با توجه به ایجاد اختلال هکرها در سامانه های داخلی کشور، مسوولان دولت و نمایندگان مجلس بر ضرورت تکمیل و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکید کردند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که درآخرین حمله سایبری سامانه سوخت رسانی کشور و پمپ بنزین ها مورد آسیب قرار گرفت و اختلالاتی را در سیستم دسترسی مردم به پمپ بنزین ها ایجاد کرد.

درهمین حال، هر از چندگاهی از این دست حملات سایبری از شبکه های خارج از کشور یا داخل کشور انجام می شود و تا رفع اختلالات به وجود آمده مشکلات بسیاری پدید می آید.

از اینرو مسوولان دولت سیزدهم و نمایندگان مجلس بر ضرورت و اهمیت تکمیل شبکه ملی اطلاعات و شبکه اینترانت ملی تاکید کرده اند.

اما و اگرهای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور

اما نکته قابل تامل این است که باید دید با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور آیا توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ایجاد امنیت در سامانه های داخلی اجرایی می شود.

و آیا امنیت سایبری درتمامی بخش ها با راه اندازی این شبکه بومی تامین می شود.

زیرا همچنان اجرای این شبکه ملی با اما و اگرهایی همراه است و هنوز به نتیجه نرسیده است .

از طرفی نیز طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی نیز از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است که آن هم به سرنوشت شبکه ملی اطلاعات دچار شده و نهایی نشده است .

درهمین راستا، نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس اظهار کرده است:

‌ در مورد امنیت سایبری هم باید شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شود تا برای سامانه‌های داخلی ما اینترانت ملی ایجاد شود.

البته برای مردم مانعی ندارد که از اینترنت و شبکه وب جهانی استفاده شود، اما سامانه‌ها باید تحت نظر شبکه ملی اطلاعات باشد.

تاکید مجلسی‌ها بر تامین امنیت سایبری از سوی شبکه ملی اطلاعات

علی جدی در مورد افزایش امنیت سایبری تصریح کرده است:

 سامانه‌هایی که ملی است و اطلاعات ملی روی آنها وجود دارد، به صلاح نیست که در شبکه وب که تحت کنترل کشورهای خارجی است و سرورهای خارج از کشور آنان قرار داده شود.

 بسیاری از هک‌هایی هم که صورت می‌گیرد از خارج از کشور انجام می‌شود.

وی درادامه افزود: یکی از مواردی که در رای اعتماد به وزیر جدید روی آن تاکید داشتیم، موضوع شبکه ملی اطلاعات و اینترانت ملی برای سامانه‌های ملی که در داخل از کشور استفاده می‌شود، بوده است.

اگر می‌خواهیم سامانه‌های ما امنیت کافی را داشته باشند، دسترسی خارج از کشور به آنها کاهش یافته و راحت هک نشود.

ضرورت عدم جایگزینی و ایجاد محدودیت شبکه ملی اطلاعات با اینترنت جهانی

این درحالی است که کارشناسان و فعالان حوزه فضای مجازی و فناوری اطلاعات و ارتباطات بر این باورند که درصورتی که شبکه ملی اطلاعات محدودیت در استفاده از اینترنت جهانی ایجاد نکند مثبت است.

از طرفی آنا بر این باورند که راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و اینترانت ملی نباید جایگزین اینترنت جهانی شود و درنهایت باید منجر به ایجاد ثروت و منافع ملی برای کشور باشد.

درهمین راستا، چندی پیش رییس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران ایجاد شبکه ملی اطلاعات را به شرطی مثب و منطقی دانسته که فارغ از نگاه جایگزینی برای اینترنت بین‌المللی باشد.

ضرورت ارزش آفرینی و ثروت آفرینی شبکه ملی اطلاعات

افشین کلاهی اظهار داشته که راه اندازی شبکه ملی اطلاعات باید ایجاد ارزش و ثروت کند.

این فعال حوزه ارتباطات بیان کرده که برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات دو دیدگاه را می‌توان مد نظر قرار داد.

وی اظهار کرده که بر اساس این دو دیدگاه است که می‌توان نتیجه گرفت ایجاد شبکه ملی اطلاعات مثبت است یا منفی!

کلاهی خاطر نشان کرده که دیدگاه اول این است که شبکه ملی اطلاعات زیر ساختی است که می‌توان بار داده‌های شبکه داخلی را بر روی آن گذاشت، یعنی داده‌های داخلی از طریق آن منتقل شود.

رییس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران همچنین کاهش هزینه تمام شده انتقال داده‌ها و تسهیل‌گری در فضای کسب و کار‌های اینترنتی را از جمله نتایج مثبت این دیدگاه برشمرده است.

وی همچنین دیدگاه دوم را که از نظر بسیاری از کارشناسان مخرب است، اصرار بر جایگزینی اینترنت بین‌المللی با شبکه ملی اطلاعات عنوان کرده است.

کلاهی درادامه تاکید داشته که همیشه اصرار بر بومی سازی در همه حوزه نتایج خوبی به دنبال نخواهد داشت.

 به گفته وی، جایگزینی اینترنت بین‌المللی با شبکه ملی اطلاعات تلاش بی‌حاصلی است که هزینه زیادی برای حاکمیت و وزارت ارتباطات دارد.

اما آنچه مسلم است اینکه مسوولان دولت نیز بر نهایی شدن و تکمیل این شبکه ملی و بومی تاکید دارند و تلاش دارند تا هرچه سریع تر این شبکه راه اندازی شود.

ایجاد شبکه ملی اطلاعات و دسترسی به شبکه پرظرفیت و قدرتمند داخلی

درهمین راستا، وزیر ارتباطات نیز اعلام کرده است که هدف ایجاد شبکه ملی اطلاعات، ایجاد شبکه قدرتمند و پرظرفیت داخلی برای ارائه خدمات فضای مجازی در داخل کشور است.

عیسی زارع‌پوراظهار کرده است:

 در فضای مجازی از لحاظ پلتفرم‌ها و تولید محتوا مستقل نیستیم از این رو نیازمند عزمی هستیم تا با یاری استارتاپ‌ها، استقلال کشور در حوزه فضای مجازی تحقق یابد.

وی ضمن اشاره به فضاسازی‌های رسانه‌ای پیرامون شبکه ملی اطلاعات، تأکید کرده است:

 شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع ارتباط با شبکه اینترنت جهانی نیست بلکه هدف آن ایجاد یک شبکه قدرتمند و پرظرفیت داخلی برای ارائه خدمات فضای مجازی در داخل کشور است.

ضرورت تکمیل شبکه ملی اطلاعات در اولویت دولت سیزدهم

این درحالی است که برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند که درصورت اینکه شبکه ملی اطلاعات از آسیب های اینترنت در کشور جلوگیری کند موثر خواهد بود و تکمیل هرچه زودتر این شبکه باید اولویت دولت باشد.

درهمین راستا، مرتضی امیری کارشناس رسانه اعلام کرده است که امروزه بیشتر کشورهای دنیا که فضای مجازی به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی آنها است و به دنبال امنیت پایدار هستند، زیرساخت کشور خود را ملی کرده اند.

وی ادامه داده است  که از جمله مهمترین این کشورها می توان به چین، اتحادیه اروپا، روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر اشاره کرد.

این کارشناس رسانه خاطر نشان ساخته که تمامی این کشورها الگوهای خوبی هستند و می توان با الگوگیری از آنها این مهم را در کشور پیاده سازی کرد.

ضرورت جلوگیری از آسیب های اینترنت با تکمیل شبکه ملی اطلاعات

امیری اظهار کرده که شبکه ملی اطلاعات بستر امنی را برای کشور ایجاد می کند تا بسیاری از آسیب های اینترنت در کشور برطرف و به نوعی دست کشورهای بیگانه از اطلاعات مردم قطع شود.

وی درخصوص این شبکه ملی بیان کرده که شبکه ملی اطلاعات قانون است و مصوبه شورای عالی فضای مجازی را دارد و از اینرو باید اجرا شود.

این کارشناس رسانه تاکید داشته که به رغم گفته های مسوولان، در عمل در شبکه ملی اطلاعات هنوز ضعف های جدی وارد است و باید دولت اجرای آن را جزو اولویت های خود قرار دهد.

البته که از مدتی پیش نمایندگان مجلس قصد تصویب و نهایی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی را دارند اما پس از طرح این موضوع ، مخالفت های بسیاری با اجرایی شدن این قانون مطرح شده است.

طرح صیانت از حقوق کاربران مکملی برای شبکه ملی اطلاعات

نمایندگان و مسوولان تاکید دارند که طرح صیانت نیز مکمل شبکه ملی اطلاعات خواهد بود و محدودیتی در دتسرسی کاربران به شبکه جهانی اینترنت و سایر اپلیکیشن های  فضای مجازی نخواهد داشت.

اما باید دید در نهایت با تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و تکمیل شبکه ملی اطلاعات چه اتفاقاتی پیش رو خواهیم داشت .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *