بیشترین رشد صادرات چین طی 19 ماه اخیر و برای پنجمین ماه پیاپی رقم خورد. این در حالی است که واردات این کشور هم بالا رفته و تولید ناخالص داخلی این کشور نیز در سه ماه اخیر رشد خوبی داشته است.

به گزارش برات نیوز، در حالی که اقتصادهای بزرگ دنیا چون آمریکا همچنان در تلاش برای تعدیل اثرات مخرب کرونا هستند، صادرات و تجارت خارجی چین رونق گرفته و این کشور برای پنجمین ماه متوالی شاهد رشد صادرات بود و حتی از سطح پیش از بحران کرونا پیشی گرفت. این نشان از استراتژی های ریکاوری خوب دومین اقتصاد بزرگ دنیا از بیماری کرونا دارد، بیماری­ای که منشا شیوع آن داخل خود کشور چین بود.

آمارهای صادرات چین

صادرات چین در ماه اکتبر ۱۱.۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد و با رسیدن به رقم 237 میلیارد دلار از پیش‌بینی ۹.۳ درصدی تحلیل‌گران و اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز در ماه سپتامبر بالاتر رفت. در ماه سپتامبر هم رشد صادرات چین حدود 10 درصد افزایش داشت.

این افزایش صادرات موجب شد که رقم مازاد تجاری کشور چین به رقم 58.44 میلیارد دلار برسد. این در حالی بود که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند مازاد تجاری چین در این ماه به ۴۶ میلیارد دلار برسد.

افزایش بیش از حد صادرات و کاهش واردات باعث افزایش مازاد تجارت چین با سایر کشورهای دنیا از جمله آمریکا شده است که خود عامل دشمنی آمریکا با چین است. چین در ماه قبل هم به مازاد تجاری ۳۷ میلیارد دلاری دست یافته بود.

مازاد تجاری چین با ایالات متحده از لحاظ سیاسی شاخص بسیار با اهمیتی محسوب می شود و  علیرغم افزایش خرید کالاهای آمریکایی توسط چین طبق مرحله اول قرارداد تجاری، مازاد تجاری چین با آمریکا از ۳۰.۷۵ میلیارد دلار در ماه سپتامبر، در ماه اکتبر به ۳۱.۳۷ میلیارد دلار رسید.

بیشتر بخوانید: سلطه فناوری چین بر دنیا

به جز رشد صادرات چین ، در این ماه واردات چین هم با ۴.۷ درصد رشد مواجه شد. واردات این کشور در ماه گذشته ۱۳.۲ درصد رشد کرده بود و اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کردند در این ماه هم ۹.۵ درصد رشد کند. روند واردات چین پس از افزایش 13 درصدی در ماه سپتامبر روند آهسته به خود گرفت. واردات این کشور در ماه گذشته به 179 میلیارد دلار رسید که 4.7 درصد نسبت به سال قبل بیشتر بود ولی تحلیلگران انتظار رشد 8 درصدی داشتند.

علت رشد صادرات چین

طی بحران کرونا و افزایش دورکاری کارمندان، تقاضا برای کالاهای بهداشتی و تجهیزات الکترونیکی بالا رفت و چین در پی این تقاضا شروع به افزایش صادرات این محصولات به کشورهای خارجی کرد.

طبق پیش بینی ­ها احتمال چین که خود عامل گسترش بیماری کرونا بود، تنها اقتصاد بزرگ دنیاست که در سال 2020 رشد می کند. جالب است بدانید تولید ناخالص داخلی چین پس از سقوط در سه ماهه اول سال جاری میلادی، در سه ماه دوم و سوم به ترتیب 3.2 و 4.9 درصد رشد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *