کمک واتس اپ به کاربران برای راستی آزمایی اخبار از طریق جست‌وجوی خبرهای ارسالی به هدف تشخیص درستی یا نادرستی آنها توسط کاربران فعال شد. با برات نیوز همراه باشید.

این شرکت اعلام کرده است که واتس اپ در حال بررسی ویژگی‌های جدیدی است که به کاربران امکان می‌دهد محتوای پیام‌های وایرال شده را به سرعت جست‌وجو کرده تا از صحت و سقم آنها اطمینان حاصل کنند. نماد ذره بین در کنار پیام‌هایی که از طریق زنجیره‌ تشکیل شده از پنج نفر یا بیشتر ارسال شده‌اند، ظاهر می‌شود. باکلیک بر روی این گزینه، از کاربر پرسیده می‌شود که آیا تمایل به راستی آزمایی این خبر دارد یا اینکه می‌خواهد صحت آن خبر را از منبع دیگری مورد سنجش قرار دهد.

در تصویری از ویژگی منتشر شده توسط واتس اپ، نمونه‌ای از  پیام وایرال شده‌ای به نمایش درآمده که ادعا می‌کند نوشیدن آب سیر آب پز تازه، بیماری کرونا را درمان می‌کند. یک جستجوی وب، سه وب سایت بررسی کننده واقعیت را نشان داده که این ادعا را نادرست عنوان می‌کنند. در ماه مارس، سی ان ان گزارش داد كه اطلاعات نادرست پزشکی در سرویس پیام رسان متعلق به فیس بوک در حال تبدیل شدن به مشکل بود.

امکان جستجوی واتس اپ
امکان جستجوی واتس اپ برای صحت اخبار فعال شد

تلاش‌های فیسبوک برای تشخیص اطلاعات نادرست در واتس اپ با سرویس end-to-end encryption درگیر است که مانع از آن می‌شود محتوای هر پیام ارسال شده در سرویس دیده شود. کمک واتس اپ به کاربران برای راستی آزمایی اخبار، این امکان را به آنها می‌دهد که به جای اینکه شرکت خود پیام‌ها را مورد بررسی قرار دهد، اطلاعات خود را بررسی کنند. واتس اپ می‌گوید که هر پیامی که کاربر برای جستجو انتخاب می‌کند، مستقیماً به مرورگر خود ارسال می شود بدون اینکه واتس اپ خود آن پیام را ببیند.

این تازه‌ترین اقدامی است که واتس اپ برای تلاش و متوقف کردن انتشار اطلاعات غلط بر روی پلتفرم خود معرفی کرده است. در ماه آوریل، این شرکت محدودیت‌های جدیدی را برای ارسال پیام‌های وایرال شده قرار داد.  بعد از کمک واتس اپ به کاربران برای راستی آزمایی اخبار، اگر پیام‌ها بیشتر از ۵ بار ارسال شده باشند، کاربر تنها می‌تواند آنها به یک نفر دیگر ارسال کند. واتس اپ بعدا گفت این اقدام باعث کاهش ۷۰ درصدی ارسال پیام‌های وایرالی شده است، هرچند غیرممکن است که بدانید چه تعداد از این پیام‌ها حاوی اطلاعات غلط هستند. ویژگی جستجوی جدید اکنون در iOS  Android و همچنین بر روی وب در برزیل، ایتالیا، ایرلند، مکزیک، اسپانیا، انگلیس و ایالات متحده در حال استفاده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *