیک از ابتدای سال آبی امسال تا ۲۹ آذرماه اشاره کرد.

وی گفت: در این مدت، ورودی آب سد امیرکبیر ۴۴.۶۱ میلیون مترمکعب و سد لتیان ۳۹ میلیون مترمکعب بوده است.

وی افزود: سد لار ۳۱ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۳۴.۰۴ میلیون مترمکعب و سد ماملو نیز ۲۹.۶۵ میلیون مترمکعب  بوده است.

21 درصد پرشدگی سدیامچی اردبیل

اما درادامه گزارش معاونت آب و آبفای وزارت نیرو آمده است که سد یامچی در استان اردبیل نیز با ۱۷ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن که میزان ۲۱ درصد پرشدگی را نشان می‌دهد.

میزان ذخایر آبی این سد نیز نسبت به سال گذشته  ۵ درصد کاهش آب داشته است.

همچنین سد رئیسعلی دلواری  استان بوشهر نیز با ۴۰۹ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن، ۵۹ درصد پرشدگی داشته که نسبت به سال گذشته با۵۵ درصد افزایش همراه بوده است.

سد کمال صالح در استان مرکزی نیز بر اساس آخرین هیدروگرافی دارای ۷۵ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن است که خبر از پر شدگی ۷۹ درصدی و کاهش ۷ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را می‌دهد.

افزایش 5 درصدی ذخایر آبی سد استان فارس

سد سلمان فارسی در استان فارس نیز با ۷۷۵ میلیون مترمکعب نشانگر پرشدگی ۸۲ درصدی بوده و ۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این درحالی است که ذخایر آبی در سدهای تهران با روند کاهشی همراه بوده است.

این گزارش می‌افزاید، آب موجود در مخزن سد استقلال استان هرمزگان با ۱۳۹ میلیون مترمکعب، پرشدگی ۵۸ درصدی را نشان داده و از افزایش ۱۰۱ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد.

همچنین سد شمیل و نیان با ۴۰ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی ۴۰ درصد بوده و کاهش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

سد سفید‌رود در استان گیلان نیز با ۵۰۶ میلیون مترمکعب موجودی مخزن از کاهش ۱۵ درصدی آب در مخزن این سد نسبت به ۲۹ آذرماه سال گذشته خبر می‌دهد که نشانگر ۴۸ درصد پرشدگی این مخزن در سال‌جاری است.

پرشدگی 41 درصدی سدها و چاه‌های زابل

بر اساس این آمار، در سدها و چاه نیمه‌های منطقه زابل استان سیستان و بلوچستان به عنوان سدهای طبیعی در این منطقه، چاه نیمه (۱و۲) با ۱۲۲ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی ۴۱ درصدی دارد .

همچنین چاه نیمه ۳ با ۲۳۸ میلیون مترمکعب بیانگر ۷۵ درصد پرشدگی، کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته نشان می‌دهند.

چاه‌ نیمه ۴ نیز با ۴۴۶ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر ۵۴ درصد پرشدگی مخزن بوده و افزایش دو درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

بر اساس این گزارش با توجه به روند افزایشی در برخی از استان ها در خصوص ذخایر آبی سدها اما ذخایر آبی در سدهای تهران با کاهش همراه بوده است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *