از ۱۲ مهر ماه سال جاری و بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مقرر شد تا رجیستر کردن تلفن همراه مسافری فقط در مبادی ورودی و به صورت حضوری با همراه داشتن مدارک خرید انجام شود.

به گزارش برات نیوز، این طرح در راستای جلوگیری از سواستفاده از اطلاعات مسافران ورودی برای رجیستری گوشی های مسافری ، اظهار و ثبت تلفن همراه پس از احراز هویت دقیق، تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام می شود.

به همین منظور در حال حاضر فرآیند ثبت رجیستری گوشی های مسافری در سالن مسافری گمرک الزامی است و اگر مسافری به همراه تلفن همراه خود از سالن مسافری خارج شود،‌ گمرکهای اجرایی مسوولیتی از حیث عدم رجیستری گوشی مورد نظر ندارند.

کارشناسان و فعالان بازار گوشی تلفن همراه بر این باورند در حالی که طرح رجیستری یا شناسنامه‌دار کردن تجهیزات سیم‌کارت‌خور به‌عنوان راهی برای مبارزه با قاچاق مطرح شده  اما از ابتدا با چالش‌هایی همراه بوده است .

قوانین مربوط به رجیستری گوشی تلفن همراه

 یکی از این راه‌های دور زدن رجیستری در ابتدا، واردات چمدانی گوشی‌های مسافری بود؛ زیرا افرادی که به این شیوه گوشی‌های خود را وارد می‌کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند و پس از آن نیز برخی واردکنندگان غیررسمی و قاچاقچیان گوشی برای استفاده از گوشی‌های قاچاق، از اطلاعات مسافران واقعی استفاده می کردند.

 اما حالا و بر اساس دستورالعملی که به گمرک ابلاغ شده، گمرکهای اجرایی در تمامی مبادی ورودی و خروجی سالن‌های مسافری اعم از هوایی، زمینی، ‌دریایی و ریلی جهت انجام فرآیند ثبت رجیستری گوشی تلفن‌های همراه مسافری اعمال قانون می کنند.

بر این اساس رجیستری گوشی های مسافری در سالن مسافری گمرک و قبل از خروج مسافران بعد از ۳۰ مهرماه کماکان الزامی بوده و چنانچه مسافری به همراه تلفن همراه خود از سالن مسافری خارج شود،‌ گمرکهای اجرایی مسوولیتی از حیث عدم رجیستری گوشی مورد نظر ندارند.

بیشتر بخوانید: گرانی گوشی های تلفن همراه و ناکامی رجیستری

همچنین آن دسته از مسافران ورودی دارای گوشی تلفن همراه که بعد از ۱۲ مهرماه امسال وارد کشور شده و به هر دلیلی فرآیند ثبت و رجیستری گوشی همراه خود را در سالن مسافری انجام نداده باشند، باید با در دست داشتن اطلاعات گوشی و گذرنامه خود به گمرک ورودی یا نزدیک‌ترین گمرک اجرایی مسافری محل سکونت خود مراجعه و از طریق سامانه مرچنت (merchant.irica.ir) نسبت به انجام فرآیند ثبت گوشی خود اقدام کنند.

20 آبان زمان ثبت نام جاماندگان از رجیستری گوشی های مسافری

بر اساس این گزارش، آن دسته از مسافران ورودی به کشور دارای گوشی تلفن همراه که پیش از  ۱۲ مهرماه سال جاری وارد کشور شده و بنا به دلایل مختلف و خصوصا طولانی شدن فرآیند ثبت برند در سامانه ارزش TSC موفق به ثبت و رجیستری گوشی های مسافری خود نشده باشند، از ۲۰ آبان ماه سال جاری می‌توانند پس از ورود به سامانه مورد نظر نسبت به ثبت IMEI تلفن همراه خود که در لینک و آدرس و دستورالعمل اجرایی سامانه مذکور روی پورتال گمرک قابل رویت است، اقدام کنند. این درج اطلاعات صرفا مربوط‌به مسافران ورودی قبل از تاریخ ۱۲ مهرماه سال جاری است.

در راستای بند ششم شیوه‌نامه ثبت و رجیستری گوشی همراه و یا کالاهای مشمول گمرکهای اجرایی، باید در خصوص مسافرانی که دارای گوشی تلفن همراه هستند، به‌گونه‌ای اطلاع‌رسانی و اقدام کنند که تا قبل از خروج دستگاه مشمول از سالن مسافری، این فرآیند طرح رجیستری در گمرک انجام شود.

بنابراین برای بارهای جامانده از قبیل چمدان و لوازم شخصی آنها که در روز یا روزهای بعدی وارد سالن مسافری می‌شوند، به شرطی که گوشی مورد نظر از گمرک خارج نشده باشد، فرآیند رجیستری قابل اقدام خواهد بود.

چگونگی فرایند رجیستری گوشی های مسافری

همچنین در صورتی‌که صرفا امکان دریافت وجوه قانونی متعلقه به کشور وجود نداشته باشد، گمرکهای اجرایی می‌تواند در بدو ورود به کشور اطلاعات مسافری، کالای مشمول و شماره تلفن (در صورت وجود) را دریافت و مسافر می‌تواند حداکثر تا یک ماه پس از ورود به کشور به نزدیک‌ترین گمرک اجرایی مسافری ممکن مراجعه و حقوق ورودی متعلقه را بر اساس اطلاعات ارائه‌شده پرداخت کند تا فرآیند رجیستری را به پایان برساند.

گمرکهای اجرایی که امکان نگهداری گوشی تلفن همراه را در محل انبار سالن مسافری گمرک دارند، در زمان بروز مشکلات پیش‌بینی‌شده یا جهت قطع و وصل یا کند شدن سیستم‌های بانک، صمت (همتا)، گمرک، تنظیم مقررات رادیویی می‌توانند پس از اخذ اطلاعات لازم از مسافر و نگهداری امانی گوشی تلفن مربوطه و در روزهای آینده (حداکثر یک ماه) نسبت به انجام فرآیند رجیستری گوشی مورد نظر و در همان محل سالن مسافری اقدام کنند. البته تلفن مورد نظر به هیچ عنوان نباید از محل گمرک و سالن مسافری خارج شود.

منظور از اقلام مشمول، کلیه کالاهای با قابلیت نصب سیم‌کارت که نیازمند دریافت خدمات از شبکه اپراتوری کشور به مدت بیش از حد مجاز است را شامل می‌شود که در حال حاضر صرفا گوشی تلفن همراه مسافران ورودی عملیاتی شده و سایر اقلام مشموله در مرحله بعدی رجیستری هستند که متعاقبا درباره آنها اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

رجیستری تلفن همراه
افزایش قیمت گوشی تلفن همراه و بی تاثیری رجیستری تلفن همراه

چگونگی رجیستری گوشی های مسافری برای اتباع خارجی

همچنین برای اتباع خارجی که قصد استفاده از تلفن همراه پس از ورود به کشور را داشته باشند، بر اساس مواردی که گفته شده، فرآیند رجیستری گوشی های مسافری از طریق سامانه‌های مورد اشاره قابل اقدام خواهد بود.

بر اساس مفاد مندرج در شیوه‌نامه و دستورالعمل تنظیمی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا مورخ ۵ آبان سال جاری، با عنوان وزارت راه و شهرسازی دستگاه‌های متولی در مبادی ورودی باید شرایط و بستر سیستمی و فضای مناسب را در کلیه مبادی مجاز ورودی اعم از زمینی (جاده‌ای و ریلی)، دریایی (بندری)، و هوایی (فرودگاهی) در اختیار گمرکهای اجرایی قرار داده تا در جهت تسریع و تسهیل فرآیند رجیستری در گمرک اقدام لازم معمول شود.

همچنین در راستای ماده ۱۲ قانون امور گمرک تمامی مبادی مورد اشاره که مسافران ورودی به کشور از آن تردد می‌کنند،‌ در صورت عدم استقرار احتمالی گمرک، متولیان و دستگاه‌های ذی‌ربط باید سازوکار و فضا و محل استقرار گمرک را جهت انجام فرآیند رجیستری فراهم کنند. در غیر این صورت گمرکهای اجرایی مسوولیتی در قبال عدم رجیستری گوشی همراه مسافران ورودی احتمالی مورد نظر ندارند.

بر اساس تصمیمات پنجاه و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور و مصوبه مورخ ۲۰ مهرماه سال ۱۳۹۸ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن اعلام مجدد حذف معافیت ۸۰ دلاری در خصوص تلفن همراه مسافران ورودی، نرخ ارز محاسباتی حقوق ورودی تلفن همراه از رویه مسافری، نرخ میانگین ارز سنا بوده که به‌صورت هفتگی در پایگاه اینترنتی بازار ثانویه درج و قابل دسترسی است.

سامانه همتا و جلوگیری از واردات گوشی های 300 یورویی  

به گفته کارشناسان کل صنعت لوازم خانگی کشور، سالانه یک میلیارد یورو ارز می‌خواهد و ۲۵ درصد این ارز برای گوشی‌های لوکس که از نظر تعدادی فقط ۵ درصد نیاز بازار است، اختصاص یافته، در چنین شرایطی این بستر در سامانه همتا وجود دارد که از فعال‌سازی گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو که از طریق مسافری یا تجاری وارد می‌شوند، جلوگیری شود.

رضا قربانی رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان تلفن همراه با بیان اینکه رجیستری گوشی های مسافری در مبادی ورودی شیوه درستی است که تاثیر بدی بر بازار تلفن همراه نداشته،‌ گفته بود: ثبت سفارش گوشی در شهریور و مهر نسبت به تیر ماه، ۱۰ تا ۱۵ برابر کاهش پیدا کرده است، تخصیص نیافتن ارز و اعمال محدودیت‌های سقف و سابقه باعث شده شرکت‌ها نتوانند نسبت به ثبت سفارش گوشی اقدام کنند و عدم واردات باعث می‌شود بازار موبایل تامین نشود.

گوشی های لوکس و ضرورت ممنوعیت ورود آن به کشور

در این راستا اکبر سلطانی کارشناس سامانه همتا نیز در یک برنامه رادیویی اظهار کرد: تصمیم ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو گرفته شد، اما منافع عده‌ای به خطر افتاد و همچنان اقدامی صورت نگرفته است.

مسوول ۲۵۰ میلیون یورو گوشی بالای ۳۰۰ یورو که به صورت تجاری و مسافری از اول سال تا پایان شهریور از کشور خارج شده، چه کسی است؟

وی ادامه داد: کل صنعت لوازم خانگی از جمله ماشین لباسشویی، یخچال و تلویزیون، سالانه یک میلیارد یورو ارز می‌خواهد و ما ۲۵ درصد این ارز را برای گوشی‌های لوکس که از نظر تعدادی فقط ۵ درصد تلفن همراه کشور هستند، اختصاص دادیم.

اگر ثبت سفارش برای گوشی‌های بالای ۳۰۰ ممنوع شود، نباید اینطور باشد که این واردات به جای رویه رسمی، از رویه دیگری صورت بگیرد، بلکه باید در آن رویه‌ها هم ورود گوشی لوکس ممنوع شود که خروج ارز اتفاق نیفتد.

چون وقتی محدودیتی در واردات رسمی ایجاد کنید، اما جلوی واردات غیررسمی کالا را نگیرید، عملا ارز بدون نظارت بانک مرکزی از کشور خارج و کالا هم وارد کشور می‌شود.

سلطانی گفت: این بستر در سامانه همتا وجود دارد که از فعال‌سازی گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو که از هر طریقی وارد شود، چه مسافری و چه تجاری، جلوگیری شود.

ما به کالاهای ممنوعه دیگر مثل مشروبات الکلی و مواد مخدر هم اجازه ورود نمی‌دهیم، در شرایط تحریمی چطور به ورود کالاهای بالای ۳۰۰ یورو امکان واردات می‌دهیم؟

ممکن است این بحث ایجاد شود که مسافران چه کار کنند؟ نهایتا مسافر می‌تواند برای مدتی که در ایران است، گوشی ارزان‌تری بگیرد، اما ارزبری که جلویگری میشود به اندازه ۱۰۰۰ یورو به ازای هر مسافر است که صرفه اقتصادی دارد.

۱.۸ میلیارد یورو ثبت سفارش واردات گوشی

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که به لحاظ ارزی داریم، در کمیته‌های کارشناسی کمیسیون تنظیم بازار بررسی شده بود، اما در ادامه راه به دلیل مخالفت‌ از مراجع ذی‌ربط درباره تنظیم بازار کالا، این مصوبه به مرحله اجرایی درنیامد،‌ از جمله وزارت ارتباطات که نظرش این بود محدودیتی در واردات گوشی اعمال نشود و خدمات تلفن همراه و بستری که گوشی مورد استقاده قرار می‌گیرد هم بدون نظر وزارت ارتباطات قابل پیگیری نیست.

صدیف بیک‌زاده مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با بیان مطالب فوق می گوید: از ابتدای سال تا کنون، حدود ۱.۸ میلیارد یورو ثبت سفارش واردات گوشی داشتیم که ۱.۱ میلیارد تخصیص انجام شده و ۹۹۰ میلیون یورو هم تامین ارز شده است.

البته ممنوعیت برای گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو در دستور کار است، زیرساخت نحوه اعمال هم فراهم شده است.

در شرایط کنونی و از زمانی که گفته شد واردات گوشی های لوکس بالای ۳۰۰ یورو ممنوع باشد، تخصیص ارز برای گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو عملا انجام نمی‌شود، یعنی بانک مرکزی به دلیل محدودیت‌های منابع ارزی، حتی در صورتی که ثبت سفارش هم باز باشد، تامین ارزی برای این گوشی‌ها انجام نمی‌دهد.

بلاتکلیفی وارد کنندگان موبایل در کشور

در حال حاضر وضعیت بازار شرایط نرمالی دارد و تامین بازار شرایط خوبی دارد اما ما چند چالش جدی داریم و وضعیت واردکنندگان کشور در حوزه موبایل بلاتکلیف است. به ۴۰۰ شرکت مجوز واردات داده شده که ارزشان تخصیص نمی‌شود. همچنین مشکل سقف سابقه وجود دارد و اگر تخصیص ارز به صورت عادلانه اتفاق نیفتد این زنجیره دچار مشکل می‌شود.

امیر اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نیز درباره چالش‌های پیش روی بازار تلفن همراه با بیان اینکه باید مشخص شود سقف واردات چقدر است، می گوید: مجموعه صنف واردکنندگان به دو شرط توانایی تامین بازار را دارند، یکی اینکه فرآیند ثبت سفارش و مجوزها دست و پاگیر نباشد و دیگر اینکه تخصیص ارز به صورت نرمال و مستمر باشد. در شرایط فعالی، وضعیت تخصیص ارز خوب نیست.

اسحاقی درباره ممنوعیت واردات گوشی‌های بالایی ۳۰۰  یورو نیز توضیح داد: اگر واقعا وضعیت ارزی ما خوب نیست، هر سیاستی که منجر به افزایش تعداد واردات گوشی شود، در این شرایط بحرانی جواب می‌دهد. ما چاره‌ای نداریم سیاستی را پیش ببریم که گوشی‌های ارزان‌قیمت به تعداد بیشتر وارد کنیم تا به تقاضای مردم پاسخ داده شود و شرکت‌های واردکننده هم بتوانند کار کنند.

موضوع اجرای طرح رجیستری گوشی های مسافری با هدف جلوگیری از قاچاق به کشور اجرایی شده است اما باید دید آیا نتیجه این قانون و خروجی اعمال آن تا چه مثبت و کارساز خواهد بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *