بانک جهانی در رابطه با پیش‌بینی اوضاع اقتصادی منطقه آسیا-اقیانوسیه به‌تازگی گزارشات جدیدی منتشر و خاطرنشان کرده است که انتظار می‌رود اقتصاد چین در ادامه سال جاری میلادی، رشد مثبت ۲ درصدی را تجربه کند و در سال ۲۰۲۱ معادل ۷/۹ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی داشته باشد. این اتفاق درحالی رخ خواهد داد که اقتصاد کشورهای همسایه چین و همچنین اقتصادهای منطقه‌ای همچنان با رشد منفی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

به‌گزارش برات نیوز و  به‌نقل از اسپوتنیک، بانک جهانی در ادامه گزارش خود علت رشد مثبت اقتصاد چین را افزایش هزینه‌کرد دولتی، صادرات درخوردتوجه و همچنین کاهش نرخ ابتلا به ویروس کرونا از ماه مارس بیان کرد. البته این گزارش بیان می‌دارد که مصرف داخلی در چین کاهش یافته که طبق انتظار اثرات منفی به‌دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری خارجی در چین شدت گرفت

بانک جهانی برای دیگر کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه رشد منفی سه و نیم درصدی را پیش‌بینی کرده است. در گزارش پیشین این مرجع که چند هفته از انتشار آن می‌گذرد، رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰، مثبت یک درصد اعلام شده بود.

البته باید درنظر بگیریم که منطقه آسیا-اقیانوسیه بیش از کشورهای اروپایی و آمریکایی موفق به‌ جلوگیری هرچه بیشتر شیوع ویروس کرونا شده‌اند و طبق نظر کارشناسان در بلندمدت این امر نقطه قوتی برای کشورهای این منطقه به‌شمار خواهد آمد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *