وزیر صمت که پیش‌تر از مجلس خواسته بود زودتر تکلیف نرخ ارز را مشخص کند و روند تک نرخی شدن ارز را در پیش بگیرد، به تازگی در مورد بخشنامه جدید بانک مرکزی نیز نامه‌ای به رییس جمهور نوشته است.

ترخیص کالاهای رسوبی

به گزارش برات نیوز، روند ترخیص کالاهای رسوبی در گمرک ایران پس از ماه‌ها معطلی سرانجام در مهر ماه سرعت گرفت.

 بعد از بازدید معاون اول رئیس جمهوری از گمرک و بنادر تصمیماتی در این رابطه اخذ شد.

در نهایت با مصوبه ستاد اقتصادی هماهنگی دولت در رفع موانع ترخیص کالا که در اهم آن مسائل ارزی قرار داشت اقداماتی صورت گرفت و از ۱۷ آبان ماه این مصوبه به مرحله اجرا درآمد.

بر اساس این مصوبه قرار شد ترخیص کالاها بدون کد رهگیری اما با تعهد و نظارت بانک مرکزی برای تامین ارز در مهلت ۳ ماهه انجام شود.

با این حال بانک مرکزی از مصوبه موجود رضایت نداشت و انتقاداتی از جانب رییس کل بانک مرکزی به رییس جمهور وارد شد.

بانک مرکزی از همان ابتدا نسبت به تامین این شرایط معترض بود و این مصوبه را غیرعملی می‌دانست.

یک ماه پس از اجرای مصوبه بانک مرکزی اعلام کرد که با وجود حذف کد رهگیری در فرآیند گمرکی ترخیص کالا در آبان ماه نسبت به ماه های قبل تغییر محسوسی نداشته است.

موضوعی که به نظر می‌رسد گمرک با آن موافقتی نداشت.

این امر انتقاد وزیر صنعت، معدن و تجارت را به همراه داشت و نامه‌ای انتقادی به رییس جمهور نوشت.

انتقاد رزم حسینی به محدودیت‌های واردات کالا

علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در نامه‌ای به رئیس جمهور انتقاداتی به محدودیت‌های جدیدی بر واردات کالا، یعنی کاهش مدت زمان مقرر برای تسلیم اظهارنامه‌های وارداتی به بانک به منظور رفع تعهد ارزی واردکنندگان و همچنین مهلت ترخیص قطعی کالا از گمرک بعد از ارائه اسناد حمل اعمال شده وارد کرد.

وزیر صمت در این نامه درخواست کرده بخشنامه جدید مورد بازنگری قرار گیرد و صدور و ابلاغ کلیه مقررات، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها در حوزه تجارت خارجی با هماهنگی این وزارتخانه صورت گیرد.

علیرضا رزم حسینی در این نامه بیان کرد: تصمیمات جلسه صد و هفتاد و هفتمین ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مقدمات مرتفع کردن بخش اعظم مشکلات فراروی جامعه فعالان تجارت خارجی کشور (صادرکنندگان و واردکنندگان) در حوزه ایفای تعهدات ارزی بوده است.

این تصمیمات با هدف تأمین ارز مورد نیاز واردات کالای اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات تولید انجام گرفته که به استقبال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون و اتاق اصناف ایران به عنوان نمایندگان بخش خصوصی را در پی داشته است.

این مقام مسئول آن را نشان دهنده “عزم جدی در جهت تحقق اهداف از پیش تعیین شده با هدف توسعه کمی و کیفی صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند وارد” دانسته است.

نامه وزیر صمت چه بود؟
نامه وزیر صمت به رییس جمهور

مهلت ارایه اسناد حمل حواله های ارزی

در بخش‌های دیگری از نامه به مهلت ارایه اسناد حمل حواله های ارزی به مدت دو ماه اشاره شده است.

وزیر صمت تاکید کرده که این مسئله با بخشنامه قبلی بانک مرکزی که با توجه به شیوع ویروس کرونا این زمان را حداکثر 8 ماه تعیین کرده بود، در تضاد است.

او یادآور شده است: «همچنین براساس این بخشنامه مهلت ارائه پروانه گمرکی ورود و ترخیص قطعی کالا حداکثر 45 روز تعیین شده است که با توجه به مشکلات مربوط به نقل و انتقال ارز به دلیل مسئله تحریم محدودیت‌هایی برای واردات کالاهای اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات تولید مورد نیاز واحدهای تولیدی-صادراتی ایجاد و در نتیجه تولید، اشتغال و نهایتاً صادرات غیرنفتی و ارزآوری ناشی از آن را تحت الشعاع قرار خواهد داد .

این موضوع علاوه بر به دنبال داشتن ناخرسندی و نگرانی بخش خصوصی، با راهکارهای در نظر گرفته شده در مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی درخصوص  تسریع و تسهیل تأمین ارز حاصل از صادرات جهت واردات براساس اولویت بندی کالایی انجام شده از سوی این وزارتخانه همخوانی ندارد.»

در انتهای نامه، رزم حسینی از آقای روحانی خواسته که ضمن بازنگری در بخشنامه موصوف، صدور و ابلاغ تمامی مقررات، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها در حوزه تجارت خارجی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد تا ضمن استفاده از نظرات کارشناسی تمامی مجموعه‌ها، و دغدغه فعالان اقتصادی بخش خصوصی مورد توجه قرار ‌گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *