بورس

رشد قیمت بورس آری یا خیر؟

رشد قیمت بورس

باز هم راه‌حلی که جواب نداد و سیر صعودی افزایش قیمت را نتوانست کنترل کند. راهی که از مسیر بورس می‌گذشت و نظریه‌پردازان آن معتقد بودند این راه بازارهای طلا و ارز را سامان می‌دهد و نقدینگی مردم را به سمت بورس سرازیر می‌کند. اما این اتفاق نیفتاد و مردم با احتساب سود خود بازار مورد نظرشان را انتخاب کردند. حالا این سوال پیش می‌آید که آیا رشد قیمت بورس ادامه خواهد داشت یا خیر؟ با برات نیوز همراه باشید.

مدتی است که خرید سهام به لایه‌های متوسط جامعه رسوخ کرده است و مردم برای خرید سهام وارد این بازار پر تلاطم اقتصادی شدند. بازاری که قرار بود ترغیب مردم به خرید مسکن، طلا و ارز را کمتر و آن‌ها را به سمت بورس و بورس بازی هدایت کند. اما کارشناسان معتقدند این طرح جواب نداده و همچنان نقدینگی‌ها بی‌سامانند.

چند روزی است که دیگر خبری از رشد قیمت بورس نیست و بازار سهام با افت زیادی مواجه شده و این موضوع به بازار مسکن، طلا و ارز به شدت رونق داده است و افزایش ناگهانی قیمت این بازارها باز هم به معضلی در عرصه اقتصادی و سرکشی کردن این بازارها منجر شده است.

این اتفاق تنها یک نتیجه دارد و آن هم این‌که سوق دادن مردم به خرید سهام در بازار بورس منجر به کاهش قیمت طلا و ارز نمی شود و این راه‌کار با تردیدهای کارشناسانه‌ روبرو شده است. روشی که در بهار سال 99 افراد زیادی را به بازار بورس هدایت کرد و سرمایه گذاری های مردمی در این حوزه را بالا برد.

شاید این کار یک آزمون و خطا برای مسوولان و مدیران اقتصادی باشد که به جای تعیین مسیر برای نقدینگی ها راهی برای کنترل آن بیابند. آنچه که مهم است این است که رشد نقدینگی باید متناسب با رشد اقتصادی کشور باشد، در غیر این صورت موجب افزایش تورم و قیمت‌ها خواهد شد.

برخی کارشناسان معتقدند هجوم مردم برای خرید سهام و رشد قیمت سهام بازار را ملتهب خواهد کرد. تنها راه حل این موضوع این است که سایر بازارها هم هم گام و همسطح بازار سهام قد بکشند نه اینکه یک رشد غیر طبیعی در بورس داشته باشیم و بازارهای دیگر را رها کنیم. این یعنی رشدی نامتعارف و خردکننده اقتصادی.

نمی توان نسخه ای پیچید مبنی بر رشد قیمت بازار سهام به تنهایی. باید مدیران چاره ای بیندیشند که در کنار رشد قیمت بازار سهام، بازارهای دیگر هم صعود کنند و سرمایه‌های ذخیره شده در این بازارها هم افزایش یابند.

مشکل دیگری که با اجرای ناقص این طرح به وجو می آید رشد بازار طلا، مسکن و ارز است. چون مردم جایی سرمایه خود را می خوابانند که سودی برایشان داشته باشد. وقتی با رشد بازار سهام پول خوبی به دست بیاورند برای سرمایه گذاری در بازارهای سودده طلا، مسکن و ارز وسوسه می شوند و این سرمایه ها به صعود ناگهانی و ایجاد حباب‌های پولی در بازارهای پرطرفدار و یله شده اقتصادی می انجامد.

کارشناسان بازار اقتصادی بر این باورند که متعادل کردن رشد قیمت ها در بورس تنها راه چاره برون رفت از این مشکل است. اگر رشد قیمت ها در بورس با رشد اقتصادی هم خوان و هم گام شود می توان به سر به راه شدن نقدینگی در کشور امید بست.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید