رشد اقتصادی سوئیس در سه ماهه سوم امسال به مثبت 7.2 درصد رسید که بهترین رشد فصلی این کشور از زمان ثبت آمارها در سال 1980 میلادی بوده است.

رکورد رشد اقتصادی سوئیس با ریکاوری ها

به گزارش برات نیوز، کشور سوئیس با ریکاوری هایی که در راستای بهبود وضعیت اقتصاد خود در مقابل کرونا انجام داد، توانست سه ماهه سوم سال 2020 را با رشد اقتصادی پشت سر بگذارد و رکورد بزند.

رسیدن رشد اقتصادی سوئیس به بالای هفت درصد نشان از شرایط مثبت این کشور دارد.  این رشد هم‌چنین ۱۴.۵ درصد بیشتر از رشد ثبت شده این کشور در سه ماهه دوم سال جاری بوده است.

کاهش شدید تقاضای مصرفی

با شیوع کرونا سوئیس نیز یکی از کشورهایی بود که محدودیت های کرونایی و قرنطینه سراسری را وضع کرد و کسب و کارهای زیادی کار خود را تعطیل کردند. همین مساله موجب کاهش شدید تقاضای مصرفی و  جریان سرمایه ای شد.

انجمن صنایع ماشینی این کشور نیز در یادداشتی هشدار داده است ۸۰ درصد اعضایش مجبور شده اند برای تداوم فعالیت های خود از دولت درخواست کمک کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت پایین‌ترین رشد اقتصادی تاریخ اروپا

 این انجمن رشد اقتصادی امسال سوییس را منفی ۶.۷ درصد پیش بینی کرده و احتمال می دهد تا سال آینده رشد به محدوده مثبت باز نخواهد گشت.

بخش خصوصی بهترین عملکرد را داشت

با این حال پس از ریکاوری هایی که سوئیس در جهت رشد اقتصادی خود انجام داد، توانست سه ماهه سوم 2020 را رکورد بزند. در بین بخش های مختلف، مصارف خصوصی با رشد مثبت ۱۱.۹ درصدی بهترین عملکرد را در بین بخش های مختلف داشته است و پس از آن نیز تجهیزات سرمایه ای با مثبت ۸.۸ درصد و مخارج دولتی با ۰.۲ درصد قرار دارند.

این در حالی است که سوئیس جزو کشورهای اروپایی بود که اوایل شیوع کرونا، بیشترین لطمه جانی را از شیوع ویروس کرونا متحمل شد و کادر پزشکی این کشور شبانه روز در حال رسیدگی به بیماران بودند.

پس از آن دولت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد و پس از آن مقامات رسمی در ایالات مختلف کشور اقداماتی جدی نظیر ممنوعیت برگزاری رویداداها را در پیش گرفتند.

بسته های حمایتی مشاغل

علاوه بر این، دولت بسته ‌های حمایتی برای صاحبان مشاغل و کارخانه‌ داران اختصاص داد است تا بخشی از خسارات این مراکز تجاری در اثر تعطیلی جبران شود.

پس از بازگشایی کسب و کارها، تقاضای خارجی برای کالاهای سوئیسی بالا رفت و تولید افزایش یافت. این موضوع تاثیر زیادی در رشد اقتصادی سوئیس گذاشت. به طوری که صادرات سوئیس در سومین فصل سال ۶.۹ درصد و واردات این کشور ۱۱.۲ درصد رشد داشته است.

کمترین نرخ بهره تاریخ کشور سوئیس

از دیگر آمار جالب توجه در این خصوص می توان به متوسط رشد اقتصادی فصلی سوئیس در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۰.۳۸ درصد اشاره کرد که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ با ۷.۲ درصد و پایین‌ترین نرخ رشد ثبت شده نیز رشد منفی ۷.۳ درصد سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بوده است.

همچنین کاهش نرخ بهره نیز در این رشد اقتصادی بی تاثیر نبوده است. بانک مرکزی سوییس به منظور کمک به تقویت رشد اقتصادی و افزایش رقابت پذیری تولیدکنندگان خارجی، به طرز فعالانه ای وارد بازار ارز شده و نرخ بهره را نیز به منفی ۰.۷۵ درصد کاهش داده است که کمترین نرخ بهره تاریخ این کشور محسوب می شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *