بورسمنتخب سردبیر

رشد صعودی بیشتر شاخص‌های بورس پایدار ماند

رشد صعودی شاخص بورس

طبق بررسی‌های انجام شده، رشد صعودی شاخص بورس باقی مانده است. به‌گفته آسوشیتدپرس تعداد کسانی که در آمریکا درخواست دریافت مزایای بیکاری کرده‌اند، بیش از 38 میلیون نفر گزارش شده است. این موضوع نرخ بیکاری کشور آمریکا را به حدود 25 درصد رسانده که تاکنون سابقه نداشته است. این آماری‌ست که از 43 ایالت از مجموع 50 ایالت آمریکا بدست آمده و هشدار کارشناسان را درپی داشته است؛ چراکه به عقیده آن‌ها، اگر این روند ادامه‌دار شود، باتوجه به اینکه درآمد شهروندان نیز به‌شدت کاهش یافته است، مخارج مصرفی که بار اصلی رشد اقتصادی آمریکا را به‌دوش می‌کشد به‌شدت افت کرده و احیای رشد اقتصادی سخت‌تر از قبل خواهد شد. با برات نیوز همراه باشید.

به‌گفته جان ویلیامز، مدیر دفتر فدرال رزرو در نیویورک، شیوع بیماری کرونا تاثیرات بسیار زیادی بر میزان تقاضا و مصرف در کشور داشته و حوزه اقتصادی آمریکا روزهای بسیاری سختی را خواهد گذراند. عنوان کوتاه مدت، عنوانی نیست که بتوان به چنین شرایطی اختصاص داد، بلکه پیش‌بینی می‌شود در میان‌مدت نیز همچنان این مشکلات گریبان‌گیر اقتصاد آمریکا باشند. با اینکه روند رشد بیماری کرونا در جهان روبه‌ کاهش است اما همچنان نیاز است تا پروتکل‌های بهداشتی ادامه‌دار باشد. چنین شرایطی باعث شده تا بسیاری از مراکز اقتصادی در دنیا، با حداقل ظرفیت خود مشغول به‌کار باشند.

از طرفی دیگر، افزایش تنش‌های میان آمریکا و چین نیز دردسرساز خواهد بود. در این میان سناتورهای آمریکایی در حال تدوین لایحه‌ای هستند تا بتوانند نهادها و مقامات چینی را به بهانه دخالت در امور هنگ کنگ تحریم کنند. پیش‌تر نیز دولت ترامپ قصد داشت به بهانه عدم مدیریت مناسب در کنترل شیوع بیماری کرونا چین را تحریم کند؛ کشور چین نیز در مقابل این تهدیدها گفته بود که در صورت اعمال تحریم، ساکت نخواهد ماند و پاسخی متقابل خواهد داد.

بیشتر بخوانید: سرمایه‌ گذاری در بورس چرا خوب است؟

مقامات چینی در نشست سالانه حزب کمونیست اعلام کردند به دلیل شیوع کرونا قصد ندارند هیچ‌گونه هدف‌گذاری رشدی برای سال جاری انجام دهند. این نخستین بار است که اقتصاد چین در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری میلادی با رشدی منفی روبه‌رو بوده است. درواقع در این بازه زمانی، رشد اقتصاد چین منفی 6.8 درصد کاهش پیدا کرده است. ازاین‌رو، دولت چین بسته حمایتی 3.6 تریلیون یوانی معادل نیم تریلیون دلار را برای حمایت از بخش‌های اقتصادی درنظر گرفته و قصد دارد برای 9 میلیون نفر از جمعیت این کشور ایجاد اشتغال کند.

رشد صعودی شاخص بورس

استی دویک، کارشناس بازار  در موسسه ناتیکسیس آی ام، معتقد است این تجدید اختلاف‌های تجاری بین چین و آمریکا برروی عملکرد شاخص‌های بورسی تاثیر خواهد گذاشت. از آنجایی که ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی خود، همیشه چین را مورد انتقاد قرار می‌دهد، به‌احتمال زیاد شاهد انتقادات تند او از چین خواهیم بود.

برات نیوز قصد دارد با دانستن چنین مشکلاتی، رشد صعودی شاخص بورس در حوزه‌های مختلف را بررسی کند.

بورس آمریکا

در بررسی‌های انجام شده روی وال‌استریت متوجه رشد صعودی شاخص بورس شدیم و دو شاخص از سه شاخص اصلی، در بالاترین سطح خود بسته شدند که به شرح زیر گزارش شده‌اند:

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل، در سطح ۲۴ هزار و ۴۶۵.۱۵ واحد بسته شد.

شاخص «نزدک کامپوزیت» با صعود ۰.۴۳ درصدی در سطح ۹۳۲۴.۵۹ واحدی بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۴ درصد افزایش تا سطح ۲۹۵۵.۴۵ واحدی بالا رفت.

بیشتر بخوانید: فروش سهام عدالت به دو صورت حضوری و غیرحضوری آغاز شد

 

بورس‌های اروپایی

در مسئله برگزیت اختلافات طرفین به‌حدی بالاگرفت که رسیدن به توافق، یک مسئله دور از انتظار محسوب می‌شود، بااین‌وجود همچنان توجه معامله‌گران اروپایی برروی این مسئله متمرکز شده است. مذاکره کننده ارشد انگلیس، دیوید فراست، اعلام کرد پیشرفتحاصل شده بسیار اندک بوده و اتحادیه اروپا باید در مواضع خود تغییرات اساسی ایجاد کند. میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا نیز روند مذاکرات برگزیت را مایوس کننده می‌داند و اعلام کرده است اروپا نمی‌خواهد منافع خود را بخاطر اقتصاد انگلیس قربانی کند.

در روند مذاکره میان نخست وزیران انگلیس و ایرلند، بوریس جانسون ایجاد توافق برسر این مسئله را ممکن دانست. در همین راستا انگلیس از نظام تعرفه‌ای جدیدی رونمایی کرد که برای دوران پسابرگزیت آن را درنظر گرفته است. این موضوع نشان می‌دهد که انگلیس در پیش‌برد الگوی مدنظر خود جدیت داشته و می‌خواهد اختلافات گمرکی با اتحادیه اروپا را کمرنگ کند. یکی از کارشناسان بازار سرمایه در موسسه پرپچوال به‌نام متو شروود اعلام کرد درصورتی‌که به‌طور کامل کرونا را شکست دهیم نیز باز هم ریسک‌های وجود خواهند داشت که باید به آن‌ها بپردازیم.

طبق بررسی‌های انجام شده، شاخص‌های بورس اروپا تغییراتی به‌شرح زیر داشته‌اند:

شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۳۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۹۳.۲۸ واحد بسته شد. 

شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۱هزار و ۷۳.۷۸ واحدی بسته شد.

شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افت ۰.۰۲ درصدی در سطح ۴۴۴۴.۵۶ واحد بسته شد.

در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۱۷ درصد پایین رفت و به ۶۶۹۷.۵۰ واحد رسید.

 

بیشتر بخوانید: رشد قیمت بورس آری یا خیر؟

 

بورس‌های آسیایی

طبق بررسی‌های صورت گرفته، عملکرد شاخص‌ها در بورس آسیایی جالب‌توجه نبوده‌اند.

شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۷۳ درصدی تا سطح ۲۰ هزار و ۷۴۱.۶۵  واحدی روند نزولی داشت.

شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۲ هزار و ۹۱۹.۴۵ واحد بسته شد.

در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” صعود ۰.۱۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۲۹.۳۲  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۲.۱۳ درصد صعود و ایستادن در سطح ۵۶۱۵.۶۰ واحدی بسته شد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

نفت و رشد صعودی شاخص بورس

روند قیمت‌ها در بازار نفت صعودی بود، به‌طوری‌که هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۹۶ درصد افزایش به ۳۳.۵۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲ درصدی به ازای ۳۵.۲۱ دلار در هر بشکه معامله شده است.

تاثیر طلا و نقره در رشد صعودی شاخص بورس

طبق بررسی‌های انجام شده، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۵۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۵.۸۸ دلار معامله شده است. هر اونس نقره نیز با ریزش ۱.۵۴ درصدی به ازای ۱۷.۴۲ دلار معامله شد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید