آزمایش های موفقیت آمیز ساخت واکسن کرونا و احتمال عرضه گسترده آن در آینده ­ای نزدیک موجب واکنش بازارهای مالی از جمله نفت شده است. رشد قیمت نفت به همین دلیل برای سومین هفته متوالی دوباره رقم خورد.

به گزارش برات نیوز، معاملات نفتی روز جمعه نیز با رقم بالاتری انجام شد و برای سومین هفته متوالی رشد خود را حفظ کرد.

به این ترتیب قیمت نفت برنت با 76 سنت ازایش به 44 دلار و 96 سنت در هر بشکه رسید که افزایش 1.7 درصدی را نشان می دهد.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ژانویه ۵۲ سنت معادل ۱.۲ افزایش یافت و در ۴۲ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه بسته شد.

بهای معاملات تحویل دسامبر که روز جمعه منقضی شد، ۴۱ سنت معادل یک درصد افزایش یافت و در ۴۲ دلار و ۱۵ سنت بسته شد.

داده ها نشان می دهد که هر دو شاخص با رشد 5 درصدی همراه بودند.

دلایل رشد قیمت نفت در چند هفته متوالی

امید به عرضه گسترده واکسن کرونا، موجب افزایش قیمت نفت طی هفته های متوالی در این بازار شده است.

شرکت فایزر روز جمعه اعلام کرد از رگولاتورهای سلامت آمریکا برای موافقت با استفاده اضطراری از این واکسن درخواست خواهد کرد. تقاضا برای اجازه استفاده از این واکسن، گام مهمی در فراهم کردن ایمنی در برابر ویروس کرونای جدید است.

بیورنار تونهاگن، مدیر بازارهای نفت شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی در این باره گفت: با وجود این حقیقت که مدتی طول خواهد کشید تا واکسن در سطح جهانی توزیع و استفاده شود و در طول این مدت تقاضا برای نفت ضعیف خواهد ماند اما اخبار مثبت روزانه از پیشرفت ساخت واکسن منتشر می شوند.

یکی دیگر از دلایل تقویت و رشد قیمت نفت؛ انتظارات برای تداوم محدودیت عرضه فعلی اوپک پلاس و به تاخیر افتادن برنامه افزایش تولید این گروه است.

احتمال افزایش میزان تولید

روزهای دهم و یازدهم آذر ماه کنفرانسی برگزار خواهد شد که طی آن وزیران و سران نفت گروه های اوپک پلاس در مورد تاخیر سه ماهه افزایش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز تصمیم می گیرند.

پیش از این مقرر شده بود که این افزایش از ژانویه 2021 اجرا شود.

باتوجه به این رشد دربازارهای نفتی احتمالا میزان تولید نیز بیشتر شود. نماینده روسیه هم این خبر را پیشاپیش محتمل دانسته که شرکت های نفتی امسال نفت بیشتری تولید می کنند، زیرا در مدیریت تولید میادین جدید محدودیت دارند.

همچنین پس از این که میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا با ازسرگیری مذاکرات مربوط به بسته کمک مالی کرونایی کمک کرد، قیمتهای نفت رشد پیدا کردند.

با این حال نگرانی نسبت به مازاد عرضه در پی افزایش تولید نفت لیبی به ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز و رشد موارد ابتلا به ویروس کرونا، روند صعود قیمت ها را محدود کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *