اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

سال 99 آخرین سال رشد منفی اقتصادی ایران

رشد منفی اقتصادی ایران

در آخرین برآورد بانک جهانی از وضعیت تورم در ایران مشخص شده که امسال آخرین سال رشد منفی اقتصادی ایران خواهد بود. اقتصاد ایران که در سال گذشته طبق تخمین بانک جهانی 2.8 درصد کوچک شد، امسال نیز رشد منفی 3.5 درصدی را تجربه خواهد کرد اما سال آینده رشد 1.2 درصدی در ایران به ثبت خواهد رسید. با برات نیوز همراه باشید.

بانک جهانی در گزارش منتشر شده خود پیش بینی کرده است اقتصاد ایران امسال 3.5 درصد کوچک شود. بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده میزان تولید نفت ایران به پایین ترین حد خود رسیده است. البته برآوردها نشان می دهد که مهم ترین دلیل کاهش رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ مربوط به کاهش سطح فعالیت بخش غیرنفتی است.

انتظار می‌رود بخش خدمات (به عنوان بزرگ‌ترین تشکیل دهنده تولید ناخالص داخلی ایران) به میزان وسیعی تحت تاثیر قرار گیرد و این مساله در مورد بخش‌های خرده فروشی، عمده فروشی و حمل و نقل نیز صادق خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ثبت بزرگترین سقوط ماهانه اقتصاد انگلیس در ماه آوریل


دلیل اصلی تفاوت رشد اقتصادی امسال با سال قبل ایران با وجود شیوع ویروس کرونا و تشدید تحریم‌های آمریکا آن است که سال گذشته رشد اقتصادی به شدت تحت تاثیر کاهش رشد اقتصادی بخش نفتی قرار گرفته بود که خود ناشی از تحریم‌های آمریکا بوده است.

اقتصاد ایران که در سال گذشته طبق تخمین بانک جهانی ۸.۲ درصد کوچک شد، امسال نیز رشد منفی ۵.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد اما سال آینده رشد ۲.۱ درصدی در ایران به ثبت خواهد رسید.

بانک جهانی اطلاع داده است که با توجه به فشارهای تورمی ناشی از شیوع کووید-۱۹ و تغییرات نرخ ارز، روند تورم ماه‌های آینده را صعودی ارزیابی می‌کند و پیش‌بینی فعلی بانک جهانی از متوسط نرخ تورم ایران در سال ۲۰۲۰-۲۱ معادل ۲۹ درصد خواهد بود که هشت درصد بیشتر از برآورد قبلی صورت گرفته در آخرین گزارش این نهاد است.

برآوردهای صورت گرفته توسط این نهاد از شاخص‌های کلان اقتصادی با فرض تداوم اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تامین کسری مالی دولت از طریق فروش دارایی‌های دولتی و صدور اوراق قرضه صورت گرفته است و با توجه به نااطمینانی‌های زیادی که در مقطع کنونی بر سر راه اقتصاد جهانی و ایران هست، امکان تغییر در این برآوردها وجود دارد و به همین دلیل رشد منفی اقتصادی ایران امسال به پایان می‌رسد.


تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید