بالاخره پس از گذشت چند ماه از برکناری همتی، علی صالح آبادی در جلسه هیئت دولت به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی معرفی شد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که چند ماه پیش و همزمان با برگزاری انتخابات همتی که خود را کاندیدای ریاست جمهوری دولت سیزدهم اعلام کرده بود توسط روحانی رییس جمهوری دولت دوزادهم از سمت ریاست کل بانک مرکزی برکنار شد.

درهمین حال، پس از برکناری همتی، اکبر کمیجانی که پیش از این قائم مقام رییس کل بانک مرکزی بود به سمت رییس کلی این بانک توسط رییس جمهوری وقت برگزیده شد.

کمیجانی از تیرماه سال جاری تاکنون مسوولیت ریاست کل بانک مرکزی را عهده دار بود.

اما پس از آغاز به کار دولت سیزدهم و برگزاری جلسات هیات دولت جدید، درآخرین جلسه دولتمردان،علی صالح آبادی به عنوان رییس کل جدید بانک مرکزی انتخاب شده است.

رای اعتماد هیات وزیران به علی صالح ابادی

براساس این گزارش، علی صالح آبادی که درآخرین جلسه هیئت دولت حضور داشت، با پیشنهاد احسان خاندوزی _ وزیر امور اقتصادی و دارایی – و رای اعتماد هیئت وزیران به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شد.

دراین گزارش آمده است که البته هنوز حکم انتصاب وی اعلام نشده است.

درهمین حال، نگاهی به سوابق رئیس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد که علی صالح آبادی متولد سال ۱۳۵۷ در سبزوار بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق و دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) است.

وی، مدیرعامل فعلی بانک توسعه صادرات ایران و نخستین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور بوده است.

علی صالح‌آبادی در اول آذر سال ۱۳۸۴، همزمان با تصویب قانون بازار اوراق بهادار به سمت دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران منصوب شد.

ارائه سوابق اقتصادی صالح ابادی رییس کل جدید بانک مرکزی

براساس این گزارش، در خرداد سال بعد و پس از تأسیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از سوی شورای عالی بورس به عنوان رئیس سازمان انتخاب شد.

صالح آبادی حدود یک دهه، هدایت بازار سرمایه کشور را برعهده داشت و آذر ماه ۱۳۹۳ از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران استعفا کرد.

در سوابق اجرایی صالح‌آبادی مسئولیت‌هایی همچون مدیر تالار منطقه‌ای بورس کرج و مسئول بررسی‌های سرمایه‌گذاری در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، سازمان تأمین اجتماعی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) دیده می‌شود.

وی عضویت در کمیته فنی هیئت خدمات مالی اسلامیIFSB  مالزی را نیز در کارنامه دارد.

براساس این گزارش، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی‌ ایران در دولت دوازدهم پس از اعلام حضور به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری از سوی روحانی رییس جمهوری دولت دوازدهم برکنار شد .

تایید افت تولید و رشد منفی اقتصاد درکشور از سوی همتی

این درحالی است که عبدالناصر همتی، در مرداد سال ۹۷ جایگزین ولی‌الله سیف در بانک مرکزی شد.

دراین گزارش آمده است که قیمت دلارو سکه در زمان ریاست کل بانک مرکزی با رشد چند برابری همراه بوده و بسیاری از فعالان و کارشناسان بازار نسبت به این موضوع انتقاد داشتند.

درهمین حال، رئیس بانک مرکزی پیش از این در گفت و گویی اذعان داشته که ایران با “افت تولید” و با رشد منفی اقتصاد روبرو شده است.

وی تاکیده کرده که این موضوع که نرخ رشد اقتصاد ایران طی سال‌های گذشته منفی بوده، موضوعی نیست که کسی نسبت به آن تردیدی داشته باشد.

کم توجهی مسوولان به ضرورت کاهش نرخ رشد اقتصادی

اما ارتباط بین کاهش نرخ رشد اقتصادی و تحریم‌ها موضوعی نیست که مسئولان جمهوری اسلامی برای پرداختن به آن تمایلی از خود نشان بدهند.

همتی همچنین حاطر نشان ساخته بود: در سال ۹۷ و ۹۸ به دلیل برگشت تحریم‌ها، رشد منفی اتفاق افتاد.

 خوشبختانه در اواخر سال ۹۸، رشد در حال مثبت شدن بود و رشد غیرنفتی هم مثبت شده بود، ولی متاسفانه با شیوع ویروس کرونا مجددا رشد اقتصادی ما در بخش‌های خدماتی منفی شد و افت کرد.

رییس کل پیشین بانک مرکزی تصریح کرده بود: محدود کردن رشد منفی اقتصادی تنها به “بخش‌های خدماتی” از جمله ترفندهایی است که با هدف کاستن از دامنه نابسامانی‌های اقتصادی صورت می‌گیرد.

ضرورت چاره اندیشی مسوولان دولت سیزدهم برای کنترل تورم

اما و اگرهای بسیاری در ایجاد تورم و افزایش چند برابری قیمت ارز، طلا و سکه در بازار وجود دارد و مسوولان نیز دلایل خود را در خصوص این موضوع ارائه می کنند.

اما آنچه که مسلم است این که  مسوولان دولت سیزدهم و رییس کل جدید بانک مرکزی باید برای کنترل این تورم و رشد چند برابری قیمت ها چاره بیندیشند.

زیرا تنها فشار این تورم و افزایش قیمت ها در بازار متوجه مردم است و آن ها در تامین رزمرگی هایشان نیز ناتوان ساخته است .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *