فرستان انسان به فضا برای اکتشافات امری است که در ایستگاه های فضایی بزرگ انجام می گیرد. اما زمان ­بر بودن و هزینه های بیشتر این کار، محققان کشورهای کمتر توسعه یافته را به سمت فرستادن موجودات زنده دیگر و همچنین ربات به فضا سوق داده است. این کاری است که دانشمندان پژوهشگاه هوافضا کرده اند و تا سال آینده ربات انسانی – ایرانی خود را به فضا خواهند فرستاد.

ربات انسانی در مدار زمین قرار می گیرد

به گزارش برات نیوز، راه های آزمایشی که کشور ما برای ارسال موجودات زنده به جای انسان به فضا انجام می دهند، در واقع پیش زمینه آمادگی برای فرستادن انسان به فضاست تا بتواند اعزام انسان را در سال های آینده اجرایی کند. اما به جز ارسال موجوداتی چون میمون به فضا، این بار ایران در نهمین مرحله از دستیابی به هدف اعزام انسان به فضا، قصد دارد ربات مدل انسان را به فضا پرتاب کند. این ربات توسط دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته شده است.

اگر ایران پس از این مرحله بتواند در سال های آینده کپسول حامل انسان را با وزن حدود ۲ تن در مدار زمین قرار دهد، جایگاه خوبی در زمینه هوافضا در منطقه به دست خواهد آورد. هرچند تا رسیدن به این هدف راه زیادی باقی‌مانده است و بهتر است فعلا به راه های دیگر مانند ربات انسانی روی آورد.

«فتح‌الله اُمی» رئیس پژوهشگاه هوافضا در این باره می گوید: اوایل سال آینده در راستای دستیابی به دانش اعزام موجود زنده به فضای زیرمداری زمین، اینبار اعزام یک ربات مدل انسان را در دستور کار داریم.

انجام مأموریت فضایی سرنشین دار

بیشتر فعالیت پژوهشگاه در جهت تحقق سند جامع توسعه هوافضای کشور است که این سند در جلسه‌ای که دی‌ماه ۹۱ برگزار شد، به ثبت رسیده است. این سند دارای اهداف بلندی است که یکی از آن‌ها انجام مأموریت فضایی سرنشین دار است که انجام آن بر عهده پژوهشگاه هوافضا است.

امی افزود: بر اساس این سند باید بتوانیم تا سال ۱۴۰۴ انسان را به مدار زمین اعزام کنیم. تکنولوژی و فناوری برای دستیابی به این هدف، بسیار پیشرفته است و به‌سادگی نمی‌توان به آن دست‌یافت. کشور ایران تاکنون هشت پرتاب در این زمینه داشته و پرتاب نهم را به‌زودی انجام خواهیم داد.

نهمین تلاش ایران برای دستیابی به اعزام موجود زنده به فضا، پرتاب ربات انسان است. اگر شرایط مناسب باشد این گام مهم اوایل سال آینده انجام خواهد شد. این ربات مدل انسان ۱۰۰ درصد توسط دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته خواهد شد و گام خوبی به سمت پیشرفت در این پروژه است.

فعالیت پژوهشگاه در حوزه های دیگر

این تنها فعالیت اصلی پژوهشگاه هوافضا نیست و به گفته رئیس پژوهشگاه، این سازمان سال‌ها است در دو بخش کلی توسعه مرزهای دانشی علوم فضا و بخش فناوری در حوزه هوافضا مشغول به کار است. با تلاش این پژوهشگاه، جایگاه این مرکز از رتبه ۲۳ کشوری به رتبه ۴ ارتقا پیدا کرد. البته تمرکز صرفاً برای پیشرفت داخلی نیست، پژوهشگاه در تلاش است با ثبت مقالات و کتب به سبک جهانی، در سطح جهانی و به ‌عنوان یکی از ۲۰۰ نامزد آکادمی جهانی مطرح شود.

مشکلات ماهواره های پیشین چه بود؟

ایران پیش­تر سه ماهواره دوستی، پیام و ظفر را به فضا فرستاد. این ماهواره ها در بخش سکوی پرتاب موفق بودند و برای اولین مرتبه توانستند حاملی را برای مدار ۵۰۰ کیلومتر پرتاب کنند اما در رسیدن به حداقل سرعت ورود به مدار زمین موفق عمل نکردند. ماهواره‌ها به مدار رسیدند اما به دلیل سرعت کم و قدرت جاذبه زمین، دوباره به زمین برگشتند. رئیس پژوهشگاه امیدوار است در ماهواره ای که در آینده قرار است پرتاب شود، این مشکلات برطرف شود و همگی در مدار قرار گیرند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *